Dva zápasy, rovnaký scenár. Či zápas Ligy národov v Škótsku hrali Slováci alebo Česi, začal sa rovnako – tesne pred úvodným hvizdom si oba výbery kľakli.
Akú reakciu to vyvolalo na Slovensku, už vieme. Ohradili sa fanúšikovia a neskôr aj predseda Národnej rady Boris Kollár. Ten hráčov upozornil, že kľaknúť si môžu akurát tak na Slavíne.
Aj Česi za toto gesto schytali. Najprv na sociálnych sieťach a potom priamo z úst niektorých politikov. „Kľačí sa prípadne v kostole pred Bohom. Nie pred športovaním,“ napísal na Twitter Václav Klaus mladší, poslanec a predseda hnutia Trikolóra.
Neskôr svoje stanovisko zaujal aj Tomio Okamura, podpredseda Poslaneckej snemovne a šéf hnutia SPD.
„Futbalisti z českej reprezentácie pokľakli symbolicky pred rasistami z Black Lives Matter. Hanba! Podporujú snáď, aby tu horeli ulice, a podporujú rasizmus proti belochom? Za to sú platení veľkými dotáciami zo štátneho rozpočtu? Úbohosť. Keby sa radšej sústredili na to, aby vyhrali … To by som ako futbalový fanúšik veľmi uvítal,“ napísal na Facebook.
Vedenie českého futbalu sa bráni. Vyhlásilo, že Škóti si chceli kľaknúť aj pred duelom za riekou Moravou, ale v tomto prípade neustúpili.
„Podobné prejavy sympatií sú v spojitosti s podporou hnutia Black Lives Matter na britských ostrovoch v posledných týždňoch a mesiacoch bežné, podporuje ich aj UEFA a nemeckí rozhodca spolu s českou futbalovou reprezentáciou sa tak v tomto konkrétnom prípade zachovali v súlade s požiadavkou hostiteľskej strany,“ odznelo v stanovisku.
Portál iDNES.cz uverejnil na webe anketu s otázkou, či čitateľom takéto pokľaknutie reprezentantov prekáža. Výsledok je jednoznačný – zhruba 75 percent má s týmto gestom problém. Názory v ankete napokon potvrdili aj diskusné príspevky – ten najlajkovanejší znel takto: „Niekedy je potrebné vystúpiť z davu, urobiť krok späť a povedať – tak takto už nie, vážení.“