Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Dojemná rozlúčka Larssona s hráčskou kariérou

Jeden z najlepších hráčov histórie švédskeho futbalu Henrik Larsson definitívne končí svoju bohatú profesionálnu kariéru. Derniéru v drese Helsingborgu absolvoval 38-ročný útočník na štadióne Olympia v stredu večer, rozlúčka s futbalom to bola veľmi emotívna. Práve mesto Helsingborg na juhu Švédska je totiž "srdcovkou" vychýreného kanoniera, veď tu sa narodil, futbalovo vyrástol a napokon tu absolvoval aj záverečné roky hráčskej kariéry.

29.10.2009 15:27
Henrik Larsson Foto:
Dojatý Henrik Larsson po rozlúčke s kariérou.
debata

Za viac ako dve dekády sa populárny Henrik „Henke“ Larsson nezmazateľne zapísal do sŕdc futbalových fanúšikov nielen vo Švédsku, ale aj na celom svete. Spolu 11 tisíc priaznivcov sa prišlo v stredu večer rozlúčiť s nekompromisným zakončovateľom a aj keď víťazstvo si v predposlednom 29. kole najvyššej švédskej súťaže pripísal hosťujúci Djurgaarden, pozápasové dianie sa točilo iba okolo Larssona. Ten sa po skandovanom potlesku nezdržal sĺz.

Larsson odštartoval svoju bohatú kariéru v Helsingborgu, odkiaľ sa v roku 1993 sťahoval do holandského Feyenoordu Rotterdam. Po štvorročnej anabáze v tomto klube prestúpil do škótskeho Celticu Glasgow, kde sa stal doslova legendou. Za katolíkov nastrieľal spolu 174 gólov a stal sa najlepším kanonierom histórie tohto tradičného škótskeho klubu. Do svojej rodnej krajiny sa vrátil v roku 2006 po víťazstve vo finále Ligy majstrov so španielskym tímom FC Barcelona.

O rok neskôr si ešte na niekoľko mesiacov odskočil na hosťovanie do anglického veľkoklubu Manchester United, kam ho zlanáril tréner Sir Alex Ferguson. Larsson je držiteľom Zlatej kopačky pre najlepšieho kanoniera európskych súťaží v sezóne 2000/01. Podľa viacerých zdrojov v dovedna 470 ligových zápasoch nastrieľal 246 gólov a ďalších 37 presných zásahov pridal ako člen švédskej reprezentácie. Larsson má na konte aj bronz z majstrovstiev sveta v roku 1994. Vtedy strelil v súboji o 3. miesto proti Bulharom (4:0) jeden zo svojich prvých reprezentačných gó­lov.

Samotného futbalistu priviedlo k slzám aj gesto vedenia Helsingborgu, ktoré rozhodlo o „vyradení“ Larssonovho čísla 17. „Je to od klubu nádherný počin. Som dojatý,“ poznamenal Larsson a pokračoval: „Vedel som, že raz to musí prísť. Som veľmi rád, že som sa mohol s kariérou rozlúčiť doma. Cítim, že je trochu nezmyselné lúčiť sa s niečím, čo tak veľmi milujem. Človek však nemôže mať vo svojom živote všetko.“

Nad svojou budúcnosťou ešte Larsson príliš neuvažoval. „Neviem, či budem musieť ísť na úrad práce. Mám však to šťastie, že som zarobil dosť peňazí na to, aby som si mohol dovoliť povedať ‚nie‘ na ktorúkoľvek ponuku čo dostanem. Nemienim však iba sedieť na zadku, voľný čas budem musieť niečím vyplniť.“

debata chyba