Dáni uspeli v Dubline v priamom súboji o ME, oslavujú aj Švajčiari

Futbalisti Dánska a Švajčiarska sa prebojovali na EURO 2020. Oba tímy postúpili z D-skupiny, Dánom na to stačila remíza 1:1 v Írsku, Švajčiari postúpili po výhre 6:1 na pôde Gibraltáru.

18.11.2019 22:51 , aktualizované: 23:20
Dánsko, Írsko Foto: ,
Dánska radosť vs. írsky smútok po zápase v Dubline.

Situácia v D-skupine dávala pred poslednými kvalifikačnými súbojmi šancu na postup trom tímom. V priamom súboji medzi Írskom a Dánskom sa hral v prvých minútach fyzicky náročný, no opatrný, medzišestnástkový futbal, bez striel na bránu.

Hru Dánov skomplikovali dve vynútené striedania, zranenie vyradilo z hry už v 13. minúte Thomasa Delayneho, v 33. musel predčasne opustiť ihrisko aj spoluhráč Juraja Kucku z Parmy Andreas Cornelius.

V druhej časti hry sa hral útočnejší futbal, viac z hry mali domáci, ktorí potrebovali zvíťaziť. Dostali sa však len k závarom v 16-tke, nie k vyloženej šanci. Naopak, Dáni v 73. minúte prekvapili domácich, keď si na center za obranu nabehol útočník španielskeho Leganes Martin Braitwaite a pohotovo v páde skóroval. Zápas zdramatizovali Íri v 85. minúte nekompromisnou hlavičkou obrancu Dohertyho. „Vikingovia“ však ustáli záverečný tlak domácich.

Švajčiari, bez ohľadu na rezultát v stretnutí Írov a Dánov, potrebovali na postup vyhrať na pôde najslabšieho celku skupiny Gibraltáru. Helvéti nedopustili žiadne prekvapenie, k víťazstvu ich už v 10. minúte nasmeroval záložník St. Gallenu Cedric Itten, autor rozhodujúceho zásahu pri piatkovej (15.11.) výhre 1:0 nad Gruzínskom.

Íri budú mať druhú šancu v play off Ligy národov. V marci budúceho roka sa v nej predstaví aj národný tím Gruzínska, ktorý v kvalifikácii viedol slovenský tréner Vladimír Weiss.

V skupinách F a J bolo o postupujúcich rozhodnuté už pred pondelkovými poslednými stretnutiami. V „háčku“ spečatili úspešnú cestu kvalifikáciou Španieli i Švédi v domácich zápasoch. „La Furia Roja“ deklasovala Rumunov 5:0, keď už po prvom polčase viedla štvorgólovým rozdielom.

Švédi po piatkovom rozhodujúcom zápase v Rumunsku si poradili s Faerskými ostrovmi 3:0. Nóri mohli zápas na Malte brať ako prípravu pred jarným play off Ligy národov, s posledným tím tabuľky sa síce trápili, no vyhrali 2:1. Okrem Nórov sa prostredníctvom eliminácie v Lige národov môžu dostať i Rumuni.

V J-skupine potvrdili svoju suverenitu Taliani, vyhrali aj desiaty zápas, po vysokom víťazstve nad Arménskom 9:1 sa rozlúčili s kvalifikáciou bez straty bodu. Jedno z najväčších prekvapení kvalifikácie, Fíni sa naopak rozlúčili prehrou, i keď gólom svojho kanoniera Teemuho Pukkiho viedli po prvom dejstve 1:0, Gréci však do 70. minúty otočili. Z J-skupiny sa vo vyraďovacích súbojoch Ligy národov predstaví Bosna a Hercegovina, tá v Lichtenštajnsku vyhrala 3:0.

Na šampionáte, ktorý sa premiérovo uskutoční v 12 krajinách, bude štartovať 24 mužstiev. Už skôr postúpili Česko, Anglicko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Kvalifikácia ME 2020

D-skupina:
Gibraltár – Švajčiarsko 1:6 (0:1)
Góly: 74. Styche – 10. a 84. Itten, 50. R. Vargas, 57. Fassnacht, 75. Benito, 86. G. Xhaka

Góly: 47. Mantalos, 70. Koulouris – 27. Pukki

Lichtenštajnsko – Bosna a Hercegovina 0:3 (0:0)
Góly: 64. a 72. Hodžič, 57. Čivič

Taliansko – Arménsko 9:1 (4:0)
Góly: 8. a 33. Immobile, 9. a 64. Zaniolo, 29. Barella, 72. Romagnoli, 75. Jorginho (z pok. kopu), 78. Orsolini, 81. Chiesa – 79. Babajan