Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Lanáril mladých futbalistov. Vzal peniaze, ale skúšky v kluboch im nezariadil

Oddelenie integrity Slovenského futbalového zväzu (SFZ) vystríha pred podvodným konaním muža, ktorý sa vydáva za hráčskeho sprostredkovateľa a takýmto spôsobom sa obohacuje na úkor mladých hráčov.

21.08.2019 12:27
Futbal, lopty, ilustračná Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata

„Chceme varovať pred podvodným konaním ľudí, nevlastniacich licenciu sprostredkovateľa. V prípade, že hráči alebo ktokoľvek v ich okolí disponuje informáciami o akejkoľvek nelegitímnej aktivite, žiadame o informovanie na našu mailovú adresu integrita@futbalsfz.sk, prípadne na naše telefónne číslo oddelenia integrity, je to možné aj anonymne. Garantujeme diskrétnosť,“ uviedol prostredníctvom webu SFZ Jakub Čavoj zo spomenutého oddelenia integrity.

Slovenský občan M. K. v škandinávskych krajinách nahováral hráčov a ich rodičov, zväčša podľa zaužívaného scenára. Sľúbil skúšku v talianskom klube, príp. miesto v jeho mládežníckej akadémii, vopred si vypýtal zálohu a keď malo dôjsť k realizácii skúšky alebo odchodu do zahraničia, z dohodnutého projektu vycúval a získané financie nevrátil späť.

Zdvorilý a profesionálny prístup

"Kontaktoval môjho syna cez Instagram. Napísal mu, že ho videl hrať cez streamy zápasov jeho tímu a vedel by mu zariadiť skúšku v Parme. Vieme, že niektorí synovi spoluhráči sa tak skutočne dostali do zahraničia. Cez aplikáciu FaceTime sa rozprával s nami, rodičmi, takže som videl jeho tvár.

Bol veľmi zdvorilý, spomenul, že má hráčsku minulosť, mal absolútne profesionálny prístup, presne pomenovával veci tak, ako sme ich chceli či mali počuť. Keď som následne hľadal na internete o ňom nejaké referencie, nič zlé som neobjavil," opísal zážitok otec mladého fínskeho futbalistu.

Údajný hráčsky agent si od nich vypýtal 1200 eur s tým, že musia zaplatiť čo najrýchlejšie, pretože v Parme je už iba jedno voľné miesto. „Zaplatili sme. Potom sme o ňom už sotva počuli. Až keď sa priblížil dátum odchodu do Talianska, oznámil nám, že mu je ľúto, že došlo k nedorozumeniu a skúška sa nekoná,“ dodal Fín.

SFZ kontaktoval Parmu

Aj druhý príbeh mal podobný priebeh. Opäť išlo o fínskeho hráča, ktorý natrafil na Slováka M. K. „Sprostredkovateľ“ ho kontaktoval v roku 2017 v čase, keď ešte mal iného agenta. Keď sa spolupráca medzi nimi skončila, Slovák mu ponúkol možnosť odísť do Parmy s tým, že treba zaplatiť 1500 eur. Samozrejme, ani v tomto prípade sa nekonal žiadny odchod hráča na Apeninský polostrov.

„Syn bol veľmi sklamaný. My sme si dlho neuvedomili, že to bol celé podvod,“ poznamenal druhý otec.

Slovenský futbalový zväz sa na základe podnetov rozhodol kontaktovať priamo taliansku Parmu. „Klub, ktorý mal byť príjemcom všetkých spomenutých mladíkov, potvrdil, že ju oslovili rodičia ôsmich talentovaných futbalistov so sťažnosťou a žiadosťou o pomoc. Odpoveď bola vždy tá istá: klub takúto aktivitu nevyvíjal, s M. K. nespolupracuje,“ doplnil Čavoj.

Predstavitelia SFZ medzičasom kontaktovali aj M.K. za účelom vysvetlenia situácie a prípadného uvedenia faktov ohľadne tejto jeho aktivity na pravú mieru.

debata chyba
Viac na túto tému: #podvod #sfz