Azerbajdžan zaskočil Chorvátsko. Belgičania a Holanďania si zastrieľali

Futbalisti Chorvátska prekvapivo zaváhali v pondelňajšom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020. Na trávniku Azerbajdžanu nenadviazali na piatkové hladké víťazstvo 4:0 nad Slovenskom a len remizovali 1:1. Napriek tomu sa udržali na čele "slovenskej" E-skupiny. Po piatich vystúpeniach majú na konte desať bodov.

09.09.2019 20:06 , aktualizované: 23:34
Azerbajdžan, futbal, Foto: ,
Po zápase Azerbajdžan - Chorvátsko boli s deľbou bodov spokojnejší rozhodne domáci.

Vicemajstri sveta mali od začiatku duelu navrch a už v 11. minúte sa ujali vedenia. Petkovič sa v šestnástke snažil predrať cez dvojicu obrancov, Krivocjuk zahral rukou a rozhodca nariadil penaltu. Tú premenil kapitán Modrič.

O tri minúty neskôr mohlo byť už 2:0, Rebič sa dostal sám pred Balajeva, ale neprekonal ho. V 24. minúte sa neujala ani strela Vlašiča, keď opäť výborne zasiahol brankár domácich. Tí vážnejšie zahrozili až v 33. minúte, no Livakovič si so Šejdajevovou strelou z uhla poradil.

V nadstavenom čase prvého polčasu hráči Azerbajdžanu síce dostali loptu do siete, ale Garajevovi sa to podarilo z jasného ofsajdu.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán, no domáci začali už viac hroziť. V 62. minúte mohol pridať druhý gól Petkovič, ktorého poslal do brejku Vlašič, ale jeho strela minula pravú žrď. V 67. minúte dostali domáci opäť loptu za Livakovičov chrbát, no opäť z ofsjadu.

Do tretice im to však už vyšlo. V 72. minúte sa Chalizade na hranici šestnástky odhodlal k sólu, prešiel cez troch brániacich hráčov a prudkou strelou vyrovnal – 1:1. Azerbajdžan v ďalších minútach veľkého favorita už k veľkým šanciam nepustil a tak si v Baku pripísal prvý bod v kvalifikácii.

Chorváti nenadviazali na vysoké víťazstvo nad Slovenskom 4:0 spred troch dní v Trnave.

V C-skupine potvrdili obaja favoriti papierové predpoklady. Holanďania sa predstavili v Tallinne a domáce Estónsko zdolali jasne 4:0. O prvé dva góly sa postaral Ryan Babel, najprv v 17. minúte prudkou strelou z hranice päťky a krátko po zmene strán hlavou.

Na 3:0 upravil v 76. minúte Memphis Depay a krátko pred záverečným hvizdom stanovil konečný rezultát Georginio Wijnaldum.

Nezaváhali ani Nemci, ktorí v Belfaste dominovali celý zápas a Severné Írsko zdolali 2:0. O prvý presný zásah sa postaral v 48. minúte krajný bek Marcel Halstenberg, v tretej minúte nadstaveného času pridal druhý zásah Serge Gnabry.

Nemci sú s 12 bodmi na čele tabuľky, rovnako nazbierali aj druhí Severní Íri, tretí Holanďania majú deväť bodov, no zápas k dobru.

Poliaci po prehre so Slovinskom (0:2) stratili ďalšie body v domácom súboji s Rakúskom, ktorý sa skončil bezgólovou remízou. V tabuľke G-skupiny im s trinástimi bodmi stále patrí prvé miesto.

Na druhé miesto sa posunuli Slovinci, ktorí v dramatickom závere zápasu s Izraelom získali triumf 3:2. V ďalšom stretnutí skupiny vyhralo Severné Macedónsko na ihrisku Lotyšska 2:0.

V I-skupine pokračujú v dominantných výkonoch belgickí reprezentanti. V šiestom zápase na pôde Škótska triumfovali 4:0 a stále nestratili ani jediný bod. O ich kvalite hovorí aj impozantné skóre 19:1.

V Glasgowe rozhodli už v prvej polovici stretnutia, keď sa postupne presadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld. Pri všetkých troch presných zásahoch asistoval tvorca hry Kevin de Bruyne, ktorý v 82. minúte sám upravil na 4:0.

Druhí Rusi vydreli v Kaliningrade tesný triumf nad Kazachstanom 1:0 gólom Maria Fernandesa z 89. minúty, Cyprus si poradil so San Marínom jasne 4:0.

Kvalifikácia na ME 2020

E-skupina
Baku
Azerbajdžan – Chorvátsko 1:1 (0:1)
Góly: 72. Chalizada – 11. Modrič (z pok. kopu). Rozhodovali: Schärer – De Almeida, Heiniger (všetci Švaj.), ŽK: Krivocjuk, Nazarov, Chalizade, Medvedev – Brozovič, Barišič.

Azerbajdžan: Balajev – Pašajev (46. Chalizade), Medvedev, Mustafazade, Krivocjuk – Garajev, Husejnov (60. Machmudov) – Emreli, Nazarov (90. Ejubov), S. Rahimov – Šejdajev
Chorvátsko: Livakovič – Bartolec (76. Brekalo), Lovren, Vida, Barišič – Modrič, Brozovič – Rebič (86. Oršič), Vlašič, Perišič – Petkovič

Budapešť
Maďarsko – Slovensko 1:2 (0:1)
Góly: 50. Szoboszlai – 41. Mak, 56. Boženík. Rozhodovali: Lahoz – Devís, del Palomar (všetci Šp.), ŽK: Szoboszlai, Dzsudzsák, Szalai, Baráth, A. Nagy, Pátkai – Šatka, Vavro, ČK: 90.+ Baráth (Maď.), 22.000 divákov

Maďarsko: Gulácsi – Lovrencsics (30. Bese), Baráth, Orban, Kádár – Kleinheisler (85. Holender), A. Nagy (65. Pátkai) – Dzsudzsák, Szoboszlai, Sallai – Szalai
Slovensko: Dúbravka – Šatka, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (85. Greguš), Lobotka – Rusnák, Hamšík, Mak (86. Haraslín) – Boženík (77. Ďuriš)

1. Chorvátsko 5 3 1 1 10:5 10
2. SLOVENSKO 5 3 0 2 9:7 9
3. Maďarsko 5 3 0 2 7:6 9
4. Wales 4 2 0 2 4:4 6
5. Azerbajdžan 5 0 1 4 5:13 1