Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Pomôže spor o štadión vyriešiť Fico? Šéf akciovky NFŠ exkluzívne: Len na daniach zarobí štát viac ako 170 miliónov eur

Viete uviesť nejaký ďalší príklad?

Súčasťou dodatku je napríklad aj navýšenie bezpečnosti perimetra štadióna. Náš štadión je jedným z najbezpečnejších v regióne strednej a východnej Európy. A takých navýšení bolo mnoho. Štát si dal urobiť aj posudok od KPMG, mali rôzne iné posudky a štúdie, pozerali všetky náklady a museli sme im ukazovať faktúry. Takto vznikol ten dodatok.

Postavil by Ivan Kmotrík štadión v prípade, že by nemal spomínané dohody so štátom?

Poskytnutie štátnej pomoci bolo podmienkou pre začatie výstavby. Dôležité je povedať aj to, že Národný futbalový štadión je od začiatku vymyslený ako multifunkčný a určite nie je len pre futbalový Slovan. Je navrhnutý tak, aby tu mohli byť najväčšie celospoločenské podujatia. Mali sme tu koncerty interpretov ako Kabát, Dua Lipa, Red Hot Chili Peppers. Viete, prečo doteraz naozaj celosvetovo najúspešnejšie kapely na Slovensku nehrávali?

SR Futbal NL 11. kolo Trnava Slovan TTX Čítajte viac Vyčnieva o triedu nad všetkými, chválil Čavriča tréner Weiss. Mikovič hovoril o najškaredšom polčase v derby

Prečo?

Lebo nemali kde. Okrem rôznych festivalov na letiskách sme na Slovensku na koncerty najväčších svetových kapiel jednoducho nemali priestory. Na podujatia s využitím hracej plochy pre divákov máme schválenú kapacitu pre 48-tisíc ľudí, pódium niečo uberá, ale stále je to kapacita niečo pod 40-tisíc návštevníkov. Na koncerty sa predávajú desaťtisíce lístkov. Doteraz chodili fanúšikovia na tieto podujatia do Prahy, Budapešti alebo Viedne. A podstatná vec je, že z tých lístkov má príjem aj štát. Napríklad festival Love stream – bolo na ňom 60-tisíc ľudí, 100 eur stál priemerný lístok. To je 6 miliónov a z toho 1,2 milióna získal štát na DPH. My dnes konkurujeme v súvislosti s koncertmi na štadiónoch Budapešti, Prahe a aj Viedni.

Dokáže teda na seba štadión zarobiť tak, aby ste neboli v strate?

Na to existujú rôzne analýzy a faktom je, že my sa stále rozbiehame, lebo všetky plány pribrzdil covid. Ale v tomto roku sme mali Winter Games, hokejové zápasy. Boli tu Depeche Mode, Danube Equestrian festival – parkúr koní… Podľa jednej zo štúdií zarobí štát za 40 rokov vďaka štadiónu na daniach vyše 170 miliónov eur.

Späť k súdnym sporom. Dokedy si myslíte, že sa tieto ťahanice o štadióne definitívne vyriešia a ukončia?

Absolútne netuším. No všetky kroky právnych zástupcov štátu za vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera nasvedčovali, že robili všetko preto, aby sa celý spor maximálne naťahoval.

Hospodárenie klubov našej futbalovej ligy Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
V rebríčku nájdete dvanásť klubov najvyššej...

Posledného tri a pol roka ste teda nemali dobré skúsenosti s vládnou mocou.

Mne napríklad veľmi prekážalo aj to, že napriek tomu, že štadión bol jedinou budovou v Bratislave, ktorá disponovala ionizačnou technológiou, štát ani len nezareagoval na našu ponuku zadarmo v ňom zriadiť covidovú nemocnicu. Ionizačná technológia dokáže prostredníctvom žiarenia zabiť 97 percent všetkých baktérií a vírusov. Bolo tam minimálne riziko šírenia nákazy covid-19 a roznášania covidu na ostatných pacientov a nemocničný personál ako sa to dialo v nemocniciach na celom Slovensku. No žiadna reakcia na našu ponuku od štátu neprišla. Priestory štadióna tak aspoň počas covidu využil BSK na najväčšie očkovacie centrum u nás.

A po tých skúsenostiach, rozhodli by ste sa stavať štadión aj dnes?

Náš štadión by dnes stál tak o dve tretiny viac. Doba sa zmenila, úrokové sadzby sú v úplne iných výškach a aj cena stavebných materiálov išla rapídne hore. To by nám už, ako súkromnému vlastníkovi takéhoto štadióna, nijako nevychádzala matematika.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Národný futbalový štadión #Eduard Heger #Ivan Kmotrík st. #Štefan Holý #Pavel Komorník #NFŠ a.s.