Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Od A po Z. Futbalový lexikón MS 2018

Od A po Z. Prečítajte si futbalový lexikón tohtoročných MS v Rusku.

15.06.2018 11:20
futbal ms Foto: ,
Scéna z otváracieho ceremoniálu MS 2018 v Moskve.
debata

Anglicko. Považuje sa za kolísku najpopulárnejšej hry. V roku 1966 sa stalo na domácej pôde majstrom sveta. Odvtedy na výraznejší úspech čaká, najlepším výsledkom bolo štvrté miesto na MS 1990.

Brazília. Najúspešnejšia futbalová krajina. Ako jediná nechýbala ani na jednom z 21 finálových turnajoch MS. Získala päť titulov majstra sveta, ale naposledy pred 16 rokmi na ázijskom kontinente.

Cristiano Ronaldo. Líder Portugalska a Realu Madrid. S národným tímom získal pred dvoma rokmi titul majstra Európy. Päťnásobný najlepší futbalista roka na svete, ktorému sa táto pocta ušla aj za predchádzajúci rok.

Československo. Jedna z najúspešnejších futbalových krajín v histórii MS. Predstavila sa na šampionáte osemkrát a dva razy sa prebojovala až do finále – v roku 1934 a 1962. V oboch prípadoch podľahla – najprv Taliansku, potom Brazílii.

Diváci. Najviac ich sledovalo zápasy MS 1994 v USA – 3 587 538. Pred­stavuje to aj najvyšší priemer na jeden zápas v histórii – 68 991.

Európa. Na starom kontinente sa odohrá finálový turnaj MS jedenásty raz. Európske krajiny vybojovali polovicu zo všetkých titulov – desať. Najúspešnejšie je Taliansko a Nemecko, získali po štyri tituly.

Finále. Uskutoční sa v moskovských Lužnikách 15. júla. Bude to v poradí 64. zápas aktuálneho šampionátu.

Galba Karol. Jeden z dvoch slovenských rozhodcov, ktorý viedol finále MS. Bol na čiare v pamätnom zápase na Wembley v roku 1966 Anglicko – NSR. Druhým bol Vojtech Christov, ktorý bol asistent vo finále MS 1982.

Hrací systém. Tridsaťdva účastníkov sa stretne v ôsmich skupinách každý s každým. Z každej postúpia prví dvaja a ďalej sa hrá vyraďovacím systémom (osemfinále, štvrťfinále, semifinále, finále).

Island. Severská európska krajina je nielen nováčikom vo finálovom turnaji MS, ale je aj najmenšia v histórii šampionátov. Druhým nováčikom na tohtoročnom turnaji je Panama.

Tradičná ďakovačka islandských futbalistov. Foto: SITA/AP, Brynjar Gunnasrson
Island, futbal Tradičná ďakovačka islandských futbalistov.

Jašin Lev. Najslávnejší futbalista bývalého ZSSR. Najlepší brankár MS 1966, vyhlásili ho aj za najlepšieho brankára uplynulého storočia. V roku 1963 mu udelili Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu Európy.

Kvalifikácia. Na šampionáte si túžilo zabezpečiť účasť rekordných 210 krajín. V kvalifikáciách odohrali 872 zápasov, v nich padlo 2454 gólov a na štadiónoch ich sledovalo 18 720 691 divákov.

Laurent Lucien. Francúz, ktorý strelil historicky prvý gól na MS – 13. júla 1930 v Montevídeu v súboji proti Mexiku.

Maskot. Je ním vlk Zabivaka. Vybrali ho hlasujúci na stránke Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a dostal prednosť pred tigrom a mačkou. Vlk dostal 53-percent hlasov, pričom do hlasovania sa zapojilo približne milión užívateľov.

Nemecko. Futbalová veľmoc, ktorá v Rusku obhajuje titul spred štyroch rokov z Brazílie. Svojho veľkého súpera vtedy zdolala v semifinále na jeho domácej pôde 7:1. Nemci získali štyri tituly majstra sveta a môžu sa dotiahnuť v ich počte na Brazílčanov.

Odmeny. FIFA na ruskom šampionáte rozdelí na odmenách 400 miliónov amerických dolárov, čo predstavuje viac ako 339 miliónov eur. Je to o 42 miliónov dolárov viac ako pred štyrmi rokmi na MS v Brazílii. Majster sveta zinkasuje 38 miliónov dolárov.

Pelé. Najznámejší Brazílčan a najslávnejší futbalista histórie. V drese Brazílie získal tri tituly majstra sveta, čo sa nepodarilo nikomu inému.

Rozhodcovia. Až 112 rozhodcov sa zúčastní na MS v Rusku. Z toho je 36 hlavných, 63 asistentov a prvý raz aj 13 videorozhodcov. Slovenský futbal svojho zástupcu nemá.

Slovensko. Šesťkrát sa uchádzalo o účasť v záverečnom turnaji MS. Podarilo sa mu to len raz – pred ôsmimi rokmi v Afrike postúpilo zo skupiny do osemfinále. Teraz opäť chýba medzi elitou.

Štadióny. Stretnutia odohrajú na dvanástich štadiónoch v jedenástich mestách. Najväčšiu kapacitu majú Lužniki v Moskve, do hľadiska sa zmestí 81-trisíc divákov.

Televízia. RTVS odvysiela všetkych 64 zápasov tohtoročného šampionátu.

Uruguaj. Krajina, ktorá prvá organizovala MS a na domácej pôde vybojovala aj prvý titul. Vo finále zdolala Argentínu 4:2. Stalo sa to 30. júla 1930.

Vengloš Jozef. Slovenský tréner storočia. Jediný kouč v bývalom Československu, ktorý viedol mužstvo dva razy na MS (1982 a 1990).

Weiss Vladimír. Tréner slovenských reprezentantov, ktorý sa pričinil o ich prvý a stále jediný postup na majstrovstvá sveta a potom viedol tím na MS 2010.

Zápasy. Diváci uvidia dovedna 64 stretnutí. V skupinách 48 a vo vyraďovacej fáze 16. Najviac sa ich uskutoční v hlavnom meste Moskve.

debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #Z Ruska píše Michal Zeman