Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti

Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových akciách by mohli dostať pokutu až do 3 000 eur. Zákon o organizovaní verejných športových podujatí podpísal v pondelok prezident SR Ivan Gašparovič.

23.12.2013 19:22
Trnava - Žilina, polícia Foto:
Policajné manévre sú prítomné na rizikových derby zápasoch.
debata

Informovala Elena Bianchi z tlačového odboru kancelárie prezidenta. Ambíciou ministerstva školstva je utvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky. Po podpísaní prezidentom nadobudne nový zákon účinnosť 1. februára 2014.

Rizikoví fanúšikovia, či už na základe predchádzajúcich postihov alebo ich správania napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa na športový zápas nedostanú. Zákon tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu – zákaz účasti na verejných podujatiach. Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil. Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu.

Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu. Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do 1 500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia, ktoré je označené ako rizikové, môžu zaplatiť až 3 000 eur. Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov. Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí napríklad nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do 50-tisíc eur. Po novom bude správne delikty prerokúvať miestne príslušný orgán štátnej správy, nie obec. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.

Na rizikové zápasy vydajú vstupenku do sektoru hostí len na meno

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno. V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva. Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii. Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť, len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Podľa zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov. Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na rizikové športové podujatia bude zakázané nosiť extrémistické materiály, či už transparenty, vlajky, odznaky alebo časti oblečenia, rovnako ani cudzie štátne symboly.

debata chyba
Viac na túto tému: #chuligáni #rizikové zápasy