Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slováci ako na ihlách. Spor s Izraelom brzdí vyžrebovanie MS do 20 rokov

Neistota o termíne a mieste konania futbalových MS hráčov do 20 rokov pokračuje. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) odložila na piatok plánovaný žreb, pretože hostiteľská Indonézia vyjadrila nesúhlas s účasťou izraelskej reprezentácie na turnaji.

28.03.2023 10:03
Izraelskí fanúšikovia. Foto:
Izrael leží v žalúdku organizátorom MS do 20 rokov v Indonézii.
debata (3)

Predseda tamojšej futbalovej asociácie (PSSI) Erick Thohir plánuje odletieť do Zürichu na ďalšie rokovania s funkcionármi FIFA. Situácia zaujíma aj slovenskú futbalovú reprezentáciu, ktorá sa má na šampionáte zúčastniť.

„Stále vedieme rozhovory. Dúfame, že nájdeme odpovede a FIFA aspoň pochopí postoj Indonézie v tomto probléme,“ povedal člen indonézskeho vládneho kabinetu Muhadžir Effendy podľa agentúry AP.

Tomáš Souček Čítajte viac Brr, toto už viackrát nie! Česi sa po hodoch vrátili naspäť do reality

Effendy uviedol, že Indonézia predložila FIFA podmienky, týkajúce sa pôsobenia Izraela počas turnaja, ale nenašli spoločnú reč. „Nie je to len odmietnutie alebo protest, ale súvisí to s ústavou našej krajiny,“ tvrdí Effendy.

Proti účasti Izraelčanov na podujatí demonštrovali minulý týždeň v Jakarte konzervatívne moslimské skupiny. Nesúhlas vyjadril aj Wayan Koster, guvernér ostrova Bali. Indonézia je najväčšia moslimská krajina na svete a s Izraelom nemá diplomatické vzťahy, no PSSI pôvodne súhlasila s usporiadateľskými podmienkami FIFA už v roku 2019.

Francesco Calzona Čítajte viac Dedo, čo teraz? Ako spravili Slováci obrat o 180 stupňov. Alebo ich naučil Calzona hrať futbal za tri dni?

Izrael si vybojoval svoju premiérovú účasť na podujatí vlani, keď postúpil na ME do 19 rokov do finále. Na štadióne Antona Malatinského v Trnave vtedy podľahol Anglicku 1:3 po predĺžení. V Indonézii majú štartovať aj Slováci, ktorí na domácom šampionáte vyhrali v rozhodujúcom dueli o postup nad Rakúskom 1:0.

FIFA zatiaľ nekomentovala odloženie žrebu. Pokiaľ PSSI nevyrieši problém, hrozí jej zastavenie činnosti. To by mohlo znamenať aj neúčasť krajiny v kvalifikácii na MS 2026. FIFA sa nevyjadrila ani k medializovanej ponuke Argentíny usporiadať MS do 20 rokov s podmienkou, že na turnaji sa zúčastní aj argentínsky národný tím.

Najlepšie zarábajúci slovenskí futbalisti Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Preč sú tie časy, keď si Marek Hamšík zarobil v...
3 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská futbalová reprezentácia #MS vo futbale do 20 rokov