Česi prehrali na Islande, Wales ozbíjal favorita, Taliani vezú zo Splitu bod

Futbalisti Turecka zvíťazili v piatok v Almaty 1:0 nad hráčmi domáceho Kazachstanu v rámci A-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska.

12.06.2015 22:50
Antonio Candreva Foto: ,
Antonio Candreva premieňa pokutový kop v zápase proti Chorvátsku.

O jediný gól zápasu sa postaral sedem minút pred koncom druhého polčasu stredopoliar Arda Turan.

Českí reprezentanti prehrali 1:2 s Islanďanmi na ich pôde v dueli dvoch dosiaľ najúspešnejších mužstiev „áčka“. Ako prví sa z presného zásahu tešili hosťujúci futbalisti, v 55. min prekonal islandského gólmana Bořek Dočkal.

Už o päť minút neskôr však vyrovnal Aron Gunnarsson, o víťazstve Islanďanov a prvej prehre Česka v eliminácii rozhodol v 76. min Kolbeinn Sigthórsson. Česko si v Reykjavíku neuhájilo doterajšiu líderskú pozíciu v tabuľkovom poradí A-skupiny, Island figuruje na čele o dva body práve pred svojim piatkovým súperom.

Lotyši v domácom stretnutí v Rige dlho odolávali favorizovaným Holanďanom, tí však v rozpätí štyroch minút druhého polčasu zasadili svojim protivníkom dva gólové údery a napokon uspeli 2:0. V 67. min sa presadil Georginio Wijnaldum, v 71. min zdvojnásobil výhodu hostí Luciano Narsingh.

V Splite sa hralo bez divákov

Futbalisti Chorvátska remizovali v Splite 1:1 s hráčmi Talianska v rámci H-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska. Domáci, pre trest pred prázdnymi tribúnami, sa už v 7. min mohli ujať vedenia, no Mario Mandžukič pohrdol pokutovým kopom. Útočník madridského Atlética si všetko vynahradil v 11. min, keď otvoril skóre duelu.

„Bláznivý večer“ pre Mandžukiča pokračoval, keď v 36. min spôsobil pokutový kop a jeho legendárne prevedenie od Antonína Panenku pripomenul Antonio Candreva – 1:1. Po zmene strán už gól nepadol, v závere rozhodca vylúčil domáceho Darija Srnu.

V ostatných dvoch zápasoch H-skupiny Malta doma prehrala s Bulharskom 0:1 a Nórsko v Osle remizovalo s Azerbajdžanom 0:0. Lídrom tabuľkového poradia sú so 14 bodmi Chorváti pred Talianmi, ktorí získali dosiaľ 12 bodov.

Wales zdolal favorita

Futbalisti Walesu zvíťazili v rámci B-skupiny v Cardiffe 1:0 nad hráčmi Belgicka. Jediný gól strelil hráč Realu Madrid Gareth Bale v 25. min. Walesania so 14 bodmi kraľujú B-skupine práve pred Belgickom.

Cyperčania zvíťazili v Andorre 3:1, hetrikom sa blysol Nestor Mytidis. Skóre stretnutia pritom otvorili domáci, už v 2. min si dal vlastný gól D. Júnior.

V ďalšom stretnutí „béčka“ Bosna a Hercegovina prekonala Izrael rovnako 3:1. Dva góly domácich v Zenici zaznamenal Edin Višča, jeden pridal z pokutového kopu Edin Džeko, za hostí skóroval len Tal Ben Haim.

Viac na túto tému: #kvalifikácia ME 2016