V najbližších mesiacoch sa však čakanie na vrchol možno skráti. Zo štyroch rokov na polovicu.
Profesorova vízia
Arséna Wengera familiárne oslovujú Profesor. Možno kvôli formálnemu oblečeniu či šedinám. Najmä však pre jeho pokrokové myšlienky. Ako šéf oddelenia pre rozvoj v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) už prezentoval viaceré z nich.
Menšie (auty sa budú kopať ako pri futsale a nie hádzať) i väčšie. Nateraz posledný projekt sa dá nazvať hocijako.
Prelomový systém, plán záchrany, kvalitné PR od FIFA, deštrukcia tradičného futbalového ekosystému alebo cesta do hrobu.

O čo teda ide?
Nahustiť futbalový kalendár tak, aby sa svetový i kontinentálne šampionáty (Gold Cup, Copa América a majstrovstvá Európy) konali každé dva roky.
Veľa zápasov, zrušenie Ligy národov, kvalifikácia v zrýchlenom režime, žiadne hluché roky bez vrcholu. Na prvý pohľad to vyzerá príťažlivo a možno aj jednoducho. Aspoň tak to prezentuje Wenger.
"Momentálne máme štyri asociačné termíny, počas ktorých prebieha kvalifikácia. Spravili by sme buď dva – v októbri a vo februári – alebo by národné tímy odohrali kvalifikáciu majstrovstiev sveta za mesiac.
Hráči by menej cestovali a vďaka štvorčlenným kvalifikačným skupinám by sa rozhodlo v šiestich dueloch," tvrdí Wenger.
Svoje plány opiera o to, že futbalový kalendár je poriadne nabitý a veľakrát aj chaoticky zaplnený. Hráči by podľa Wengera nemali byť spotrebným tovarom, ktorý sa nikdy nevyčerpá.

Sedemdesiatjedenročnému rodákovi zo Štrasburgu zatiaľ nevychádzajú počty. Európska futbalová únia (UEFA) má 55 členov, to znamená trinásť štvorčlenných skupín a jednu trojčlennú.
Wenger však navrhuje akúsi predkvalifikáciu o voľné miesta pre trpaslíkov ako San Maríno či Lichtenštajnsko. Rovnakým systémom to funguje napríklad v Afrike či Ázii.
„Vďaka tomu by hráči trávili ucelený čas v reprezentáciách i kluboch, menej cestovali a predĺžila by sa im letná pauza medzi sezónami na minimálne 25 dní,“ avizuje Wenger s tým, že zmena by mohla prísť najskôr od roku 2030.
Čeferinov hnev
Podľa informácií ESPN je táto reforma bližšie k úspechu ako smetisku dejín. Až 166 z 210 členských krajín FIFA je za. Dôvodov je viacero a hoci Wenger odmieta ten ekonomický či politický, tie sú tradične najsilnejšie.
Problémom je napríklad veľký dopyt a slabá ponuka. Afrika hostila MS od ich vzniku v roku 1930 iba raz (JAR 2010).
Maroko sa už päťkrát pokúšalo získať si priazeň kompetentných. Márne. Angličania usporiadali svetový šampionát naposledy, keď mala kráľovná Alžbeta II. štyridsať. A to netreba zabúdať ani na Čínu či Austráliu…

Dvojročný cyklus má ukončiť čakanie na pridelenie šampionátu. A nielen to. Malo by aj trochu okresať silu najmocnejšej zložky kolosu s názvom futbal. Prezident UEFA Aleksander Čeferin si dobre uvedomuje, o čo sa FIFA pokúša.
„Reforma je nutná, ale toto je cesta do hrobu. Dvakrát častejšie MS tento problém nevyriešia. Skôr ho prehĺbia,“ kontruje Čeferin.
Ktovie, ako to s odvážnym plánom dopadne. Slovenskému reprezentantovi Dominikovi Greifovi sa príliš nepozdáva.
„Ťažko veriť tomu, že ozajstným záujmom je dobro či odľahčenie pre hráčov. Vidíme, kam to smeruje – umelo rozširujeme súťaže i šampionáty. Práve tým vznikajú ,nepodstatné“ zápasy.
Nič s tým nespravíme, rozhodnú páni v oblekoch. Neviem, prečo hľadáme problémy tam, kde to funguje bez nich. Šampionát každé dva roky? To je jednoznačne krok k menšej záťaži hráčov," konštatuje brankár RCD Mallorca pre Pravdu s ironickým podtónom.
