Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rumuni v Prištine skandovali "Kosovo je Srbsko". Tamojší policajti ich obuškami hnali zo štadióna, všetko je na videu

V piatok večer sa v rámci 3. kola kvalifikácie o postup na európsky šampionát v Nemecku 2024 predstavili v Prištine výbery Kosova a Rumunska.

17.06.2023 11:24
Rumunsko Foto:
Rumunskí fanúšikovia v Kosove. Zápas na štadióne nedopozerali.
debata (16)

Na štadióne „Fadilja Vokriho“ góly nepadli, možno aj práve preto sa duel nezaobišiel bez incidentov.

Je známe, že Rumunsko patrí medzi krajiny, ktoré neuznali nezávislosť Kosova a fanúšikovia to potvrdili aj vo včerajšom zápase. V závere zápasu skandovali „Kosovo je Srbsko“.

Polícia na nich najskôr zaútočila a následne vyhnala zo štadióna v Prištine.

Kosovo je v poslednom čase predmetom napätia na viacerých športových podujatiach. Na Roland Garros vyvolal škandál Novak Djokovič, ktorý na objektív kamery napísal, že Kosovo je srdce Srbska.

Gesto dnes už 23-násobného grandslamového šampióna zarezonovalo po celom svete. O tom, čo sa udialo v Paríži, informuovali všetky médiá a rozoberali sociálne siete. Niektorí dokonca volali po tom, aby 36-ročného rodáka z Belehradu poslali zo slávneho francúzskeho turnaja domov.

Jeho vyjadrenia totiž prišli v čase, keď mierové sily v Kosove (KFOR) pod vedením NATO potvrdili, že 25 ich vojakov bolo zranených pri stretoch s etnickými Srbmi na severe Kosova.

Násilnosti vypukli na severe Kosova na konci mája po tom, ako v oblastiach s prevahou Srbov dosadili do starostovských úradov etnických Albáncov. Tieto strety boli posledným z viacerých incidentov, keďže napätie v regióne za poslednéý týždne prudko vzrástlo.

„Nie som politik a ani nemám v úmysle vstupovať do tejto diskusie,“ povedal Djokovič novinárom. „Ako Srba ma však bolí, čo sa deje v Kosove. Našich ľudí vyhnali z obcí. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejná osoba cítim povinnosť prejaviť podporu našim ľuďom a celému Srbsku,“ dodal.

Novak Djokovič - Casper Ruud Čítajte viac Americký novinár bloguje: Djokovič? Vzal milióny od krajiny v NATO, ktorej jednotky teraz riskujú v Kosove. Fandia mu len Srbi a Rusi
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rumunsko #Kosovo