Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Krvavá predohra. Keď futbaloví chuligáni zmenili svet

Arkan v akcii

A teraz pohľad z Belehradu…

Aj v Srbsku si dobre pamätajú na zápas na štadióne Maksimir. Tamojší športový novinár Vladimír Novakovič tvrdí, že Srbi si v ten večer azda prvýkrát poriadne uvedomili, že Juhoslávia sa môže rozpadnúť. Ich opis udalostí sa však zásadne líši. V Belehrade dodnes panuje názor, že všetko naplánovali chorvátske úrady.

„Srbská verejnosť venovala veľkú pozornosť skutočnosti, že plot na severnej tribúne – kde sa zhromaždili skalní fanúšikovia Dynama – sa ľahko prelomil. Podľa tejto teórie noc predtým na zábrany niekto vylial kyselinu, čo sa považuje za jasný dôkaz toho, že celý incident zinscenovala nová chorvátska vláda,“ vysvetľuje Novakovič.

Radikálni členovia Bad Blue Boys i Delije bojovali aj neskôr vo vojne, ktorá vypukla v roku 1991. Niektorí z Delije sa dokonca pridali k notoricky známej polovojenskej jednotke, ktorej velil Zeljko Ražnjatovič, alias Arkan. Ten bol predtým šéfom chuligánskej skupiny Crvenej zvezdy.

„Len niekoľko z nich sa po vojne vrátilo do kotla. Niektorí konflikt neprežili, iným otvoril oči a našli si iné priority. V roku 1994 bola väčšina Delije z mladšej generácie, ktorá trvala na nenávratnom rozchode so svojimi predchodcami a najmä bola proti Miloševičovi aj Arkanovi,“ vraví Novakovič.

„Medzi nimi je dnes Maksimir považovaný predovšetkým za falošný konflikt. Vopred naplánovaný ktoroukoľvek vládou s cieľom presadzovať vlastné záujmy,“ dodáva.

Novakovič tvrdí, že v Srbsku sa šíria klebety aj o údajnom zapojení juhoslovanských tajných služieb do násilností na Maksimire, „plánujúc použiť etnický konflikt v priamom prenose ako varovanie pred nacionalizmom“.

Nuž, ak toto bol skutočný plán, potom fatálne zlyhal…

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Crvena Zvezda Belehrad