Česi premárnili vedenie a padli v Kosove, Turci v závere odvrátili blamáž

Českí futbalisti prehrali vo štvrtom z ôsmich stretnutí kvalifikácie majstrovstiev Európy v priamom súboji o druhé miesto v skupine v Kosove 1:2 a skomplikovali si boj o postup na šampionát.

07.09.2019 17:34 , aktualizované: 23:22
Kosovo, Česko, futbal Foto: ,
Oslava futbalistov Kosova vs. české sklamanie po zápase v Prištine.
debata (2)

Čechov v Prištine poslal v 16. minúte do vedenia Patrik Schick, ale o štyri minúty vyrovnal Vedat Muriqi a v 66. minúte otočil stav Mërgim Vojvoda.

Český tím nenadviazal na júnové domáce výhry nad Bulharskom a Čiernou Horou a po polovici skupiny sa s bilanciou dvoch víťazstiev a dvoch prehier prepadol na nepostupové tretie miesto o dva body za Kosovo.

Česi majú rovnaký počet bodov ako Anglicko, ktoré ale odohralo o dve stretnutia menej. V ďalšom dueli český tím zmeria v utorok v Podgorici sily s Čiernou Horou.

Kosovo, ktoré po vyhlásení nezávislosti v roku 2008 hrá oficiálne medzištátne zápasy ešte len päť rokov, natiahlo svoju neporaziteľnosť už na 15 stretnutí.

"V mojich očiach je to hlúpa prehra, ktorá nám skomplikovala cestu za postupom. Súper hral veľmi dobre, poctivo, agresívne, rýchlo, čo sme vedeli. Domáci hráči majú skvelé zručnosti, góly a víťazstvo sme im umožnili svojimi chybami, nepozornosťou. Pri prvom góle sme pokazili rozohrávku a z rýchleho protiútoku sme inkasovali.

Ponúkli sme súperovi vyrovnanie ako na podnose. Pri druhom góle sa to zbehlo rýchlo. Štyria hráči trochu zaspali pri štandardke a zrazu sme inkasovali. Súper asi nemal toľko šancí ako my, ale bohužiaľ sme tie ich chyby nepotrestali," uviedol tréner Česka Jaroslav Šilhavý.

Angličania bodovali naplno aj v treťom vystúpení v kvalifikácii. V londýnskom Wembley zdolali Bulharsko presvedčivo 4:0 a s deviatimi bodmi sú na čele tabuľky A-skupiny. Hetrikom sa blysol kapitán Albiónu Harry Kane.

Domáci sa ujali vedenia v 24. minúte po kikse bulharského brankára Plamena Ilieva. Jeho prihrávku na obrancu Slovana Bratislava Vasila Božikova vystihol Raheem Sterling, našiel pred bránkou Kanea a ten ju bez problémov dopravil do siete.

V 49. minúte zvýšil Kane na 2:0 z pokutového kopu nariadeného za faul na Marcusa Rashforda. O šesť minút neskôr sa po dravom prieniku Kanea do šestnástky presadil Sterling. V 73. minúte zavŕšil Kane hetrik z druhej penalty.

Ukrajinci zvíťazili v B-skupine na pôde Litvy 3:0 a sú suverénne na čele tabuľky so ziskom 13 bodov. Prvý trojbodový zásah zaznamenali víťazi Ligy národov Portugalci. V Belehrade triumfovali nad domácim Srbskom 4:2 vďaka gólom Williama Carvslha, Goncala Guedesa, Cristiana Ronalda a Bernarda Silvu.

V H-skupine sa zrodili tri víťazstvá favoritov. Francúzi zdolali Albánsko 4:1, Island si rovnakým pomerom poradil s Moldavskom 3:0 a Turecko zvíťazilo nad Andorrou 1:O gólom z 89. minúty. V tureckom drese pri vydretom triumfe odohral 100. zápas v reprezentácii 39-ročný kapitán Emre Belözoglu.

Srbsko – Portugalsko 2:4 (0:1)
Góly: 68. Milenkovič, 85. Mitrovič – 42. Carvalho, 58. Guedes, 80. Ronaldo, 88. Silva

1. Ukrajina 5 4 1 0 11:1 13
2. Portugalsko 3 1 2 0 5:3 5
3. Luxembursko 4 1 1 2 4:5 4
4. Srbsko 4 1 1 2 7:11 4
5. Litva 4 0 1 3 3:10 1