Futbalový tréner Vladimír Koník (56) si spomína na časy, ktoré kvôli podlžnostiam prežívajú v Komárne. Kritizuje Ružomberok za katastrofálnu prácu pri rokovaniach. Je trochu nesvoj z nového investora v Trenčíne.
Chváli trpezlivosť Trnavy a čuduje sa ťahom niekdajších žilinských legionárov.,,Keď agent prikázal hráčom Žiliny, aby sa zamkli v hotelovej izbe, to je ako vo filme," priznáva niekdajší kouč Trenčína, Senice, Nitry, Slovana či Petržalky.
Zimné prestupové obdobie sa pre slovenské kluby končí 21. februára. Jedno jarné kolo odohrali, ešte jedno dovtedy stihnú. Očakávate, že niektoré tímy budú hasiť situáciu na poslednú chvíľu?
Posledné dni ešte kluby využijú. Mám však dve otázky -aké majú ekonomické možnosti a tiež aká bude ponuka? Ak hľadajú útočníka či ľavých wingbackov, budú mať problém. Veď je to nedostatkový tovar aj na európskom poli.
Je to nevďačné aj v tom, že hráči budú počas rozbehnutej sezóny potrebovať čas na aklimatizáciu? Ak niekto hľadá okamžitú posilu, musí sa trafiť. Často je to risk.

V Skalici priviedli trojicu hráčov – Šuver, Smejkal a Matějka – a všetci hrali v prvom jarnom kole v základe. Nebol to risk?
Keď som trénoval, snažil som sa priviesť hráča, ktorý bude okamžitou posilou a snažil som sa ho podržať. Tabuľka je vyrovnaná a Skaličania sú v nepríjemnej situácii, patria ku kandidátom na zostup. Nové posily hneď v základe neberiem ako negatívum. Navyše, káder v Skalici je úzky. Predpokladal som, že ich kouč David Oulehla okamžite využije.
Bolo by najväčšou posilou pre nováčika z Komárna, keby hráčom chodili pravidelne výplaty a vrátili sa čo najskôr na štadión?
Áno. Zažil som meškajúce výplaty, dokonca v jednom klube až deväť mesiacov. Poviem vám, je to náročné a nič príjemné. Mal som v kádri skúsených hráčov, otcov rodín. Na krku hypotéky na bývanie a peniaze nikde. Vyplatené pohľadávky Komárnu istotne pomôžu. Musí byť nepríjemné hrať každý zápas mimo svojho štadióna. Stále však majú v sebe nováčikovský entuziazmus.
Nepomohla by spolupráca s Dunajskou Stredou prostredníctvom niekdajšieho kouča DAC a terajšieho trénera Komárna Mikuláša Radványiho?
Miki Radványi má určite dobré väzby na Žitný ostrov. On síce hráča vytipuje, ale potom je to na kluboch, či sa dohodnú. Dunajská Streda má široký káder. Posiela hráčov rozohrať sa do Györu či druholigového Šamorína. Viem si predstaviť, že by futbalisti DAC zbierali minúty aj v drese Komárna. Dáva mi to väčší zmysel, uvažoval by som týmto spôsobom.

Ružomberok prehral v prvom jarnom kole 1:5 so Slovanom. Zanedbali Liptáci niečo na prestupovom poli alebo majster ukázal svoju silu?
Slovan je v našej lige úplne niekde inde z hľadiska podmienok, skúseností, financií aj kvality na ihrisku i trénerskej lavičke. Má za sebou osem skvelých zápasov v Lige majstrov. Neviem, čo by sa muselo stať, aby Slovan ligu nevyhral. Ruža mi však prišla ako odovzdaný tím. Akoby si hovoril: Nech sa to čo najskôr skončí, aby sme mohli hrať s niekým, kto je na našej úrovni.
To nie je dobrá správa pre nového trénera Norberta Hrnčára.
Výkony mnohých hráčov boli podpriemerné, až ma to šokovalo. Keď si ich porovnám pod koučom Ondřejom Smetanom a teraz, nespoznával som ich. Nemôžeme kritizovať ani kouča Hrnčára. Nemal čas na veľké zmeny. Spytovať svedomie si môže klub.
Lebo sa nečinil na prestupovom poli?
