Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Ak by Angličania odriekli účasť na MS, mali by sme ísť na ne my, vraví Kozák

Po niekoľkotýždňovej diplomatickej slovnej prestrelke medzi Londýnom a Moskvou po otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije sa vyhrážky z oblasti zahraničnej politiky preniesli aj do športu.

25.03.2018 12:45
Slovensko, Slovinsko, futbal Foto: ,
Ján Kozák sleduje zápas.
debata (6)

Konkrétne do toho najpopulárnejšieho – do futbalu. Anglická premiérka Theresa Mayová pohrozila Rusku, že pre kauzu Skripaľ odrieknu nie iba plánovanú návštevu členov kráľovskej rodiny a diplomatov, ale aj účasť futbalistov na MS 2018 (14. júna – 15. júla).

Minister zahraničných vecí Veľkej Británie Boris Johnson zašiel so slovnými útokmi na Moskvu a vedenie ruského štátu ešte ďalej. Ruského prezidenta Vladimíra Putina prirovnal k Adolfovi Hitlerovi a jeho diktátorskému vplyvu na OH 1936 v Berlíne.

Niekdajší výkonný riaditeľ anglických futbalových klubov FC Chelsea a FC Liverpool Christian Purslow dokonca vyzval Anglicko, Francúzsko, Španielsko a Nemecko k bojkotu MS v Rusku. Z tohto prehľadu výrokov z nedávnych dní vidieť, že konflikt pre otrávenie Skripaľa v juhovýchodnom Anglicku, z ktorého politici z Britských ostrovov obviňujú Rusko, resp. konkrétne Vladimíra Putina, sa rozrastá do nebývalých rozmerov.

A zhodou okolností sa do tohto diania nechtiac dostali aj slovenskí futbalisti, ktorí by údajne mohli nahradiť na MS v Rusku práve Angličanov. Pravda, ak by vo futbalovom svete vždy platili dopredu prijaté zásady. A ak by Angličania na MS v Rusku naozaj pre spomenuté otrávenie Skripaľovcov (otca a dcéry) nehrali.

„Ja si myslím, že politika do športu nepatrí. Bola by to veľmi veľká rana najmä pre anglických futbalových fanúšikov. Stačí si pozrieť, koľko ich týždeň čo týždeň chodí v Anglicku na futbal. Nechce sa mi veriť, že by to Angličania dopustili, že by k tomu naozaj došlo,“ reagoval hlavný tréner A-mužstva SR Ján Kozák na aktuálnu (ne)futbalovú tému.

„Neverím tomu, že by sa to naozaj stalo,“ zdôraznil Kozák a po krátkom zamyslení pokračoval: „Ale, ak by k tomu naozaj došlo, potom by sme na svetový šampionát mali ísť my. Z našej skupiny by mal postúpiť jeden tím. Ak by to Angličania naozaj odriekli, mali by sme tam byť my… Lenže vo futbale sa stáva všeličo… Treba si uvedomiť, že sú tam silnejšie národné asociácie…“

Ján Kozák mal hneď poruke aj vysvetlenie, prečo by „bojkotujúcich“ Angličanov mali nahradiť práve Slováci. „Ak by sa rozhodovalo podľa toho, že na MS by mal z každej kvalifikačnej skupiny postúpiť víťaz, v prípade anglickej neúčasti by sme tam mali byť my. V skupine sme predsa skončili hneď za nimi. K priamemu postupu nám chýbal bod, resp. jeden gól. Tak by to bolo spravodlivé. Lebo iný argument, aký som teraz povedal, predsa neexistuje,“ objasnil Ján Kozák svoj pohľad na (ne)futbalové dianie, ktoré krátko pred MS v Rusku riadne rozhýbalo politický i športový život v celej Európe.

„Uvidíme, čo nám prinesie ďalší vývoj, počkajme si na to, čo sa bude okolo momentálne napätých rusko-anglických vzťahov ďalej diať,“ dodal na záver rozhovoru Ján Kozák.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Kozák #MS 2018 vo futbale #slovenskí futbalisti #anglickí futbalisti #Sergej Skripaľ