Do Francúzska pocestujú aj Albánci. Podľa premiéra dokázali nemožné

Futbalisti Albánska si po víťazstve v záverečnom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy 3:0 v Arménsku zaistili historicky prvú účasť na európskom šampionáte.

11.10.2015 20:44 , aktualizované: 22:50
Albánsko, futbal, fanúšikovia Foto: ,
Albánski fanúšikovia.

V skupine I odsunuli na tretie miesto Dánsko, ktoré bude musieť absolvovať baráž. Postup oslavuje tiež Rumunsko, ktoré vyhralo na Faerských ostrovoch 3:0.

Arménsko síce malo v zápase s Albánskom lepšiu štatistiku držania lopty (60 percent), efektívnejší v zakončení však boli hostia. Najprv Bashovu strelu gólman Kasparov iba vyrazil a loptu do vlastnej bránky poslal nešťastne Hovhannisjan.

V 25. minúte potom tečoval Memushajov center Djimsiti a zvýšil náskok Albánska. Na konečných 3:0 pre hostí upravil v druhom polčase Sadiku. Arménsko tak skončilo bez jedinej výhry na dne tabuľky.

Albánskej futbalovej reprezentácii zagratuloval aj premiér krajiny Edi Rama. „Nemožný sen sa stal skutočnosťou. Albánsko na historickom záverečnom turnaji ME. ‚Červeno-čierni‘ a tréner De Biasi si zaslúžia uznanie,“ napísal 51-ročný politik.

Rumunsko po sérii štyroch remíz zvíťazilo na Faerských ostrovoch. Výraznou mierou k tomu prispel stredopoliar Astry Giurgiu Budescu, ktorý dvoma gólmi v prvom polčase zariadil tímu pohodlný náskok. V 81. minúte poistil výhru Maxim a Rumunsko je po Severnom Írsku druhým postupujúcim zo skupiny F. Na treťom mieste skončilo Maďarsko, ktoré prehralo po prestrelke v Grécku 3:4.

Tréner Portugalcov Fernando Santos nechal niektorých hráčov vrátane Ronalda odpočívať, lebo jeho zverenci už mali postup istý. Napriek tomu vyhrali v Srbsku 2:1, rozhodujúci gól strelil v závere Moutinho, ktorý tiež ako jediný skóroval vo štvrtok v dueli s Dánskom.

Na ME podľa predpokladov nebudú chýbať ani úradujúci futbaloví majstri sveta Nemci. Zverenci Joachima Löwa zvíťazili nad Gruzíncami 2:1 a s 22 bodmi sa stali víťazmi D-skupiny. Druhú priečku takisto znamenajúcu priamy postup na šampionát obsadili v „déčku“ Poliaci (21 b.), ktorí doma vo Varšave zvládli posledný duel kvalifikácie proti priamym konkurentom z Írska 2:1. Ostrovania (18 b.) ešte budú mať šancu na reparát v baráži.

Na záverečnom turnaji ME 2016 sa predstaví 24 krajín, dosiaľ 16 účastníkov je známych. Okrem automaticky štartujúceho Francúzska, spomenutých Nemecka a Poľska už aj Anglicko, Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Wales, Rumunsko a Albánsko. Slovensko sa pridá k postupujúcim v pondelok, ak zvládne duel v Luxembursku.

Poľsko – Írsko 2:1 (2:1)
Góly: 13. Krychowiak, 42. Lewandowski – 16. Walters, ČK: 90.+ O'Shea (Írsko) po 2. ŽK

Grécko – Maďarsko 4:3 (1:1)
Góly: 4. Stafylidis, 57. Tachtsidis, 79. Mitroglu, 86. P. Kone – 26. Lovrencsics, 54. a 76. K. Németh

I-skupina:

JEREVAN
Arménsko – Albánsko 0:3 (0:2)
Góly: 9. Hovhannisjan (vl. gól), 23. Djimsiti, 76. Sadiku

BELEHRAD
Srbsko – Portugalsko 1:2 (0:1)
Góly: 66. Z. Tošič – 6. Nani, 79. Moutinho, ČK: 80. Kolarov po 2. ŽK, 82. Matič (obaja Srbsko)

Viac na túto tému: #Albánsko #ME 2016 vo futbale