Ružomberok sa činil, ale smerom von. Keby pustil trénera Ondřeja Smetanu do českej ligy za 2–3 milióny eur, tak je to v poriadku. Ale 150-tisíc eur? To je smiešna suma. To isté aj s obrancom Šimonom Gabrielom.
Viem si predstaviť, že ak absolvuje jednu či dve dobré sezóny v Liberci, môže za milióny eur ísť do lepšej súťaže. Je to maslo na hlave vedenia klubu. Nech si spytujú svedomie ľudia ako pán Golis alebo Bezák, ak sa Ružomberku náhodou prihodí, že sa bude biť o záchranu. Reálne mu to hrozí.
Pred pol rokom sme Ružomberok chválili, bol kúsok od skupinovej fázy Konferenčnej ligy. Cez víkend ho čaká šesťbodový zápas v Skalici. Nenastane pod Čebraťom panika?
Nastane, ak na Záhorí prehrá. Prehra so Slovanom vyzliekla mnohých do naha. Takticky, technicky a čo ma prekvapilo aj fyzicky. Niektorí na tom boli veľmi zle.
Tréner Slovana Bratislava Vladimír Weiss st. hovorí o prestavbe kádraNového trénera má aj Banská Bystrica. Pri prvom súboji pod Martinom Poljovkom sa príliš nepredviedla a počas prestupového obdobia prišli iba Sy a Svetlík. Prečo bola Dukla málo aktívna?
Mne to príde, akoby sa pod Urpínom najviac sústredili na to, aby im neodišiel Martin Rymarenko. To je ich kľúčový hráč. Podarilo sa to, ale viem, že mali viacero zaujímavých ponúk. Mne sa trénerská rošáda Poljovka – Bažík páči. Obaja sú spätí s Banskou Bystricou, boli pri mládeži.
Trénersky tím je kvalitný, hráčsky materiál už menej. Musia priniesť niekoho, kto ovplyvní ich herný prejav. Videl som zápas proti Trnave a boli tam naivné chyby, ktoré by sa v prvej lige nemali stávať. Spartak bol v tomto veľmi efektívny. Bystrica sa nečinnosťou na prestupovom trhu dostala do nepríjemných vôd.
Finančné problémy mal okrem Komárna aj Trenčín. Prišli aj noví hráči a AS znova vyzerá solídne, súhlasíte?
Pre Trenčín bola dôležitá správa, že prišiel akcionár z Kirgizska. Vďaka nemu boli pohľadávky, niektoré už takmer trojmesačné, vyplatené. Keby to tak nebolo, hráči by to mali v hlavách.
Tréner Ivan Galád chcel skúsených hráčov, spomínali sa mená ako Samuel Štefánik či Richard Križan. Chalani, ktorí majú väzby na AS Trenčín. Bol som tam v roku 2009 a odvtedy sa tam nezmenila jedna podstatná vec.
Aká?
Prestupy robí majiteľ Trenčína Tschen La Ling a nie tréner. Nie vždy za posledných päť rokov sa trafil. Obdobie, kedy tam bolo double a skvelí legionári či domáci hráči ako napríklad Stanislav Lobotka, sú preč. Mám však pocit, že teraz sa tam tvorí dobrý základ.
Hájovský, Pávek, Mikulaj či Sláviček. Majú mladé jadro, ktoré budú môcť v budúcnosti speňažiť. Zároveň už majú kvalitu na to, aby hrali v priemernom slovenskom klube v najvyššej súťaži. Ak sa bavíme o záchrane, o Trenčín sa nebojím.
Novým investorom v Trenčíne je Kamčybek Tašijev, šéf kirgizského futbalového zväzu i tajnej sluzby ázijskej krajiny, ktorý si do klubu priviedol aj syna Emir-Chana Kydyršajeva. Neprekáža vám to?
Na prvý pohľad to nevyzerá dobre, ale neodsudzoval by som to. Rozprával som sa o tom so Štefanom Tarkovičom, ktorý po slovenskej reprezentácii viedol aj kirgizskú. Nemal pocit, že by tento pán robil veci despotickým spôsobom.
Futbalu rozumie, chce ho robiť a nechá si poradiť. Určite to však vzbudzuje polemiku, najmä keď prišiel do tímu jeho 19-ročný syn. Na druhej strane, vekom je to stále dorastenec, môže byť šikovný.
Majitelia si však občas robia s klubmi čo chcú, platilo to aj na Slovensku.
