Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Legenda naložila Matovičovi s Hegerom. Ďakujem, že ste mi vzali dôchodok, soptí

Vláda Slovenskej republiky vzala Jozefovi Štibrányimu športový dôchodok. Futbalová legenda to tvrdí vo svojom statuse na facebooku.

18.01.2023 13:06 , aktualizované: 13:58
Jozef Štibrányi Foto:
Jozef Štibrányi s kopačkami, v ktorých strelil gól Španielom.
debata (75)

"Vláda SR, ďakujem Vám, že ste mi odobrali športový dôchodok vo výške 19,90 eur, ktorý som poberal ako držiteľ striebornej medaily z MS v Čile 1962.

Takto si vážite posledného „Čiľana“ žijúceho na Slovensku," napísal Štibrányi.

Osemdesiattriročná ikona československej reprezentácie i Spartaka Trnava tvrdí, že to je len malá ukážka toho, v akej krajine žijeme.

Jozef Štibrányi Čítajte viac Za gól Španielom dostal Fučíkov odznak. Slávnu kopačku si vzal do Ovieda

"Vy si svoje platy s poslancami určite neznížite. Môžete sa hanbiť, ako sa staráte o dôchodcov. Dostal som od vás krásny darček k mojim 83. narodeninám.

Žijete v inej dimenzii a verím, že skončíte na smetisku dejín a zvolíme si konečne vládu, akú si Slovensko zaslúži.

Zdravím všetkých dôchodcov a prajem im zdravie, pohodu v kruhu najbližších. Majster športu, člen siení slávy ČR a SR," doplnil Štibrányi.

Pavel Vrba Čítajte viac Vrba pre český web chválil slovenský futbal. Rokoval o poste reprezentačného trénera

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr zaslal Pravde oficiálne stanovisko. Uvádzame ho v plnom znení bez redakčných úprav a s dôvetkom, že poisťovňa nemá konkrétne údaje o prípade p. Štibrányiho, a tak uvádza všeobecný príklad.

Príspevok športovému reprezentantovi vypláca Sociálna poisťovňa v súlade so zákonom o sociálnom poistení a zákonom o príspevku športovému reprezentantovi.

Podľa zákona o príspevku športovému reprezentantovi suma príspevku športovému reprezentantovi je rozdiel medzi sumou stanovenou zákonom v závislosti od získaného medailového ocenenia a súčtom súhrnu všetkých dôchodkov aj zo zahraničia, ktoré dôchodca poberá.

Zákonom stanovenou sumou v závislosti od získaného medailového ocenenia je:

  • 750 eur, ak dôchodca získal zlatú medailu na majstrovstvách sve­ta,
  • 600 eur, ak dôchodca získal striebornú medailu na majstrovstvách sve­ta,
  • 500 eur, ak dôchodca získal zlatú medailu na majstrovstvách Európy alebo bronzovú medailu na majstrovstvách sve­ta.

    Nárok na príspevok zanikne, ak jeho poberateľ má dôchodkový príjem, ktorého suma je rovnaká alebo vyššia ako suma stanovená v závislosti od získaného medailového ocenenia.

Takáto situácia môže nastať napríklad aj po každoročnej valorizácii od 1. januára (v prípade roku 2023 to bola valorizácia vo výške 11,8 percenta), po ktorej poberateľ dôchodku na základe valorizácie „preskočí“ zákonom stanovenú sumu.

Sociálna poisťovňa tým pádom vypláca to, čo je pre klienta výhodnejšie – v tomto prípade dôchodok, ktorý má po valorizácii vyššiu hodnotu, než je zákonom stanovená suma v závislosti od získaného medailového ocenenia.

Zásah otca či viera. Topfutbalisti bez tetovaní Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Gareth Bale
Walesan nedávno ukončil úspešnú...

© Autorské práva vyhradené

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Štibrányi #MS 1962