Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Maďarskí grófi z Dunajskej Stredy dobre platili a vzali ho do JRD. Česká stálica spomína i tvrdého biznismena Kmotríka

Pôvodne sa chcel zdržať na Slovensku dva-tri roky. Nakoniec z toho čoskoro budú štyri dekády.

11.05.2024 13:19
SR Slovensko futbal Slovan CL BAX Foto: ,
Na archívnej snímke generálny riaditeľ Slovan Bratislava Petr Kašpar a vpravo tréner klubu Vladimír Weiss st.
debata

Z Petra Kašpara sa stal uznávaný funkcionár a manažér. Rodák z Čiech debutoval vo federálnej lige v drese pražskej Slávie, ale meno si spravil na Slovensku.

V čase, kedy sa dni Československa chýlili ku koncu sa rozhodol prijať ponuku z Dunajskej Stredy. Práve tam zažil nielen duel proti mníchovskému Bayernu, ale aj prvé kroky v roli futbalového funkcionára.

Za trénera Máčalu som v Slavii hrával, ale potom prišiel Jareš a ten preferoval starších hráčov. Našli ma „šíbri“ z Dunajskej Stredy. Maďarskí grófi, ktorí dobre platili.

Vzali ma do tímu a zamestnali ma aj v tamojšom JRD. Myslel som si, že budem na Slovensku 2–3 sezóny, ale nakoniec som tam už 38 rokov.

Nedokážem spočítať čas, ktorý som strávil na „déjednotke“ pri cestách medzi Dunajskou Stredou a Kolínom, spomínal v rozhovore pre sport.cz.

Francesco Calzona Čítajte viac Zavrel hráčov na hoteli, postavil sa mu kapitán. Calzonove dni v Neapole sú spočítané, píšu Taliani

Kašpar si zaspomínal na víťazstvo v československom pohári s Dunajskou Stredou a následný duel proti bavorskému veľkoklubu v pohárovej Európe.

"Bol to pre Dunajskú Stredu štátny sviatok. Okolo ihriska naviezli haldy hliny, aby sa zmestilo čo najviac fanúšikov a videli nás hrať s Bayernom. Pobláznili sme celý Žitný ostrov.

Keď sme išli trénovať mimo Dunajskej Stredy, hádzali nám do autobusu papriky, melóny a ďalšie plodiny, ktoré rástli na poliach," smial sa Kašpar.

Po hráčskej kariére sa z neho postupne stal športový riaditeľ v Artmedii Petržalka a neskôr v Slovane Bratislava. V oboch prípadoch ho do klubu priviedol majiteľ Ivan Kmotrík st.

Vladimír Weiss st. Čítajte viac Odíde tréner Weiss zo Slovana? Mal rokovať o lukratívnej ponuke. Kmotrík zareagoval

"Tvrdý biznismen, o tom niet pochýb. Futbal však má rád. Ak mu človek vysvetlil, akého hráča potrebujeme, dal na mňa a kúpil ho.

Smial som sa na tom, že nás spájajú podnikateľské aktivity, ale on je niekde úplne inde ako ja," doplnil Kašpar.

Dnes je Kašpar členom výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu. Chystá sa aj na majstrovstvá Európy do Nemecka.

„Belgicko, Ukrajina, Rumunsko – dosť ťažká skupina. Máme však dobre poskladané mužstvo a pri troche šťastia sa dá postúpiť,“ uzavrel Kašpar.

Platy trénerov účastníkov ME vo futbale 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Pozrite si ročné platy trénerov všetkých 24...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #Petr kašpar #DAC Dunajská Streda #Artmedia Petržalka #Ivan Kmotrík st.