Áno, dobrý príklad je napríklad v Nitre, kde sa pod ukrajinským majiteľom začal definitívny pád Nitry. Slovensko však nie je v pozícii, že si kluby môžu vyberať – tie milióny nechcem, lebo sa mi nepozdávajú, ale tieto sú v poriadku, takže tie áno.
Sme na futbalovej periférii. Pozrite si, za koľko od nás odchádzajú hráči. Spomínal som Gabriela. Mal kvalitu, ideálny vek, ale odišiel za 250-tisíc.
Nechcem sa nikoho dotknúť, ale je to smiešna suma a dôkaz, v akom stave je naša liga. Preto kluby vítajú každého investora s otvorenou náručou. Trenčín bol v stave, že keby kapitál z Kirgizska neprišiel, skončil by veľmi zle.
S financiami mali problémy na začiatku sezóny Michalovce. Nakoniec sú šťukou ligy. Prekvapili vás?
Ľudia sa pýtali na sociálnych sieťach, či tam našli ropu alebo rozbili prasiatko. Pozorne som sledoval vstup mesta do klubu ako akcionára. Vízie nie sú utopistické či prehnané. Trafili trénera, lebo Tonko Šoltis je človek, ktorý bude Michalovciam slúžiť nie 24 hodín denne, ale aj 26, keby to bolo možné…
Je to tréner, ktorý chcel hrať futbal spoločne s asistentom Ondrejom Dudom st. Ten je zasa ráznejší, obaja tvoria skvelú trénerskú dvojicu. Priviedli brankára Budinského na polročné hosťovanie a chystajú si Jakubecha, ktorý však šesť rokov nechytal. Má to hlavu a pätu.
Snažia sa už v zime tvoriť kostru kádra na novú sezónu. Po odchode Žigu Freliha sa trochu na brankárskom poste hľadali, ale teraz to zastabilizovali a prišli v lete i teraz v zime aj iní kvalitní hráči. Niektoré kluby by si z Michaloviec mohli brať príklad.
Na Zemplíne robia veľa muziky za málo peňazí. V Košiciach je situácia opačná. Zmení niečo posledná výhra 2:0 v Žiline?
Prvé jarné kolá sú zradné. Stáva sa, že favorit zakopne. Stalo sa to Žiline. Bude dôležité, ako na to nadviažu doma proti Banskej Bystrici.
Páči sa mi, že na sociálnych sieťach lákajú fanúšikov na tribúny. Miestni si zaslúžia silné Košice a liga ich také potrebuje ako soľ. Nie také Košice, ktoré sa potácali v druhej lige a mali existenčné problémy.
Priviedli napríklad reprezentanta Kazachstanu Kenžebeka či Fína Kouassiviho-Benissana. Je cestou pre slovenské kluby, aby podpisovali hráčov z nefutbalových krajín?
Nie je to jednoduché. Také pokusy sme tu už mali. Musíte nájsť hráča, ktorému sedí tunajšia mentalita. Košičania však na nich môžu byť ziskoví. Zdá sa mi, že napríklad gruzínsku cestu otvoril Vlado Weiss st., niekdajší tréner národného tímu. Teraz ich vidíme aj napríklad v Žiline či predtým v Zlatých Moravciach.
Nezvyčajný úkaz je v Podbrezovej, kde dávajú šancu mladým hráčom aj trénerom. Čo hovoríte na to, že železiarov vedie 33-ročný Štefan Markulík a jedným z jeho asistentov je 19-ročný Dominic Rajna?
Vyzerá to zaujímavo, ale vek nie je podstatný. Spomínam si, ako som dostal 30-ročný šancu v druholigovom ŠKP Devín. Ani neviem, ako to všetko utieklo…
Raz som v Senici hovoril kolegovi Eduardovi Pagáčovi, ktorý sa od mládeže dostal aj na post hlavného trénera A-tímu, že šanca je fajn. Potrebuješ však zvládnuť dva momenty – ako dlho zostaneš v Senici a keď skončíš, koľko funkcionárov ti bude volať, aby si prišiel k nim. Mne sa však dlhodobo práca Podbrezovej páči.
Čo najviac?
