Heroický výkon Schmeichela nestačil. Rakitič poslal Chorvátov medzi top osmičku

Futbalisti Chorvátska sa stali štvrtými štvrťfinalistami MS 2018 v Rusku. V nedeľňajšom večernom osemfinálovom zápase v Nižnom Novgorode zvíťazili nad Dánmi 2:1 až po rozstrele z 11 m, v ktorom uspeli 3:2, keď sa skončil zápas v riadnom hracom čase aj po predĺžení 1:1.

01.07.2018 22:52
schmeichel futbal ms Foto: ,
Smutný hrdina duelu - dánsky brankár Kasper Schmeichel.

Pridali sa tak k triu Francúzsko, Uruguaj a Rusko.

Skóre otvoril už v 1. minúte Dán Mathias Jörgensen, rýchlo gólovo odpovedal v 4. minúte Mario Mandžukič. V 117. minúte nepremenil penaltu Luka Modrič, v rozstrele zasa zaváhali Dáni až trikrát.

Chorvátsko nastúpi vo štvrťfinále v sobotu 7. júla o 20.00 h SELČ v Soči proti domácim reprezentantom, ktorí v nedeľu vyradil Španielov tiež v rozstrele z 11 m (4:3, resp. 1:1 pp).

Osemfinále MS 2018

Chorvátsko – Dánsko 2:1 po predĺžení a jedenástkovom rozstrele (1:1, 1:1), 3:2 rozstrel z 11 m

• Góly: 4. Mandžukič – 1. M. Jörgensen, ŽK: M. Jörgensen (Dán.). Rozhodcovia: Pitana – Maidana, Belatti (všetci Arg.), 40.851 divákov.
  • rozstrel: Eriksen nedal, Badelj nedal, Kjaer 0:1, Kramarič 1:1, Krohn-Dehli 1:2, Modrič 2:2, Schöne nedal, Pivarič nedal, N. Jörgensen nedal, Rakitič 3:2
  • Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (81. Pivarič) – Rakitič, Brozovič (71. Kovačič) – Rebič, Modrič, Perišič (97. Kramarič) – Mandžukič (108. Badelj)
  • Dánsko: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, M. Jörgensen, Knudsen – Christensen (46. Schöne), Delaney (98. Krohn-Dehli), Eriksen – Poulsen, Cornelius (66. N. Jörgensen), Braithwaite (106. Sisto)
Osemfinálová nedeľa na MS Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Fanúšička Ruska.

Prvé sekundy duelu priniesli gólovú smršť. Už po necelej minúte otvorili skóre Dáni. Dlhý aut z pravej strany prepadol až na vzdialenejšiu stranu päťky a lopta sa dostala k M. Jörgensenovi. Ten neváhal, poslal ju po zemi cez dvoch brániacich hráčov, a hoci si na ňu brankár Subašič siahol, skončila v sieti.

Chorváti dlho na vyrovnanie nečakali, keď sa v 4. minúte po sérii viacerých šťastných odrazov presadil Mandžukič. To sa k Rebičovi od súpera odrazila lopta do behu, jeho pristrčenie na Vrsaljka jemne tečoval obranca, Vrsaljkov prudký nákop Kjaer tečoval nešťastne do tváre Christensena, od ktorého sa lopta odrazila k Mandžukičovi a ten chladnokrvne trafil k pravej tyči.

Po interesantnom úvode sa hra upokojila, ale aj tak sa toho dialo dosť. V 20. minúte sa Mandžukič márne dožadoval penalty po páde v šestnástke, v 27. minúte sa po výbornej akcii s narážačkou na tretieho dostal do zakončenia Braithwaite, ale loptu pred vybiehajúcim Subašičom netrafil ideálne a ten kryl.

O dve minútky štipľavo vystrelil Rakitič, Schmeichel vyrazil do strany, loptu opäť získal Rakitič, ktorého nákop Schmeichel opäť vyrazil, Rakitič ju vrátil dozadu, kde Perišičov volej najprv trafil zem a druhý pokus išiel vysoko nad.

V 39. minúte Modrič z priameho kopu našiel hlavu Lovrena, ten ale vo veľkej šanci minul. Na druhej strane v 42. minúte Eriksen po výmene s Poulsenom poslal na chorvátsku bránu oblúčik, ktorý napokon skončil na spojnici.

Druhý polčas začal oveľa opatrnejšie ako prvý. Dáni boli predsa len o čosi aktívnejší, chýbal im však väčší pokoj pri finálnej prihrávke aj v zakončení. V 55. minúte si tak v šanci odkopol loptu Braithwaite. V 72. minúte nastúpil N. Jörgensen a okamžite mohol rozhodnúť, keď sa otočil okolo Lovrena, ale jeho nie najideálnejšiu strelu Subašič skrotil.

Zmenu skóre nepriniesli ani nepresné strely Eriksena či Modriča. S ubúdajúcimi minútami do konca už nik nechcel veľmi riskovať, opticky boli viac pri súperovej bráne Chorváti, ale chýbala finálna prihrávka.

Duel smeroval do predĺženia, a keď sa v 90.+2 minúte tiahlou strelou nepresadil ani Rakitič, resp. na druhej strane zaujímavým pokusom Braithwaite, aj sa tam dostal.

V predĺžení sa najprv hralo viac na polovici Chorvátov, Dáni boli nebezpečnejší, tak ako celý zápas súpera v strede poľa k ničomu nepúšťali. Čakalo sa na chybu a tá napokon aj prišla.

Urobili ju Dáni práve v strede poľa, po nešikovnej strate lopty Krohn-Dehliho po kolmici od Modriča sa do brejku dostal Rebič, urobil aj úspešnú kľučku na Schmeichela, ale M. Jörgensen ho zozadu fauloval a rozhodca nariadil penaltu.

Tú však Modrič v 117. minúte kopol zle a Schmeichel mu ju chytil. Ešte prišli strely Modriča a Kramariča, obe mimo a tak v nedeľu dospelo do jedenástkového rozuzlenia aj druhé osemfinále. V ňom Dáni trikrát zlyhali, Chorváti len dvakrát, takže medzi elitnú osmičku postúpili Chorváti.

Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale