Podľa antidiskriminačnej skupiny FARE došlo počas šampionátu približne k 300 takýmto prípadom, ktoré poškodzujú inak pozitívny imidž turnaja.
Šéf FARE Piar Powar uviedol, že obeťami obťažovania od fanúšikov boli ruské ženy, ako aj zahraničné reportérky priamo pri svojej práci.
„Máme zdokumentovaných 30 prípadov, keď môžeme priamo ukázať na fanúšikov, ktorí sa dopustili sexistického správania na uliciach. To je však zjavne len špička ľadovca, skutočné číslo bude pravdepodobne desaťkrát vyššie,“ uviedol šéf organizácie, ktorá monitoruje všetky formy diskriminácie v európskom futbale.
Vzhľadom na problémy v ruskom futbale a u radikálnych fanúšikovských skupín pritom pred šampionátom panovali predovšetkým obavy z rasizmu a homofóbie.
„Rozhodne tu nie je toľko incidentov typu, ktorý sme očakávali,“ uviedol Powar, ktorý ocenil hostiteľa turnaja za to, že „hrali veľkú úlohu v tom, že sa tu všetci ľudia cítia vítaní“.
Jediným problémom turnaja je tak podľa neho sexizmus, ktorý sa nevyhol ani zhruba tridsiatim televíznom reportérkám. Tie sa pri nakrúcaní pred štadiónom stali obeťami dotieravých fanúšikov.
K tomu navyše Federico Addiechi, šéf komisie FIFA pre udržateľnosť a diverzitu, vyzval televízie, aby ukazovali menej obrázkov atraktívnych či vyzývavo oblečených žien na tribúnach a viac sa venovali dianiu na trávniku. Plánuje o tom rokovať s národnými vysielateľmi aj vlastnou produkčnou spoločnosťou.
„Je to normálny vývoj. Riešili sme to zatiaľ prípad od prípadu, keď k niečomu takému došlo a bolo to zjavné,“ uviedol Addiechi.
Postoj FIFA by mohol byť okrem iného reakciou na zdokumentovaný prípad z úvodného zápasu šampionátu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, keď bola venovaná veľká pozornosť v hľadisku ruskej modelke, ktorá bola údajne hviezdou filmov pre dospelých.