Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Slovan je uletený, Košičania išli hore skoro o pol milióna. Prezident FC prehovoril o konci Kozáka i generálke s AS Rím

Za sebou majú náročnú nováčikovskú sezónu. Do posledného zápasu bojovali o udržanie sa v najvyššej súťaži, čo sa im víťazstvom 2:0 nad Michalovcami napokon podarilo. Futbalisti FC Košice začali s prípravou na nový súťažný ročník s cieľom zlepšiť umiestnenie z minulého ročníka. Pomôcť k tomu má kompletne dostavaný štadión či zvýšený rozpočet.

19.06.2024 06:50
SR Banská Bystrica šport futbal NL 8. kolo... Foto: ,
Ján Kozák ml. ešte ako tréner FC Košice.
debata

Prezident košického klubu Dušan Trnka považuje vlaňajšie útrapy za minulosť.

„Kritiky už stačilo. Očakávali sme lepšie umiestnenie i herný prejav. Podstatné je, že sme sa zachránili. Pozeráme sa už dopredu,“ vraví Trnka.

Vrátiť sa však musíme k náhlemu koncu trénera Jána Kozáka ml. Ten dostal výpoveď pred záverečným duelom nadstavbovej časti. Nebolo to od vedenia impulzívne rozhodnutie?

V prvom rade sme hľadali spôsob, ako naštartovať celé mužstvo. Napokon sme sa tak rozhodli a vnímame pozitívne, že to viedlo k výhre nad Michalovcami a záchrane v lige.

Bol z vášho pohľadu rozchod s trénerom Kozákom korektný?

Myslím si, že áno. Nemali sme problém dohodnúť sa na podmienkach odstupného. Nechcel by som to však bližšie špecifikovať.

Slovanisti oslávili titul po poslednom kole futbalovej ligy
Video

Aktuálne pracujete na tvorbe kádra pre novú sezónu. Sledujete, ako sa posilňujú vaši konkurenti?

Rozpočty klubov v najvyššej súťaži sú približne vyrovnané. Každý z majiteľov chce dotiahnuť čo najlepšieho hráča. Nie je to len o futbalových kvalitách. Sleduje sa aj mentálna stránka. Výsledky práce realizačného tímu s manažmentom budeme vidieť až počas sezóny.

Rozpočet Slovana je okolo 20 miliónov eur. Ostatné tímy pracujú s výrazne menšími financiami. Je v tomto smere liga vyrovnaná?

Kvalitou išla liga výrazne hore aj z dôvodu vstupu nového hlavného sponzora. Verím, že sa to prejaví aj na koeficiente a slovenským mužstvám sa bude dariť na európskej scéne. Kvalita sa z roka na rok zvyšuje. Zároveň sa zväčšujú nároky na hráčov. Z akadémií prichádza stále viac talentov.

Samozrejme, Slovan je z pohľadu rozpočtu uletený a vidieť to na prestupovom trhu. Ostatné tímy sú približne na podobnej úrovni. Na druhej strane, Slovan je výzva pre každého. Snom všetkých je zdolať ho.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzona: Hymna je ťažká, ale pomaly sa ju učím. Vidieť šťastné slovenské ženy a deti na tribúnach ma dojalo

Je reálne mu za daných podmienok konkurovať?

Musíme si uvedomiť, že Slovan, ako aj ostatné tímy, ktoré hrajú pohárovú Európu, potrebujú zdvojené posty. Nový model pohárových súťaží bude navyše náročnejší. Bude sa hrať viac zápasov. Preto aj tímy potrebujú zvýšiť počet hráčov, aby zvládli extrémne tempo a nahustený program.

Vlani ste deklarovali rekordný rozpočet vo výške troch miliónov eur. S akou sumou budete pracovať v nasledujúcej sezóne?

Došlo k miernemu zvýšeniu o desať až pätnásť percent. Nie sú to žiadne dramatické zmeny. Pre nás je najväčšou prioritou udržať si súčasných sponzorov. Doba je zložitá. Práve preto si vážime každého, kto podporuje košický futbal.

