Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

FIFA narazila na odpor. Infantino dostal košom od veľkoklubov

Najväčšie európske futbalové kluby odmietajú myšlienku Medzinárodnej futbalovej federácie, ktorá chce v roku 2025 organizovať majstrovstvá sveta klubov s 32 mužstvami namiesto doterajších siedmich.

13.12.2022 17:50
WCup Qatar Soccer Foto: ,
Prezident FIFA Gianni Infantino bol počas voľného dňa na MS rozhodcom v stretnutí medzi robotníkmi a legendami na štadióne Al Thumama v Dauhe.
debata

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) čelil počas MS v Katare kritike viacerých národných zväzov. Dôvodom bolo porušovanie ľudských práv v krajine organizátora či úmrtia robotníkov počas výstavby infraštruktúry pre potreby MS.

Teraz mal podľa britských médií dostať Infantino ranú od popredných európskych klubov. FIFA mala v uplynulých týždňoch rokovať o organizácii najbližších MS klubov s 32 tímami. Väčšina z nich však túto myšlienku odmietla.

William Foley. Čítajte viac Anglická Premier League je bez Rusov. Posledný predal klub Američanom

FIFA verila, že dohodu o konečnej podobe turnaja, ktorý majú organizovať Spojená štáty americké, dosiahne na piatkovom stretnutí Európskej klubovej asociácie (ECA).

Táto organizácia zastupuje v Dauhe záujmy 220 popredných európskych klubov. Infantino však na poslednú chvíľu od oznámenia novinky odstúpil. Bolo totiž zrejmé, že jeho projekt bude zamietnutý.

V reakcii na neuzavretie dohody o MS klubov odmietla FIFA podpísať Memorandum o porozumení s ECA o futbalovom kalendári pre budúcu sezónu. Ide o dohodu medzi FIFA a klubmi, ktorá zahŕňa rozpis zápasov, dátumy pre uvoľňovanie hráčov a kompenzácie vyplácané tímom.

719482151 Čítajte viac Bude mať Ronaldo nového kouča? Portugalci rokujú s legendou

Najhorším scenárom súčasných treníc je, že by kluby teoreticky odmietli posielať svojich futbalistov do národných tímov počas najbližšej reprezentačnej prestávky v marci.

FIFA už roky presadzuje reštart majstrovstiev sveta klubov a minulý rok bol v Číne naplánovaný turnaj s 24 tímami, ktorý bol ale kvôli pandémii Covid-19 zrušený.

Európska futbalová únia (UEFA) je v tomto spore na strane ECA a je proti novej podobe MS klubov. Podľa nej sú hrozbou pre Ligu majstrov kvôli už beztak nabitému kalendáru najlepších futbalistov.

Prvé semifinále na MS vo futbale v obrazoch Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Prvý dôležitý moment semifinále: Brankár...
5. Lionel Messi Dávame do pozornosti Kto je najlepší strelec? Štatistiky MS vo futbale

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MS klubov #Gianni Infantino #Medzinárodná futbalová federácia FIFA