Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ako novodobé zaklínadlo. Hayya je katarským hitom

Bez nej by ste boli stratený. Ba ešte presnejšie: do Kataru by vás vôbec nepustili. Takú moc má Hayya karta.

23.11.2022 22:31
Katar, Tunisko Foto: ,
Tuniská fanúšička na MS v Katare.
debata

Jej získanie bolo prvou podmienkou, aby mohol fanúšik cestovať na futbalový šampionát.

Až potom mohol začať nakupovať vstupenky, letenky, vyberať si ubytovanie. Hayya je skrátka novým katarským hitom. Skoro ako novodobé zaklínadlo.

Hayya plní úlohu víza. Ale jej dosah je oveľa širší. Môže vám otvoriť dvere do hotelov, na mestskú dopravu, autobus i do metra, do fanzóny, múzeí či na rôzne podujatia.

739313557 Čítajte aj Maracana tu nikdy nebude. Na to Kataru nestačia žiadne peniaze

Bohatý Katar sa buchol po vrecku a pohyb v meste vo všetkých verejných dopravných prostriedkoch má každý účastník turnaja zadarmo. To ešte v takom rozsahu nebolo na nijakom inom futbalovom šampionáte.

Má to však háčik. Niečo za niečo. Hayya karta je aj nový systém, ako kontrolovať návštevníkov najmä na veľkých podujatiach. Človek má zavše nepríjemný pocit, že niekto hore vie, ak to chce vedieť, aj čo ste obedovali a kedy ste išli spať.

Platí „veľký brat ťa sleduje“, čo dokonale popísal George Orwell už pred vyše sedemdesiatimi rokmi vo svojom slávnom diele.

Katar 2022 Dávame do pozornosti Kto, s kým a kedy? Kompletný program MS vo futbale

Hayya kartu pred niekoľkými mesiacmi Katarčania ešte nepoznali. Podobný systém skúšali aj vlani na Arabskom pohári, ktorý bol generálkou majstrovstiev sveta a konal sa v presne rovnakom termíne do 18. decembra.

Ten však ideálne nefungoval. Investovali do systému množstvo času i peňazí, aby ho zdokonalili. Každý, kto prekračuje hranice, má Hayya kartu už v mobile a mnohí účastníci z celého sveta ju dostali aj poštou domov.

Zdá sa, že keď Katarčania vychytajú všetky muchy, mohla by sa práve Hayya karta stať ich patentom, novým produktom, ktorý by mohli importovať aj do iných krajín, ktoré sa chystajú organizovať veľké podujatia. Je však otázne, či ich hostia budú mať z takejto vymoženosti radosť.

Katar 2022 Dávame do pozornosti Víťazi a porazení. Tabuľky MS vo futbale
debata chyba
Viac na túto tému: #MS vo futbale 2022 #Katar 2022 #Hayya karta