Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

O sto dní sa začnú futbalové MS, štyri štadióny sa stále stavajú

Zostáva posledných sto dní, kým sa v Brazílii začnú futbalové majstrovstvá sveta. Lenže dvanástka hostiteľských miest stále ešte nie je zďaleka pripravená na očakávaný futbalový sviatok.

04.03.2014 11:02
Curitiba, štadión, futbal, MS Foto: ,
Štadión v Curitibe ešte stále nie je dokončený.
debata

Hoci Brazília mala na organizáciu sedem rokov, štyri štadióny sú stále vo výstavbe a aj v ostatných mestách je potrebné urobiť veľa práce, než budú môcť hostiť fanúšikov z celého sveta.

Prezident FIFA Sepp Blatter je však presvedčený, že sa Brazília stihne pripraviť do 12. júna, kedy sa turnaj začne. „Sto dní je dlhá doba, ale zároveň aj krátka, keď sú nejaké problémy. Teraz sú už ale všetky problémy pod kontrolou a o sto dní prebehne výnimočný štart výnimočného turnaja,“ vyhlásil Blatter.

Brazília sľubovala, že všetkých 12 štadiónov bude pripravených na konci roka 2013, avšak stihla dostavať len polovicu z nich. Dva z nich nakoniec majú byť dokončené až mesiac pred štartom turnaja, a to vrátane štadióna Itaquerao v Sao Paule, kde sa má odohrať otvárací zápas medzi domácim výberom a Chorvátskom. Do poslednej chvíle sa má pracovať aj na štadióne v Curitibe.

„Osem štadiónov už je pripravených a deviaty bude dokončený v nedeľu. Zvyšné tri budú tiež dorobené včas, aby pred majstrovstvami ešte prešli testami,“ sľúbil brazílsky minister športu Luis Fernandes. Avšak len na vyzdobenie štadiónov a zavedenie IT technológií je potrebné zvyčajne 90 dní.

Okrem štadiónov je však problém aj s infraštruktúrou v mestách. Stále chýbajú chodníky, dláždenie na príjazdových cestách, svetelné ukazovatele a ďalšie drobnosti. Ideálna situácia nie je ani na letiskách či v hromadnej mestskej doprave. Za súčasnej situácie budú mestá zrejme musieť na dni zápasov vyhlásiť sviatky, aby uľahčili dopravnú situáciu.

„Nie som špecialista na majstrovstvá sveta, ale je jasné, že to organizátori nebudú mať ľahké, aby všetko stihli,“ uviedol generálny sekretár FIFA Jerome Valcke.

Podľa odborníkov bude tiež veľmi zložité zacvičiť za mesiac personál štadiónov, aby všetko fungovalo, ako má. „Až keď je štadión kompletne dokončený, môžete v ňom začať trénovať personál. Sú tam stewardi, ochranka, inštalatéri, požiarnici a ďalší. Keď máte na štadióne 65 tisíc ľudí vrátane kráľov, prezidentov a premiérov, tak musí všetko dokonale fungovať,“ poznamenal prezident brazílskej asociácie architektov a inžinierov José Roberto Bernasconi.

„Keď na londýnskom letisku Heathrow otvárali terminál 5, tak stratili tisíce batožiny. To nie je výnimočné pri začínaní prevádzok takých veľkých objektov. Vždy je potreba všetko dôkladne otestovať,“ dodal.

A o to viac , že sa očakáva, že šampionát v Brazílii bude najsledovanejším futbalovým turnajom v histórii. Doteraz sa predalo cez 1,5 milióna vstupeniek, čo je sto dní pred začiatkom rekord. Organizátori očakávajú, že za zápasmi budú cestovať tri milióny Brazílčanov a 600 tisíc cudzincov.

„Turisti, ktorí dorazia na majstrovstvá , sa môžu tešiť na nezabudnuteľné zážitky. Brazília je miestom radosti a zábavy a návštevníkov privítame s otvorenou náručou. Do tej doby však ešte musíme tvrdo pracovať, aby sme boli dobrými hostiteľmi a vytvorili najlepší šampionát v histórii,“ povedal člen organizačného výboru a bývalý najlepší futbalista sveta Ronaldo.

debata chyba
Viac na túto tému: #100 dní #štadióny #MS vo futbale 2014