Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Obnoviť vzťahy s UEFA či začať od nuly v Ázii? Ruský zväz rozhodol

Ruská futbalová únia (RFS) si praje návrat ruských klubov do medzinárodných súťaží. Uviedla to v reakcii na oficiálne vyhlásenie krajiny, ktorá oznámila, že RFS môže opustiť Európsku futbalovú úniu (UEFA) a požiadať o členstvo v Ázijskej futbalovej konfederácii (AFC).

30.12.2022 16:34
Arťom Dziuba Foto:
Ruský futbalista Arťom Dziuba.
debata (10)

UEFA zakázala ruským klubom súťažiť na európskych podujatiach po tom, ako krajina 24. februára spustila vojenskú inváziu na Ukrajinu. Zasadnutie výkonného výboru RFS v piatok rozhodlo proti prechodu pod AFC.

„Skutočne zvažujeme možnosť čo najrýchlejšieho návratu do súťaží UEFA. Je pre nás dôležité zúčastniť sa v kvalifikácii MS 2026,“ uviedol prezident zväzu Alexander Ďjukov.

Rusko SR šport futbal kval. MS 2022 H Slovensko Čítajte aj Smer Ázia? Rusi sú tomu naklonení, ale majú jednu zásadnú otázku

Podľa agentúry AFP však Ďjukov nevylúčil, že Rusko by sa neskôr mohlo uchádzať o členstvo v AFC. Takéto rozhodnutie by malo pre ruské kluby nepriaznivé finančné dôsledky.

Prezident CSKA Moskva Jevgenij Giner v nedávnom rozhovore pre denník Sport-Express varoval, že treba brať do úvahy enormný rozdiel vo finančnom zabezpečení UEFA a AFC:

„Doslova by sme museli začať od nuly. Preto by sme asi mali počkať na návrat do veľkého európskeho futbalu.“

Nadežda Karpovová Čítajte aj Ozvala sa ruská športovkyňa. Putina brutálne rozniesla v zuboch

RFS navrhol založenie skupiny, ktorá by viedla konzultácie s UEFA v snahe obnoviť vzťahy. V rámci zákazu krajinu vylúčili zo žrebu kvalifikácie EURO 2024.

Rusko tiež suspendovala Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) a nedovolila mu bojovať v baráži o účasť na MS 2022 v Katare. Proti rozhodnutiam FIFA a UEFA sa snažili Rusi odvolať na Športovom arbitrážnom súde (CAS), ktorý však ich žiadosť zamietol.

Štadióny pre MS vo futbale 2026 Fotogaléria - 33 fotiek Všetky fotky
Po prvýkrát v histórii sa MS vo futbale...
10 debata chyba
Viac na túto tému: #UEFA #Ruská futbalová únia #AFC