Nezanedbateľnou zložkou sú samotní diváci. Teší nás, že sme patrili k najsledovanejším klubom nielen na štadiónoch ale aj na televíznych platformách. Stále je to však málo. Očakávame, že sa to výrazne zlepší. Zároveň si uvedomujeme, že k tomu potrebujeme mať kvalitné výsledky.

Do akej miery vám môže k naplneniu kasy pomôcť kompletne dokončený štadión?

Pre nás je kľúčové, aby sme ho dokázali počas sezóny viackrát vypredať. Štadión takejto úrovne je základným pilierom k úspešnému fungovaniu klubu. Košice ako druhé najväčšie mesto na Slovensku si to rozhodne zaslúži.

Prezident FC Košice Dušan Trnka. Foto: TASR, František Iván
SR Košice šport futbal NL príprava KFA AS Rím KEX Prezident FC Košice Dušan Trnka.

Navyše, môžu sa tu hrať aj medzištátne zápasy. Vnímam to tak, že je snom každého hráča podávať na takomto mieste perfektné výkony. Štadión pôsobí ako kotol. Tribúny sú blízko k hracej ploche. Všetci čakáme na deň, keď bude vypredané a užijeme si jedinečnú atmosféru.

Podarí sa to už o mesiac, kedy privítate v rámci prípravy AS Rím?

Vedenie Košickej futbalovej arény urobilo skvelú prácu. Dotiahli fantastického súpera európskej úrovne. Hodnota kádra Rimanov dosahuje 300 miliónov eur. Je to mega mužstvo, ktoré hrá v Taliansku o popredné priečky. Sú tam viaceré zvučné mená a je pravdepodobné, že sa v lete ešte posilnia.

Pre všetkých fanúšikov to bude veľký zážitok. Rozhodne verím, že štadión bude vypredaný nielen proti talianskemu veľkoklubu, ale aj následne proti Dunajskej Strede a ďalším súperom v rámci ligy.

Prídu Taliani v najsilnejšej zostave?

Na Slovensko priletia zo sústredenia v Anglicku, kde ich čakajú zápasy s poprednými mužstvami. Vôbec sa nemusíme obávať toho, že prídu s béčkom. Otázne je akurát, kto dostane po ME voľno.

Šampionát sa končí 14. júla a teraz nevieme, ako ďaleko sa jednotlivé tímy dostanú. Som presvedčený o tom, že prídu v kompletnom zložení.

Majú aj špeciálne požiadavky?

Zatiaľ viem iba o tom, že k nám priletia vopred a oddýchnu si v hoteli. Nemám ale bližšiu informáciu, kde budú ubytovaní. Po zápase odlietajú hneď domov. Ich pobyt v Košiciach bude vyslovene zameraný na športovú stránku a na nič iné im nezostane čas.

Košická futbalová aréna Čítajte viac Futbalový sviatok v Košiciach! Do metropoly východu zavíta európsky gigant, v kádri má aj Messiho spoluhráčov z Argentíny

Top klubom výrazne pomáha pri napredovaní predaj mladých talentov. V akej fáze je vybudovanie akadémie?

Finišujeme so všetkými potrebnými povoleniami. V čo najkratšom čase by sa mala začať výstavba akadémie. Pre nás je to absolútna priorita. Po štadióne ide o druhý základný pilier rozvoja, ktorý je z dlhodobého hľadiska kľúčovou otázkou.

Skautovanie hráčov je naprieč Európou hotová veda. Naša mládež nám robí veľkú radosť. Chlapci z kategórie U15 sa stali majstrami Slovenska. Je to signál, že v mládežníckej sfére pracujú Košice na najvyššej úrovni.

Skvost východu. Dokončená Košická futbalová aréna Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Košická futbalová aréna má po dokončení...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #FC Košice #Dušan Trnka