Žiadna odplata. Trnava vstala z mŕtvych a otočila finále. Spartak obhájil Slovenský pohár

Futbalisti Spartaka Trnava obhájili víťazstvo v Slovenskom pohári. Vo finále zdolali zverenci trénera Michala Gašparíka na vlastnom štadióne Slovan Bratislava 3:1 po predĺžení. Hrdinom sa stal Jakub Paur, ktorý v 110. minúte rozhodol presnou hlavičkou o triumfe Spartaka a v nadstavenom čase uzavrel skóre z penalty Filip Twardzik.

01.05.2023 17:46 , aktualizované: 17:57
Finále Spartak Trnava Foto: ,
Radosť futbalistov Spartaka Trnava po triumfe v Slovenskom pohári.
debata (7)

Obhajcovia trofeje boli pritom veľmi blízko k prehre. V 57. minúte totiž dostal Slovan do vedenia Andre Green a nič nenasvedčovalo tomu, že by si skúsený tím nedokázal ustrážiť náskok.

No opak bol pravdou. V 85. minúte vyrovnal po presnom centri Azeveda útočník Abdulrahman Taiwo a explóziu radosti na štadióne Antona Malatinského privodil zásah Paura. Slovanu sa tak nepodarilo odplatiť Trnave vlaňajšiu finálovú prehru z Tehelného poľa.

Finále pohára Trnava vs. Slovan v obrazoch Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Od vyrovnania v hodine dvanástej po dominanciu...

Spartak získal pohárovú trofej štvrtýkrát v ére samostatnosti po rokoch 1998, 2019 a 2022. Vďaka pohárovému triumfu si zverenci trénera Michala Gašparíka vybojovali miestenku v 2. predkole Európskej konferenčnej ligy.

Slovnaft Cup 2022/2023 – finále
Trnava
FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 3:1 pp (1:1, 0:0)
Góly: 86. Taiwo, 111. Paur, 120.+4 Twardzik (z 11 m) – 57. Green, ŽK: Taiwo, Ristovski, Ofori, Paur – Medveděv, Green, Agbo. Rozhodovali: Očenáš – Hancko, Jekkel, 15.427 divákov.
Trnava: Vantruba – Koštrna, Štetina, Kóša (72. Ristovski), Twardzik – Savvidis – Daniel (106. Bolaji), Procházka (80. De Azevedo), Bukata (80. Paur), Ofori (116. Iván) – Taiwo (120.+1 Štefánik)
Slovan: Trnovský – Medveděv (115. Lichý), Kašia, De Marco, Pauschek (115. Lovat) – Kucka, Kankava, Čakvetadze (84. Abubakari) – Green (84. Agbo), Čavrič (98. Barseghjan), Zuberu (66. Zmrhal)

Vo výbornej atmosfére a rekordnej diváckej návšteve vo finále SP ako prvý pohrozil „domáci“ Spartak, strelu Daniela z diaľky však Trnovský skryl do rukavíc. V ďalších minútach sa odohrával boj medzi šestnástkami, chýbal vzruch pred bránami.

V 24. minúte Kankava vo vlastnej šestnástke zahral spätnou hlavičkou riskantne na Trnovského a jeho úmysel vystihol Taiwo, Slovan túto situáciu ustál bez ujmy. Najväčšiu príležitosť mal v závere prvého polčasu Spartak. Ofori sa dostal k strele v pokutovom území a prinútil Trnovského k zákroku, následnej dorážke Bukatu chýbala presnosť.

00. hlavná FOTO Čítajte viac Delobuchy, hustý dym a rekordná návšteva. Pozrite sa, ako si užívali Trnavčania trofej

Slovan v 57. minúte otvoril skóre. Čavrič predĺžil hlavou loptu do pokutového územia na Greena, ktorý z uhla prestrelil Vantrubu – 0:1. Finále dostalo nový náboj, Spartak musel viac otvoriť hru. Chýbala mu však dravosť a priamočiarosť pri výstavbe útočných akcií. Po hodine hry Medveděv z diaľky takmer nachytal na hruškách Vantrubu, brankár Spartaka vyrazil loptu na roh.

Slovan si tesný náskok strážil, v závere sa však až príliš stiahol do obrany. To bola voda na mlyn pre Spartak, ktorý vycítil šancu na vyrovnanie. V 82. bol k nemu blízko Ristovski, ktorého pokus v poslednej chvíli obetavým zákrokom zblokoval Kašia. O štyri minúty neskôr však voľný Taiwo po centri z pravej strany upratal volejom loptu do brány – 1:1.

Slovensko, po zápase Čítajte viac Jackpot aj vyhadzovač, Calzonovo želanie sa splnilo. Slováci po Bosne pookriali, kluby im veria viac

Rovnako ako vlani sa išlo do predĺženia. V ňom mohol priblížiť Slovan k trofeji Kankava v roli falošného útočníka, ale krížnou strelou netrafil bránu. Tempo duelu upadalo a smeroval do jedenástkového rozstrelu, no k nemu napokon nedošlo.

