Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Katastrofa v gréckych väzniciach: Zlí modrí chlapci z Chorvátska posielajú rodičom plačlivé odkazy: Ocko, živý sa odtiaľto nedostanem

Stovka fanúšikov Dinama Záhreb, notoricky známych pod názvom Bad Blue Boys, je momentálne v gréckych väzniciach. Umiestnili ich tam kvôli usmrteniu priaznivca AEK Atény pred zápasom 3. predkola Ligy majstrov.

21.08.2023 22:22
Dinamo Záhreb Foto:
Fanúšikovia Dinama Záhreb.
debata (34)

Chorvátski občania sú v súčasnosti vyšetrovaní pre ich účasť na krvavých stretoch v aténskej štvrti Nová Philadeplphiaa. Pri výtržnostiach bol zabitý 29-ročný Mihalis Kacuris.

Grécka vláda rozdelila fanúšikov do menších skupín a poslala ich do 21 väzníc. A aká situácia tam panuje, opísal bývalý chorvátsky trestanec pre denník Jutarnji list.

Koridalios, neslávne známe a najväčšie väzenie, sa nachádza na západnom okraji Atén. Má zažltnuté steny, na ktorých visia drôty. Za jeho mrežami je jedným z väzňov aj Dimitris Koufonidis, člen anarchistickej skupiny „17. november“, odsúdený na jedenásť doživotných trestov za vraždy diplomatov, politikov a podnikateľov.

V tomto väzení, ktoré nazývajú gréckou verziou neslávne známeho Sing Sing, je umiestnená časť chorvátskych fanúšikov.

Koridalios je však známy aj dvomi veľkolepými únikmi, ktoré zaznamenali aj svetové médiá. V júni 2006 na dvore väznice pristál vrtuľník. Nikos Palalokostas a jeho asistent vystúpili z lietadla, hodili dymovnice a v chaose sa im podarilo dostať do helikoptéry Nikosovho brata Vasilisa (40), ktorý si odpykával 25-ročný trest za únos gréckeho lodného magnáta Georga Milonasa.

Dinamo Záhreb Čítajte viac Chorváti zákaz obišli a z Atén si vezú na rukách krv. Netreba sa vraj s nimi zahrávať. Kto sú zlí, modrí chlapci zo Záhrebu?

O tri roky neskôr, 22. februára 2009, podľa toho istého modus operandi – Vasilis opäť utiekol z Koridaliosu helikoptérou, čo malo za následok personálne zmeny v gréckych väzniciach.

„Ocko, živý sa odtiaľto nedostanem,“ povedal vraj jeden zo zatknutých „Bad Blue Boys“ svojmu otcovi s tým, že sa im po príchode vyhrážali grécki väzni. Chorvátska diplomacia okamžite zareagovala a chorvátskych zadržaných, ktorí dostali vyhrážky, okamžite presunuli do iných ústavov.

Aktuálnu situáciu v gréckych väzniciach možno vidieť aj v dokumente Rady Európy – Zaobchádzanie s väzňami v Grécku – ktorý bol zverejnený v septembri 2022. Životné podmienky sú urážkou ľudskej dôstojnosti, uvádza sa v správe.

Osobitne zdôrazňovali preplnenosť a zlé podmienky, časté násilie medzi väzňami, vážny nedostatok personálu a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť. Obsadenosť v najväčšom Koridaliose bola 152 percent. V jednej z väzníc pre 66 osôb bolo ubytovaných 126, v druhej sa na oficiálnych 166 miestach tiesnilo 280 osôb.

Rodičia zatknutých fanúšikov Dinama po upozornení na hrozby, ktorým sú ich synovia vystavení, nechcú kvôli svojej bezpečnosti vystupovať v médiách.

Toto sú najobávanejší ultras na svete Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Sparta Praha (Česko)
Sparta Praha sa ako...
34 debata chyba
Viac na túto tému: #Dinamo Záhreb #Bad Blue Boys