Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Krvavá predohra. Keď futbaloví chuligáni zmenili svet

Dokonca aj hviezda Dynama Záhreb, legendárny Zvonimir Boban, ktorý v máji 1990 kopol do policajta, aby ochránil svojho fanúšika, pokračoval v juhoslovanskej reprezentácii. Dostal síce aj trest, pre Chorvátov sa však stal národným hrdinom.

„Keď sa nad tým zamýšľam, znova by som urobil to isté. Videl som, že policajti zaobchádzali s priaznivcami Dynama inak ako s tými belehradskými. Pripomenulo mi to ďalšie nespravodlivosti páchané na Chorvátoch,“ vysvetľoval hráč svoje pohnútky.

„Boban mi niečo povedal, ale nerozumel som mu. Pozeral sa na mňa pohľadom, ktorý znamená iba jednu vec. Zrazu som sa pozrel ponad rameno a už na mňa letel. Kopol ma a zhodil na zem. Ak by udrel aj tretíkrát, vytiahol by som zbraň a zastrelil ho,“ priznal pre Jutarnij list policajt Refik Ahmetovič.

Zápas Dynama s Crvenou zvezdou ešte viac zradikalizoval chorvátsku spoločnosť. V tej chvíli sa vytvoril akýsi príbeh o nás a o nich. Od toho času sa stalo násilie akoby legitímnym spôsobom riešenia problémov a sporov.

Brentin pripomína ešte jeden rozmer konfliktu medzi ultras. Bad Blue Boys si podľa neho vážia tieto momenty aj preto, lebo z nich mažú nálepku chuligánov a vykresľujú ich skôr ako čestných občanov obhajujúcich záujmy národa.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Crvena Zvezda Belehrad