Nemci prežili klinickú smrť. V 95. minúte ich postavil na nohy Kroos

Futbalisti Nemecka dokázali zvíťaziť vo svojom druhom vystúpení vďaka druhopolčasovému obratu a svoj osud z hľadiska postupu do vyraďovacej časti majú vo vlastných rukách. Zverenci trénera Joachma Löwa v sobotňajšom zápase F-skupiny v Soči zdolali Švédov 2:1 (0:1).

23.06.2018 19:22 , aktualizované: 22:02
Nemecko, Švédsko Foto: ,
Lopta z kopačky Toniho Kroosa letí do švédskej bránky.
debata (9)

Nemci mali väčšiu stretnutia prevahu, Švédi hrozili najmä z brejkov, ktorý v 32. min aj využili zásluhou Olu Toivonena. Nádej pre obhajcov titulu vykresal krátko po zmene strán vyrovnávajúcim zásahom Marco Reus. Už v nadstavenom čase zápasu zaistil tri body pre favorita Toni Kroos. Nemecko je so Švédskom s rovnakou bilanciou v tabuľke na 2. mieste za zatiaľ stopercentným Mexikom.

V stredajších záverečných dueloch si v stredu 27. júna Nemci zmerajú sily v Kazani s Kórejčanmi a Švédi nastúpia v Jekaterinburgu proti Mexičanom.

Nemci začali od úvodných minút aktívne a švédska obrana sa musela obracať, aby neinkasovala. Severania pohrozili len z ojedinelého protiútoku, ale Forsberg sa nedostal k zakončeniu. Napriek výraznej nemeckej prevahe sa do veľkej šance dostali Švédi.

Berg sa v 12. min ocitol v samostatnom nájazade, ale Boateng s Neuerom mu zabránili skórovať a poľský arbiter nenariadil pokutový kop za atak na útočníka. Švédska kontra však priniesla úspech v 32. min, keď loptu stratil Kroos, Berg prihral Claessonovi a po jeho centri bol na konci rýchlej akcie modro-žltých Toivonen, ktorý oblúčikom prekonal Neuera.

V 39. min mohli Nemci vyrovnať, pri Gündoganovej strele sa vyznamenal Olsen a pri Müllerovej snahe o dorážku mu pomohol Lustig. Lopta skončila tesne mimo bránky. Na opačnej strane v nadstavenom čase vyrazil Neuer hlavičku Berga a odvrátil hrozbu dvojgólového manka.

Aj po zmene strán začal nemecký tím s náporom. Vyrovnania a vôbec prvého gólu na šampionáte sa dočkali po necelých troch minútach druhého dejstva, keď Wernerov center z ľavej strany a ľahkom kontakte Gómeza zužitkoval Reus a s pomocou kolena poslal loptu za bránovú čiaru – 1:1.

Sobota na MS v Rusku Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Belgická hviezda Kevin De Bruyne v zápase proti...

Aj v ďalšom priebehu sa prakticky hralo len na jednu bránku, Švédi sa bránili zubami – nechtami pred nemeckou ofenzívnou snahou. Tá však neprinášala gólové zakončenie. Ranou pre Löwov tím bola na začiatku záverečnej desaťminútovky červená karta pre Boatenga.

Napriek tomu mohol rozhodnúť Gómez, ale jeho hlavičku v 88. min vytlačil nad bránku Olsen. Striedajúci Brandt v nadstavenom čase – rovnako ako v závere duelu s Mexikom – len opečiatkoval žrď. Hrdinom duelu sa stal Kroos, ktorý rozhodol v nadstavenom čase z priameho kopu po faule na Wernera.

Nemecko – Švédsko 2:1 (0:1)

Góly: 48. Reus, 90.+ T. Kroos – 32. Toivonen, ŽK: 71. Boateng – 52. Ekdal, 90.+ Larsson, ČK: 82. Boateng po 2. ŽK, rozhodoval: Marciniak (Poľ.), 45 000 divákov
Nemecko: Neuer – Kimmich, J. Boateng, Rüdiger, J. Hector (87. Brandt) – S. Rudy (31. Gündogan), T. Kroos – Th. Müller, Draxler (46. M. Gómez), Reus – Timo Werner
Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson (74. Durmaz), S. Larsson, Ekdal, E. Forsberg – Berg (90. Kiese Thelin), Toivonen (78. Guidetti)

Hlasy po zápase /zdroj: DPA, FIFA/

Joachim Löw, tréner Nemecka: „To, že sme dosiahli víťazstvo v nadstavení a bez vylúčeného hráča, bolo šťastné. Ale zároveň spravodlivé, pretože sme mali v druhom polčase tlak a nevzdávali sme sa. Chýbalo nám iba šťastie v koncovke. V prestávke som hráčom zdôrazňoval, aby sme nestratili nervy, že máme ešte k dispozícii 45 minút. Súpera sme potom dostali pod enormný tlak a dokázali sme to otočiť.“

Janne Andersson, tréner Švédska: „Je veľmi ťažké hodnotiť zápas po takejto prehre. Odohrali sme dobrý duel a strelili sme pekný gól. Hrali sme tak, ako sa má hrať proti silnému súperovi. Mohli sme kopať aj penaltu, to bol možno detail, ktorý by nám v súboji s tímom svetovej triedy pomohol. Po prestávke Nemci rýchlo vyrovnali a pre nás to bola ešte ťažšia situácia. Inkasovali sme v nadstavení, ale naše šance žijú ďalej. Koncentrujeme sa na posledný zápas, ktorý chceme v každom prípade vyhrať.“

Toni Kroos, autor rozhodujúceho gólu Nemecka: „Čo môžem povedať po takomto zápase? Nevyužili sme naše šance, keď sme kontrolovali hru. Ale na konci sme zaslúžene vyhrali.“

9 debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #Toni Kroos #nemeckí futbalisti #švédski futbalisti