Markulík sa učil pri Skuhravom, nabral skúsenosti. Podbrezová si vyrába nielen hráčsky materiál, ale aj ten trénerský. Dobre tam pracuje aj skautská agentúra Branislava Jašureka. Naposledy zaujal Žilinčanov Ridvan Sanusi, ale železiari rok čo rok ponúknu trhu zaujímavý artikel. Majú to tam dobre nastavené.

Nepotrebovala by lepšiu koncepčnú prácu aj Dunajská Streda? A je dobré, že v tomto prestupovom období bolo v DAC až nečakane ticho?
Myslím si, že je to dobrá správa. Dlhodobo prichádzalo na Žitný ostrov množstvo hráčov. Niekedy som mal pocit, že ich doviezli autobusmi a nevedeli sme sa zorientovať, kto je kto. A keď sa nám to podarilo, už boli mnohí preč.
Dunajská Streda vytvára pre hráčov fantastické podmienky, ale niektorí legionári to zneužívajú. Ťažko sa však robí dobrá partia, keď máte kozmopolitný tím 30 hráčov z 28 krajín… DAC sa netrafil ani do trénerov, výnimkou bol azda iba Adrián Guľa, ale aj toho rýchlo spláchli.
Teraz dali šancu Branislavovi Fodrekovi. Je to dobrý ťah?
Vo vedení klubu sa často striedajú ľudia. Priveľa kohútov na jednom smetisku. Ani Martin Škrtel sa tam dlho neohrial. Chcel niečo zmeniť, ale nebolo mu to umožnené. Čo viem, mali tam jeden míting za druhým.
Stále sa čosi rieši, ale Dunajská Streda šliape vodu. Som rád, že dostal Braňo šancu. Inteligentný chlapec. Ak sa uchytí, bude mať DAC na niekoľko rokov vystarané. Potrebuje však pomoc od majiteľa Oszkára Világiho.
Privedú ešte niekoho?
Nemyslím si. Podľa mňa to DAC už viac-menej zabalil. Budú sa zbavovať hráčov, ktorí nepresvedčili. Ak niekto vystrelí, donesú ho, ale nebudú na to tlačiť. Majú ideálny čas na vyčistenie kádra. Na úvod ste spomínali, že útočník je nedostatkový tovar. Trnava si na neho odložila istý balík.
Investuje už teraz v zime?
Páči sa mi, ako trpezlivo Trnava pracuje. Nemyslím si však, že Spartak teraz nájde to, čo hľadá. Čas sa kráti, ligy sú rozbehnuté. Pripravia si ten svoj balík na leto.
Trnavčania majú výborný skauting a počkajú si na dobrú ponuku. Snažili sa predať Adriana Zeljkoviča. Bola tam dobrá ponuka z Plymouthu, ale nakoniec to padlo na pracovnom povolení.
Až 15 hráčom sa končí 30. júna 2025 zmluva. Ktorí hráči budú prioritou?
Kelvin Ofori. Pre Trnavu je pri ich hernom prejave kľúčové udržať ho. Zmluvy sa končia aj oporám ako Martin Mikovič či Roman Procházka. Je tam silný lokálpatriotizmus a títo dvaja sú dokonalými príkladmi. Nové zmluvy im určite ponúknu.
Avšak, podobne ako Slovan, čaká Spartak generačná obmena. Musí byť citlivá, nemôžu hneď pustiť týchto dvoch či Michala Ďuriša s Robom Pichom. Musia byť opatrní.
Nie ste sklamaní, že nakoniec došlo k žilinskému výpredaju a zrejme sa nedočkáme zápletky v bitke o titul?
Od začiatku som hovoril, že Slovan získa titul. Otázkou bolo či päť kôl pred koncom alebo dve. Tešil som sa na to, ako ho Žilinčania budú dusiť. Obovská strata Adriana Kaprálika, odchod Petra Pekaríka či Jamesa Njengoueho či Erica Billeho sú citeľné.
Kaprálik otváral súperov, Bille dal sedem gólov v lige. Je nereálne to nahradiť v zime. Prišiel Timotej Jambor, avšak po anabáze v Rumunsku nemá bohvieakú formu. Toto otrasie aj s klubom, ktorý stojí na pevných základoch. Preto liga prišla o svoj hlavný náboj.

Čo hovoríte na to, že si Bille a Ndjeungoue prestup vytrucovali?