V 111. minúte sa na center Savvidisa zavesil Paur a poslal Spartak do vedenia – 2:1 pp. Slovan už nenašiel odpoveď na gól súpera a druhýkrát za sebou mu vo finále podľahol. V nadstavenom čase spečatil triumf „andelov“ aj s dávkou šťastia Twardzik z jedenástky – 3:1 pp.

hlasy po zápase: /zdroj: JOJ Šport/
Michal Gašparík, tréner Trnavy: „Mali sme veľkú motiváciu, keďže oslavujeme 100 rokov. Odohrali sme skvelý prvý polčas, hrali sme inak ako zvyčajne a krídla sme posunuli k hrotovému útočníkovi, aby sme mohli vytvárať neustály tlak na súper. Hrali sme proti ním sedem zápasov a nedokázali sme dať gól z hry. V druhom polčase sme dostali lacný gól, no potom sme to otočili. Na konci to už bolo o emóciách. Budeme oslavovať až do rána, pokojne aj dva dni. Toto je veľké víťazstvo, keďže sme dokázali potvrdiť triumf z minulého roka.“
Boris Kitka, asistent trénera Slovana: „V prvom rade gratulujem domácim. Mali sme hru pod kontrolou. Dostali sme však lacný gól, ktorý domácim veľmi pomohol. Potom sme zmenili systém a vyzeralo to už na penalty. Z ojedinelej akcie sme dostali druhý gól, čo rozhodlo duel. Dnes to bolo aj o tom, koľko budeme mať síl. Na konci nám už chýbali.“

Platy trénerov slovenskej futbalovej reprezentácie Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Slovenský tréner storočia Jozef Vengloš viedol...

2020: SLOVAN BRATISLAVA – MFK Ružomberok 1:0 / Bratislava
2019: SPARTAK TRNAVA – MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (3:3, 2:0), 4:1 v rozstrele z 11 m / Nitra
2018: SLOVAN BRATISLAVA – MFK Ružomberok 3:1 / Trnava
2017: MFK Skalica – SLOVAN BRATISLAVA 0:3 / NTC Poprad
2016: Slovan Bratislava – AS TRENČÍN 1:3 (0:0) / Trnava
2015: AS TRENČÍN – FK Senica 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), 3:2 v rozstrele z 11 m / Poprad
2014: Slovan Bratislava – MFK KOŠICE 1:2 (1:1) / Myjava
2013: MŠK Žilina – SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) / Ružomberok
2012: FK Senica – MŠK ŽILINA 2:3 pp (2:2, 1:1) / Bardejov
2011: SLOVAN BRATISLAVA – MŠK Žilina 3:3 (1:2, 2:2) po predĺžení, 5:4 v rozstrele z 11 m / Banská Bystrica
2010: Spartak Trnava – SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) / Michalovce
2009: MFK KOŠICE – FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) / Senec
2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA – Spartak Trnava 1:0 (0:0) / Žilina
2007: FC Senec – FC VION ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) / Bratislava
2006: Spartak Trnava – MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, 3:4 v rozstrele z 11 m / Bratislava
2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FC Artmedia Bratislava 2:1 / Nitra
2004: ARTMEDIA PETRŽALKA – Steel Trans Ličartovce 2:0 / Dunajská Streda
2003: MATADOR PÚCHOV – Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení / Topoľčany
2002: VTJ KOBA SENEC – Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), 4:2 v rozstrele z 11 m / Považská Bystrica
2001: INTER BRATISLAVA – MŠK SCP Ružomberok 1:0 / Dubnica nad Váhom
2000: INTER BRATISLAVA – 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, 4:2 v rozstrele z 11 m / Prešov
1999: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 3:0 / Žiar nad Hronom
1998: SPARTAK TRNAVA – 1. FC Košice 2:0 / Bratislava
1997: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 1:0 / Trenčín
1996: CHEMLON HUMENNÉ – Spartak Trnava 2:1 / Vranov
1995: INTER BRATISLAVA – DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, 3:1 v rozstrele z 11 m / Dubnica
1994: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 2:1 po predĺžení / Brezno
1993: 1. FC KOŠICE – DAC Dunajská Streda 0:0, 5:4 v rozstrele z 11 m / Rimavská Sobota
1992: TATRAN PREŠOV – Lokomotíva Košice 2:0 / Dolný Kubín
1991: SPARTAK TRNAVA – FC Nitra 1:0 / Ružomberok
1990: INTER BRATISLAVA – ZVL Žilina 6:0 / Žiar nad Hronom
1989: SLOVAN BRATISLAVA – ZVL Považská Bystrica 2:1 / Hlohovec
1988: INTER BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:0 / Trenčín
1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA – Plastika Nitra 0:0, 6:5 v rozstrele z 11 m / Trnava
1986: SPARTAK TRNAVA – ZVL Žilina 1:0 / Prievidza
1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Tatran Prešov 1:1 a 1:0