Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Vencel: Na Cruyffa bude svet určite dlho spomínať

Smrť jednej z najväčších postáv futbalovej histórie Johana Cruyffa, ktorý vo veku 68 rokov vo štvrtok podľahol rakovine pľúc, veľmi zasiahla aj bývalých skvelých československých reprezentantov Alexandra Vencela st. a Jána Švehlíka.

24.03.2016 20:00
Alexander Vencel st. Foto: ,
Legendárny brankár Alexander Vencel st.
debata

Obaja boli členmi „zlatého“ tímu ČSSR z majstrovstiev Európy 1976 v Belehrade. Pred pamätným finále a triumfom nad Nemeckom v jedenástkovom rozstrele zvládli v semifinále aj konfrontáciu proti Holandsku (3:1 po predĺžení), v ktorého drese odohral celý zápas ako kapitán Johan Cruyff.

„V prvom momente, keď som sa dozvedel, že zomrel Johan Cruyff, mi prišlo na um, že odišiel z toho sveta futbalista, ktorý bol mojím vzorom. Keď som začínal s futbalom, chcel som sa podobať jemu, pretože bol reprezentantom dynamickej hry. Na trávnik dokázal priniesť vzruch a jeho prihrávky boli nenapodobiteľné,“ vyjadril sa Ján Švehlík o holandskom elegánovi a ešte poznamenal: „Ani som nevedel, že bol tak ťažko chorý. Odišiel pomerne skoro. Vždy som obdivoval jeho talent a herné majstrovstvo. Je smutné, že takíto futbalisti nás opúšťajú. Johana Cruyffa si všetci budú pamätať ešte veľmi dlho.“

Ďalší bývalý dlhoročný reprezentant a hráč ŠK Slovan Bratislava Alexander Vencel st. na margo štvrtkovej smutnej správy skonštatoval: „Odchod takého futbalového velikána, akým bol Johan Cruyff, musel dnes zasiahnuť celý futbalový svet. Bol to veľký hráč, ktorého umenie rešpektovali všetci, čo sa s ním stretli. Na ihrisku aj mimo neho. Zoznam jeho úspechov je mimoriadne unikátny a svedčí o jeho obrovskom talente a hernom majstrovstve. Cruyffa akceptoval celý futbalový svet. Odchodom takýchto hráčov trpí celý futbal, pretože takí sa nerodia každý deň. Som smutný z toho, že nás opustil futbalista, ktorého mnohí nazývali ‚európsky Pelé‘. Hoci sme vedeli, že jeho zdravie bolo v poslednom čase podlomené, podľa mňa odišiel veľmi skoro. Na hráča kvalít Johana Cruyffa bude svet určite dlho spomínať a bude mu veľmi chýbať.“

Johan Cruyff získal tri razy ocenenie pre najlepšieho hráča roka na svete (1971, 1973, 1974). Rodák z Amsterdamu zanechal ako ofenzívny stredopoliar či útočník výraznú stopu najmä v miestnom Ajaxe (1964 – 1973), FC Barcelona (1973 – 1978) a holandskej reprezentácii (1966 – 1977). V rokoch 1971 – 1973 pomohol Ajaxu k zisku troch triumfov v sérii v Pohári európskych majstrov (PEM), predchodcovi Ligy majstrov. V drese národného mužstva „Oranjes“ odohral 48 zápasov, dal 33 gólov a získal striebro na MS 1974. Ako tréner priviedol FC Barcelona k jej prvému triumfu v PEM (1992), v rokoch 1991 – 1994 s katalánskym klubom štyri razy po sebe ovládol najvyššiu španielsku ligovú súťaž.

debata chyba
Viac na túto tému: #Johan Cruyff #Alexander Vencel st. #Ján Švehlík