Popáliť sa môže akýkoľvek klub. Najmä ak spolupracuje s agentom-špekulantom. Ten sleduje najmä svoj prospech a potom hráčov. Klub, z ktorého ťahá hráča preč, mu je ukradnutý. Keď som to počul, prišlo mi to ako z nejakého filmu.
Príde mi neuveriteľné, aby agent prikázal hráčom, aby sa zamkli v hoteli v izbe počas sústredenia. Na druhej strane – často z Afriky prichádzajú z náročných podmienok. Ak im agent pred očami zamáva s nejakými číslami, nie je náročné ich presvedčiť, aby pohrýzli ruku, ktorá ich dlho živila.
Posledný klub, ktorý sme neprebrali je Slovan. Nečakali ste, že v zime budú v kádri väčšie pohyby?
To je otázka. Padali viaceré zaujímavé mená ako Rahim Ibrahim z Trenčína či Indrit Tuci zo Sparty Praha. Nakoniec prišiel zadarmo iba brankár Matúš Macík. Uvidíme, či z neho bude náhrada za Dominika Takáča alebo skôr záskok za Martina Trnovského.
Očakával som počas zimy po ziskoch z Ligy majstrov nových 2–3 mladých futbalistov do 23 rokov. Aj v našej lige je viacero hráčov, ktorých si v Slovane viem predstaviť.
Akých?
V každom tíme sa asi dá niekto nájsť. Spomínal som mladých Trenčanov, z Dunajskej Stredy Mateus Brunetti či Yhoan Andzouana, zo Žiliny Samuel Kopásek či Kristián Bari. Ak chce Slovan zlepšiť našu súťaž, musí do nej investovať. Kupovať hráčov od konkurentov, aby sa peniaze točili na Slovensku.
Dnes sa zamerať napríklad na Ibrahima je chyba. Bol zranený, potom ho vyhodili z kádra, nakoniec sa vrátil a znova naskakoval. Niekedy mám pocit, že Slovan vyhľadá nových Gersonov Rodriguesov alebo Lesterov Peltierov či iných vyvrheľov. Podobný je podľa mojich informácií aj Tuci.
Lenže vedenie Slovana sa bráni tým, že často v pomere cena/kvalita nakúpi lepšie v zahraničí.
Pravda, niekedy si slovenské kluby pýtajú prestrelené peniaze. To by sa malo skončiť, hoci Slovan si za to môže svojim spôsobom sám.

Prečo?
Vystrelil základné platy hráčov do takých výšin, že na to teraz dopláca. Kluby si povedia: Keď ste Tigranovi Barsehjanovi dali také peniaze, prečo by ste ich nedali aj nám? To je legitímne. Na druhej strane Slovan musí byť na prestupovom trhu presvedčivejší. Liga aj Slovan to potrebujú.
Pretože ho čaká prestavba kádra?
Spomínam si na debatu s Igorom Demom. Keď prišiel z Nitry do Slovana, povedal mi, že sa cez belasých chce dostať do reprezentácie a odtiaľ do zahraničných líg a potom ukončiť kariéru doma v Nitre. Všetko ma tu podarilo.
Takto musí premýšľať Slovan i jeho hráči aj teraz. Avšak, v lige sa Bratislavčania zapotia tak päťkrát, zvyšok zvládnu ľavou-zadnou. Potom slovenské kluby vyzlečú európske poháre do naha.
Myslíte si, že Slovan pôjde do ďalšej sezóny bez Davida Strelca, Dominika Takáča či Nina Marcelliho?
Podstatná otázka je, či budú pokračovať veteráni. Viem, že by Juraj Kucka chcel. Ako je na tom Guram Kašia či Vladimír Weiss ml., to je otázne. Slovan musí byť pripravený na to, aby ich nahradil, ak sa chce dostať do pohárovej Európy.
Generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. povedal, že v lete je trh lepší. Súhlasím. Lenže pre slovenské kluby je leto extrémne krátke, lebo začínajú v prvých predkolách už v júni či júli. Slovan bude možno potrebovať 5–6 hotových hráčov.
Neviem, či mu budú zárobky z hlavnej fázy Ligy majstrov na to stačiť. Mám však pocit, že aj za to si môže sám, lebo niekoľko prestupových období prespal. Kašia, Kankava, Kucka, Weiss ml., Mak prišli vďaka trénerovi Weissovi st. a nie kvalitnému skautingu. Leto bude na Tehelnom poli horúce.