Približne 10 000 fanúšikov skákalo, spievalo a prevolávalo heslá typu: „Vamos Bosnia alebo Go Bosnia“ už počas zápasu v Kaunase, v ktorom o víťazstve hostí a ich postupe do Brazílie rozhodol jediným gólom útočník Vedad Ibiševič. Ľudia zaplnili nočné ulice s modro-žltými vlajkami v rukách a mnohí sa ponáhľali na letisko privítať svojich futbalových hrdinov.
„Naši hráči ani nemajú predstavu o tom, čo sa teraz deje u nás doma. Spôsobili veľké postupové šialenstvo. My všetci potrebujeme vo svojich životoch tento postup do Brazílie,“ komentoval Salih Redzič, 52-ročný nezamestnaný zo Sarajeva. „Toto už nie je len o futbale. Je to najmä o radosti z úspechu, ktorý sme my, starší, vo svojich životoch nezažili,“ dodal oddaný bosniansky fanúšik.
Nízka životná úroveň, až 25-percentná nezamestnanosť a k tomu aj nevyužitie 47 miliónov eur z fondov Európskej únie, ktoré sa prepadli do stratena vďaka haštereniu domácich politikov. Na to všetko Bosniaci na chvíľu zabudli a oslavovali historický postup medzi 32-člennú futbalovú smotánku.
„Nemáme veľa dôvodov na to, aby sme boli šťastní. Okrem futbalu prakticky žiadne,“ nechal sa počuť 20-ročný študent Benjamin Sarič. Podľa jeho slov má len veľmi malú šancu získať zamestnanie, keď doštuduje.
Bosna a Hercegovina dopláca na ozbrojený vojenský konflikt spred dvoch desiatok rokov. Za štyri roky vtedy prišlo o život až 100 000 ľudí. Dodnes obyvatelia tejto krajiny nesú jeho následky, ktorými sú chudoba na uliciach a rozbroje v parlamente. Teraz však toto všetko na krátky čas prekryla radosť z postupu na majstrovstvá sveta. Keď sa po prílete do Sarajeva o druhej nadránom spýtali na letisku trénera Safeta Sušiča, aká bola nálada v lietadle, jeho zväčša vážna tvár sa konečne rozosmiala.
„Myslím si, že niektorých hráčov budem musieť vyhodiť z tímu pre vážne porušenie životosprávy,“ vtipkoval Sušič. „Je to najšťastnejší moment mojej trénerskej kariéry,“ dodal po chvíli 58-ročný kormidelník Bosny a Hercegoviny.