Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Nezaslúžené a privysoké platy? Väčšina futbalistov zarába menej, ako je slovenský priemer

O čo išlo?

Nastúpil som asi v dvadsiatich pohárových zápasoch, ale v Premier League som sa dožil premiéry až v poslednom roku môjho účinkovania v klube. A mohlo sa stať, že by táto možnosť neprišla vôbec. Po takmer dva a pol roku som chytal najskôr proti Readingu a potom proti Manchestru City.

Oba zápasy sme vyhrali, inkasoval som len raz proti Readingu, takže v Premier League mám stopercentnú bodovú úspešnosť (smiech). Za výkon proti City ma vybrali do zostavy kola v Anglicku. A dokonca i do zostavy sveta, ktorá sa vtedy zostavovala zo zápasov špičkových líg.

Aj to bolo málo?

Pred ďalším stretnutím prišiel tréner David Moyes do šatne, podal mi ruku, poďakoval, povedal, že som podal super výkon a dodal, že Tim Howard sa vracia do bránky…(smiech)

Kto je podľa vás najlepším brankárom na svete v súčasnosti?

Uf, ťažká otázka. Teraz je viac dobrých brankárov. Mne najviac sedí Alisson Becker z Liverpoolu, je to asi najkompletnejší brankár. Ale hneď za ním je Ederson z Manchestru City a Thibaut Courtois z Realu. Z tejto trojice by som vyberal.

Čo nedávny zápas v Lige majstrov Liverpool – Real, kde dvaja brankári z tejto trojice urobili veľké chyby, po ktorých padli góly?

Stane sa to raz za dlhé obdobie a všetci si to všimnú a zapamätajú. Ťažko sa to vysvetľuje. Najmä ľuďom, ktorí nikdy nestáli v bránke a pod takým tlakom. To, že sú najlepší na svete, neznamená, že sú neomylní. Post brankára sa neskutočne zmenil. Musí viac ako kedysi využívať nohy, prihráva, zakladá útoky. Preto sa podobné situácie budú diať čoraz častejšie. V spomenutých zaváhaniach museli brankári hrať nohami a boli pod tlakom súpera. Brankár je posledný hráč a má možno viac dotykov, ako niektorí hráči v poli.

Akú najväčšiu chybu ste urobili vy?

Pamätám si na to dodnes a keď si na to spomeniem, stále ma to mrzí. Bolo to v roku 2013, hrali sme s Gréckom v kvalifikácii MS. Škrťo mi dával malú domov a lopta mi pod nohou prekĺzla do siete. Bol som zronený, ale tréner Kozák, ktorý vtedy viedol reprezentáciu, ma po zápase povzbudil. Nič sa nedeje, to sa stane každému, ideme ďalej, vravel. To som si vážil.

Končili ste s aktívnou kariérou, keď ste mali 36 rokov. Brankári v profesionálnom futbale vydržia často dlhšie ako hráči v poli. Majú ľahší športový život?

To si nemyslím, ale je pravda, že brankársky post nie je natoľko fyzicky náročný. U brankára možno ešte viac zohrávajú dôležitú úlohu skúsenosti, hoci je aj veľa výborných mladých brankárov. Postupne dozrievajú a zväčša sú po niekoľkých sezónach ešte kvalitnejší.

Posledný zápas som odohral na moje narodeniny. Bol som hráčom škótskeho Hamiltonu. Chvíľu som uvažoval, či mám ešte pokračovať, cítil som sa dobre. Nemusel som končiť, ale dostal som ponuku, ktorá urýchlila moje rozhodnutie.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Mucha