Ich nespievanie hymny s názvom „Hviezdami posiata vlajka“ vyznelo zvláštnejšie o to viac, že ich súperky predtým na plné hrdlo sprevádzali tóny svojej hymny „Pieseň pochodujúcej armády“.
Dve národné hymny zazneli predtým, ako obhajkyne titulu porazili Vietnam 3:0 vďaka gólom Sophie Smithovej a Lindsay Horanovej.
Len päť z jedenástich hráčok USA si počas hymny položilo ruky na srdce. A Horanová, Ertzová a Naehreová boli jediné členky tímu, ktoré sa pokúšali o spev.
Nezáujem o hymnu vyvolal podľa Inside The Games hnev niektorých amerických fanúšikov na sociálnych sieťach, ktorí futbalisti kritizoval za prejav nedostatku rešpektu.
Za neúctou k jednému z národných symbolov môžu byť úž dávno prezentované názory jednej z najväčších hviezd tímu Megan Rapinoeovej.
Dvojnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka pred piatimi rokmi uviedla, že si nikdy nedá ruku na srdce a už nikdy nebude spievať národnú hymnu. Dôvodom boli udalosti, ktoré hýbali Američanmi v nedávnej minulosti.
Čítajte viac Maďari vyplakávali za vyhodeným trénerom Ferencvárosu. Kopnutie do Slovana nemohlo chýbať38-ročná bojovníčka za práva LGBTQI komunity a rodovej rovnosti bola jednou z prvých športovkýň, ktorá si počas hymny v roku 2016 pokľakla.
Urobila tak, aby vyjadrila solidaritu s Colinom Kaepernickom, bývalým americkým futbalistom tímu San Francisco 49ers, ktorí si pred zápasmi NFL pokľakol, aby zvýšil povedomie o policajnej brutalite a rasovej nespravodlivosti.
Čítajte viac Žiadne Rusko! Kmotrík prehovoril, o Čavričovej budúcnosti je rozhodnutéUS Soccer, futbalová federácia v USA, o rok neskôr zaviedla pravidlo zakazujúce pokľaknúť. A aj keď ho asosiácia o tri roky zrušila, Rapinoeová a zjavne aj ďalšie hráčky sa rozhodli nespievať.
Na vlaňajších MS mužov v Katare sa k podobnému kroku odhodlali futbalisti Iránu. Tí vyjadrili protest proti udalostiam v ich krajine, v ktorej sa konali masové protesty proti vláde. Tie nasledovali po smrti Mahsu Aminiovej v policajnej väzbe.