Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Superagenti sú kamoši aj bútľavé vŕby. Za poriadny balík

Mať v portfóliu najlepších futbalistov sveta a rozhodovať o ich budúcnosti. Vyberať si, či bude spätá s Realom Madrid, Juventusom Turín či Manchestrom United. Pre svojich najlepších klientov sú nielen spojkou v rokovaniach s gigantmi, ale aj kamarátmi či partnermi v čase, keď to hviezdam nejde podľa predstáv a potrebujú sa vyrozprávať.

29.07.2019 09:00
Mino Raiola Foto: ,
Mino Raiola na archívnej snímke.
debata

Pre bežných ľudí je to práca snov. Lenže práca futbalových agentov – to nie je med lízať. Neustále vyzváňajúci telefón, konferenčné hovory, cestovanie naprieč kontinentmi, minimum času s rodinou a blízkymi. Lenže nemalá obeta agentov prináša zaslúžené ovocie.

„Je to úplne iná práca. Na ihrisku som bol sám za seba. O nič iné som sa nestaral. Teraz som pre mojich klientov oporným bodom. Keď sa darí, všetci sú kamoši. Keď to nejde, musím byť nápomocný. Veľa komunikovať, dať im rady. Som pre nich 24 hodín na telefóne,“ opisuje svoju pracovnú náplň Martin Petráš. Niekdajší futbalový reprezentant nedávno sprostredkoval prestup Denisa Vavra z FC Kodaň do Lazia Rím.

Špecialista na linku Španielsko – Anglicko

Nie je žiadnym tajomstvom, že je to pre agentov skvelý biznis. Obzvlášť v časoch, keď prestupové čiastky čoraz častejšie atakujú deväťmiestnu cifru. Nejaké to percento sa zakaždým ujde aj im. Magazín Forbes sa pozrel na to, ktorému z nich sa darí najlepšie. Pri rozprávkových príjmoch ich trefne označil ako superagentov.

Jedným z nich je aj Jose Otin. Ak hráči hľadajú vydláždenú cestu z La Ligy do Premier League, radi sa na skúseného agenta z Bahia International Agency obrátia. Otin má na linke Španielsko – Anglicko viacero skvelých kontaktov. Napríklad v Barcelone, Seville, Londýne, Manchestri.

Dôkazmi sú napríklad opory Chelsea Pedro a najdrahší brankár v histórii Kepa Arrizabalaga. Skvelý servis Otin odviedol aj pri Jesúsovi Navasovi a jeho prestupu z FC Sevilla do Manchestru City a späť. Naposledy bol v akcii po boku Daniho Ceballosa, ktorý za 30 miliónov vymenil lavičku Realu Madrid za základnú zostavu Arsenalu. Otin má za sebou viac ako stovku veľkých prestupov v celkovej hodnote viac ako 300 miliónov eur.

Kým Otin je akousi šedou eminenciou, ktorá sa vyhýba publicite a reflektorom, jeho kolega Mino Raiola je presný opak. Nadobudnutým luxusom vďaka uzavretým zmluvám v celkovej hodnote viac ako pol miliardy eur sa rád chváli a neskrýva ho. A aby toho nebolo málo, rád otvorene kritizuje pomery a správanie sa klubov k svojim klientom.

„Paul je jeden z najlepších hráčov sveta. A takí niečo stoja. Kto si to nemôže dovoliť, nech je ticho,“ vyhlásil ešte pred prestupom Paula Pogbu z Juventusu do Manchestru United. Údajne za ňu zinksoval najvyššiu províziu, akú kedy futbalový agent dostal. Z prestupovej čiastky 105 miliónov to vraj malo byť až 22 miliónov.

Viac ako milión na týždeň

Nemalá odmena akiste čaká aj na Jonathana Barnetta. Jeho meno je v posledných dňoch skloňované po celom svete. Šesťdesiatdeväťroč­ný Barnett neustále bránil Garetha Bala pred kritikou staronového kouča Realu Madrid.

Zinedine Zidane otvorene vyhlásil, že v najbližších dňoch očakáva Balov odchod. Barnetta na jednej strane tieto slová nahnevali, ale na druhej mu poskytli zaujímavú príležitosť zarobiť si. Rovnako, ako pred šiestimi rokmi, keď Walesan putoval z Tottenhamu do Realu za 101 miliónov eur.

„Zidane sa môže hanbiť. Hovoriť takto o niekom, kto urobil pre Real tak veľa, je neakceptovateľné. Pracujeme na Garethovom odchode,“ citovalo Barnetta pred niekoľkými dňami ESPN.

A ten nebude hocijaký. V hre je totiž Balov prestup do čínskeho Ťiang-su Su-ning. Z tridsaťročného krídelníka sa má stať s 22 miliónmi eur ročne najlepšie platený hráč planéty. A Barnettovi k zmluvám za viac ako 800 miliónov eur pribudnú ďalšie „drobné“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Petráš #Jonathan Barnett #Jose Otin #futbaloví agenti