Futbalisti Francúzska a Belgicka sa stali ďalšími postupujúcimi na MS 2022 v Katare.

13.11.2021 22:58
Kilian Mbappe Foto: ,
Kilian Mbappé v zápase proti Kazachstanu.

Francúzi aj vďaka štyrom gólom Kyliana Mbappeho deklasovali v Paríži Kazachstan 8:0 a vyhrali kvalifikačnú D-skupinu. Belgičanov po víťazstve 3:1 nad Estónskom už nikto nemôže zosadiť z čela tabuľky E-skupiny.

Francúzi začali v Parku princov aktívne a už po necelej štvrťhodine si vypracovali dvojgólový náskok. V 32. minúte zavŕšil Mbappe hetrik a majstri sveta z roku 2018 mohli začať oslavovať postup do Kataru. Po zmene strán sa dvakrát presadil Karim Benzema, ďalšie góly pridali Adrien Rabiot, Antoine Griezmann a Mbappe.

Belgičanov poslal v Bruseli po 11 minútach do vedenia Christian Benteke. V úvode druhého polčasu zvýšil na 2:0 Yannick Carrasco. Estóncom sa podarilo znížiť, no v 74. minúte stanovil konečný výsledok Thorgan Hazard. Po sobotňajších zápasoch je známych šesť účastníkov MS 2022, miestenku na Mundiale už majú istú aj Nemecko, Dánsko, Brazília a domáci Katar.

Futbaloví hrdinovia 90´: Takto vyzerajú dnes Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Gheorghe Hagi (56) - je bývalý rumunský...

Blízko k postupu boli aj Holanďania, ktorí v G-skupine ešte v 82. minúte viedli v Podgorici nad Čiernou Horou 2:0, no domácim sa podarilo vyrovnať na 2:2. Fíni zvíťazili v D-skupine v Zenici nad domácou Bosnou a Hercegovinou 3:1.

V tabuľke sa s 11 bodmi posunuli na druhé miesto a posilnili si šance na účasť v baráži. K druhému miestu v „éčku“ sa výrazne priblížil Wales, ktorý v Cardiffe zvíťazil nad Bieloruskom 5:1. Ostrovania majú trojbodový náskok pred Českom, v utorok privítajú Belgicko.

Nóri bez zraneného kanoniera Erlinga Brauta Haalanda v Osle iba remizovali s Lotyšskom 0:0. V tabuľke G-skupiny klesli na tretie miesto o skóre za Turecko, ktoré v Istanbule rozdrvilo oslabený Gibraltár 6:0.

D-skupina:

Francúzsko – Kazachstan 8:0 (3:0)
Góly: 6., 12., 32. a 87. Mbappe, 55. a 59. Benzema, 75. Rabiot, 87. Griezmann (z 11 m)

Bosna a Hercegovina – Fínsko 1:3 (0:1)
Góly: 67. Menalo – 29. Forss, 51. Lod, 73. O'Shaughnessy, ČK: 37. Raitala (Fín.)

Wales – Bielorusko 5:1 (2:0)
Góly: 3. a 50. Ramsey (druhý z 11 m), 20. Williams, 77. Davies, 89. Roberts – 87. Koncevoj

Čierna Hora – Holandsko 2:2 (0:1)
Góly: 82. Vukotič, 86. Vujnovič – 25. a 54. Depay (prvý z 11 m)

Nórsko – Lotyšsko 0:0

Turecko – Gibraltár 6:0 (3:0)
Góly: 38. a 41. Dervisoglu, 11. Akturkoglu, 65. Demiral, 81. Dursun, 84. Muldur, ČK: 22. Olivero (Gibr.)