Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Zomrel bývalý československý reprezentant Mráz. Rodák z Levoče spôsobil na opačnom konci zeme futbalovú revolúciu

Krátko pred 83. narodeninami zomrel v sobotu v Kostarike bývalý československý futbalový reprezentant a strieborný olympijský medailista z Tokia 1964 Ivan Mráz.

20.05.2024 06:50
Ivan Mráz Foto:
Ivan Mráz (vľavo) pred rokom.
debata

Trojnásobný víťaz českej ligy s pražskou Spartou a Duklou sa v Kostarike usadil a získal si tu renomé ako tréner.

S tímom Alajuelense vybojoval dva majstrovské tituly v rokoch 1980 a 1991. Viedol aj kostarickú reprezentáciu. V minulosti pracoval aj ako spravodajca ČTK v Ríme.

„S ľútosťou oznamujeme, že zomrel bývalý tréner červeno-čiernych pán Ivan Mráz, kouč šampiónov z rokov 1980 a 1991, ktorý vďaka svojim schopnostiam a vízii spôsobil revolúciu v kostarickom futbale,“ uviedol klub Alajuelense na sociálnej sieti X. „Veľa síl jeho blízkym,“ doplnil.

Rodák z Levoče nastupoval ako útočník za Slovan Bratislava, Spartu, Duklu a holandský Maastricht. V domácej lige odohral 162 zápasov a dal 55 gólov. V reprezentačnom A tíme nastúpil štyrikrát a strelil päť gólov.

Michal Gašparík Čítajte viac Už rozumiem Kmotríkovi, toto je zatrpknutá postkomunistická krajina! Tréner Trnavy si po zápase podal kritikov

V roku 1965 bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Pohára víťazov pohárov. V Sparte nastupoval po boku Andreja Kvašňáka či Václava Maška a vyhral s ňou ligu v rokoch 1965 a 1967. Medzitým pomohol k titulu aj Dukle.

S trénovaním začal na Letnej. Spartu viedol v sezóne 1974/75, v ktorej zostúpila. Na konci súťaže pri páde do druhej ligy však už nebol.

V závere 70. rokov minulého storočia začal koučovať v Kostarike, kde si urobil meno. Neskôr v krajine pôsobil aj ako funkcionár a tiež riadil futbalovú školu pre talentovaných hráčov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Mráz