Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Futbalové MS 2018 bude hostiť Rusko, o štyri roky neskôr Katar

Futbalové majstrovstvá sveta v roku 2018 sa budú konať v Rusku, o štyri roky neskôr sa svetová elita presťahuje do malej arabskej krajiny Kataru. V tajnom hlasovaní o tom rozhodol 22-členný výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo svojom sídle vo švajčiarskom Zürichu. Rusko dostalo prednosť pred Anglickom a spoločnými kandidatúrami Španielska s Portugalskom a Belgicka s Holandskom. Rusko bude hostiť šampionát po prvý raz v historii. Kandidatúra Kataru uspela v konkurencii Austrálie, Japonska, Kórejskej republiky a Spojených štátov amerických.

02.12.2010 16:43
Sepp Blatter Foto:
Prezident FIFA Sepp Blatter vyťahuje z obálky meno kandidáta, ktorý vyhral voľbu o MS 2018 - Rusko.
debata (6)

Rusko 2018

Logo ruskej kandidatúry. Foto: SITA
Rusko 2018 Logo ruskej kandidatúry.

Predstavitelia ruskej kandidatúry pri prezentácii svojej kandidatúry vyzvali FIFA, aby zrušila stereotypy a pomohla vybudovať novú krajinu. Ruská prezentácia bola posledná zo štvorice kandidátov. V jej úvode sa objavilo video, v ktorom malý chlapec Saša sníva o tom, ako vo finálovom stretnutí MS proti Taliansku zaznamená víťazný gól. V ďalšom spote pršia na Rusko futbalové lopty.

Zdalo sa, že šance Ruska na organizáciu MS 2018 oslabila neúčasť premiéra Vladimira Putina, ale ten sa nakoniec rozhodol letecky pricestovať do dejiska volieb. S prejavom ho tak zastúpil vicepremiér Šuvalov. „Ruská história zaznamenala niekoľko tragických dní počas uplynulého storočia,“ vyhlásil Šuvalov. „Ale už 20 rokov budujeme novú krajinu. S vašou pomocou to môžme dosiahnuť rýchlejšie a lepšie,“ dodal.

Za Rusko lobovala aj atlétka Jelena Isinbajevová. Foto: ČTK
Jelena Isinbajevová Za Rusko lobovala aj atlétka Jelena Isinbajevová.

Ruský projekt podporili svojou účasťou aj kapitán ruskej futbalovej reprezentácie Andrej Aršavin. Ten vo svojej reči hovoril o ťažkom detstve, počas ktorého mu k napredovaniu pomohol práve futbal. Po ňom prehovorila olympijská víťazka v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová. „Prekonala som 27 rekordov, centimeter po centimetri. Usporiadanie MS 2018 by bolo ako nastavenie nového svetového rekordu, ale pre celú krajinu by to bol veľký skok,“ vyhlásila Isinbajevová.

** RUSKO
**
//Motto: „Pripravení inšpirovať“
//
Dôvody kandidatúry: Rusko nikdy nehostilo majstrovstvá sveta ani žiadny iný veľký futbalový turnaj. Rusi cítia, že organizácia MS 2018 by pre najväčšiu krajinu sveta znamenala veľmi veľa. Rusko je údajne pripravené investovať do turnaja 10 biliónov dolárov.

Pozitíva: Izolovaná krajina by sa prvýkrát otvorila svetu, keďže vláda sľúbila hráčom, funkcionárom, médiám a fanúšikom s platnými lístkami vstup bez víz.

Negatíva: Problémom by mohla byť doprava medzi jednotlivými strediskami pre ich veľkú vzdialenosť.

Najväčší futbalový úspech v histórii: víťazstvo na majstrovstvách Európy v roku 1960

Najlepší a najznámejší futbalisti histórie a súčasnosti: Lev Jašin, Rinat Dasajev, Andrej Aršavin

Predchádzajúce účasti na majstrovstvách sveta: 9×, najväčší úspech – semifinále v roku 1966

Štadióny: uvažuje sa o 16 štadiónoch v 13 mestách, najväčšími štadiónmi sú moskovské Lužniki (kapacita 80-tisíc) a Kirovov štadión v Petrohrade (v rekonštrukcii, kapacita sa bude pohybovať okolo 62-tisíc)

KATAR 2022

Model štadiónu Al-Wakrah v katarskej Dohe. Foto: Reuters
Al-Wakrah Model štadiónu Al-Wakrah v katarskej Dohe.

Katarskí funkcionári počas prezentácie svojej kandidatúry predostreli predstaviteľom FIFA svoje najväčšie výhody – obrovské finančné možnosti, moderné technológie a fakt, že na Blízkom východe sa ešte nikdy nekonalo takéto veľké športové podujatie. „Katar je spoľahlivým partnerom a jedinou krajinou, ktorá môže sľúbiť: Ručíme za kontinuitu zdrojov. Zároveň ponúkame historickú príležitosť usporiadať MS v novom regióne,“ vyhlásil šéf kandidatúry šejk Mohammed bin Chalifa Al Thani. „Svetový šampionát v Katare ponúkne nebývalé ekonomické možnosti,“ dodal generálny tajomník organizačného výboru Hassan Al-Thawadi.

Pre maličkú krajinu v Perzskom zálive hovoria aj minimálne vzdialenosti, ktoré by museli futbalisti, delegáti, či tréneri prekonávať. Päť zo siedmich hracích miest je položených v okruhu iba 25 kilometrov, čo minimalizuje finančné i časové náklady na presun. „Aby podali najlepšie výkony, potrebujú hráči najlepšie podmienky. Nie je nič lepšie ako hrať, trénovať a oddychovať na jednom mieste,“ povedal srbský svetobežník Bora Milutinovič, ktorý v krajine trénoval klub Al-Saad a prišiel podporiť kandidatúru Kataru.

Manželka katarského šejka Moza Bint Nasser... Foto: Reuters
Moza Bint Nasser al-Misnad Manželka katarského šejka Moza Bint Nasser al-Misnadová s trofejou pre víťaza MS..

Mnohí však poukazujú na obrovské horúčavy. Šampionát by sa konal v čase, keď teploty v regióne dosahujú až 50 stupňov Celzia, čo FIFA považuje za zdravotné riziko. Domáci v tom však problém nevidia a spoliehajú sa na moderné technológie. „Na všetkých našich štadiónoch, tréningových plochách a fanúšikovských zónach bude 27 stupňov, všetky sú poháňané solárnou energiou a bez uhlíkových emisií. Využitie tejto technológie ďaleko presahuje štadióny,“ pokračoval Al-Thawadi a dodal: „Teploty nebudú problémy, nech je počasie akékoľvek.“

**KATAR
**
//Motto: „Čakajte niečo úžasné“ 

//Dôvod kandidatúry: Krajiny tohto regiónu nikdy nehostili podujatie takéhoto významu, pre tento región by to bol obrovský krok vpred.

Pozitíva: Peniaze nie sú problémom, ekonomika Kataru prudko rastie. Vyhovujúce časové pásmo pre Európanov, Ázijčanov aj Juhoameričanov. Päť štadiónov sa nachádza v okruhu 25 kilometrov.

Negatíva: Rekordne vysoké teploty, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú v letnom období a dosahujú aj 50 stupňov Celzia. Katar však prisľúbil, že na všetkých štadiónoch, tréningových plochách aj vo fanúšikovských zónach bude teplota znížená na 27 stupňov.

Najväčší futbalový úspech v histórii: víťazstvo v Gulf Cupe v rokoch 1992 a 2004.

Najlepší a najznámejší futbalisti histórie a súčasnosti: Khalfan Ibrahim.

Predchádzajúce účasti na majstrovstvách sveta: 0

Štadióny: Katar uvažuje o 12 štadiónoch v siedmich mestách. Katar plánuje vybudovať ultramoderný 86-tisícový Lusail, ktorý by mal byť dokončený v roku 2019 a celý bude obkolesený vodou.

Zoznam dejísk majstrovstiev sveta vo futbale:
1930 URUGUAJ
1934 TALIANSKO
1938 FRANCÚZSKO
1950 BRAZÍLIA
1954 ŠVAJČIARSKO
1958 ŠVÉDSKO
1962 ČILE
1966 ANGLICKO
1970 MEXIKO
1974 NEMECKO
1978 ARGENTÍNA
1982 ŠPANIELSKO
1986 MEXIKO
1990 TALIANSKO
1994 USA
1998 FRANCÚZSKO
2002 JAPONSKO A KÓREJSKÁ REPUBLIKA
2006 NEMECKO
2010 JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA
2014 BRAZÍLIA
2018 RUSKO
2022 KATAR
Členovia japonskej delegácie.
Za kandidátku Anglicka bojuje aj David Beckham.
+13Za Rusko lobovala aj supermodelka Natalia...
6 debata chyba