Obe mužstvá mali už pred týmto duelom istú účasť vo vyraďovacej časti turnaja. „Oranjes“ vyhrali B-skupinu a v osemfinále nastúpia v nedeľu 29. júna vo Fortaleze proti druhému tímu z „áčka“, ktorým bude jeden z tria Brazília, Mexiko, Chorvátsko. Čile si zmeria sily deň predtým v Belo Horizonte s víťazom A-skupiny.
Holandsko – Čile 2:0 (0:0)
Góly: 77. Fer, 90.+ Depay, ŽK: 64. Blind – 25. F. Silva, rozhodovali: Gassama (Gamb.) – Menkouande (Kamer.), Kabanda (Rwanda)
Holandsko: Cillessen – Janmaat, Vlaar, S. de Vrij, Blind – N. de Jong – Wijnaldum, Sneijder (75. Fer), Kuyt (89. Kongolo) – Robben, Lens (69. Depay)
Čile: C. Bravo – Isla, Medel, F. Silva (70. Valdívia), Jara, Mena – Aránguiz, F. Gutiérrez (46. Beausejour) , M. Díaz – A. Sánchez, E. Vargas (81. Pinilla)
Od úvodu zápasu bolo cítiť, že oba tímy už majú postup vo vrecku a nechcú zbytočne riskovať zranenie či kartový trest. Prvú akú-takú možnosť videli fanúšikovia až v 22. min, keď Čiľania sa pokúsili z rohového kopu o signál, strela Gutiérreza skončila nad bránkou. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času prvej časti nebezpečne hlavičkoval De Vrij, ale lopta minula cieľ. O päť minút získal loptu na polovici ihriska Robben a parádnym 50-metrovým šprintom sa dostal až k zakončeniu zvnútra pokutového územia, jeho pokus smeroval vedľa.
Ten istý hráč skúsil šťastie svojou typickou strelou ľavačkou aj v 66. min, ale Bravo nemal veľa starostí s jeho pokusom. Štvrťhodinu pred koncom vyslal parádnu strelu z diaľka Depay, ale gólman Čile ju vytesnil spod brvna. Po rozohratí následného rohového kopu skóroval umiestnenou hlavičkou striedajúci Fer. V nadstavenom čase stanovil skóre na konečných 2:0 ďalší hráč z lavičky Depay.
Hlasy:
Louis van Gaal (tréner Holandska): „Musím priznať, že sme mali aj trochu šťastia, ale striedajúcich hráčov som posielal na trávnik s tým, aby urobili niečo s bezgólovým stavom. Tušil som, že Čiľanom budú v závere duelu dochádzať sily. Stále som však videl v našom výkone nedostatky. Musíme ich odstrániť, potom máme šancu stať sa majstrami sveta.“
Jorge Sampaoli (tréner Čile): "Neustále sme sa pokúšali tvoriť hru, napádali sme súpera už na jeho polovici, ale neprinieslo to vytúžený efekt. Holanďania dobre bránili s deviatimi či desiatimi mužmi, na takúto defenzívu sa len ťažko niečo vymýšľa. Výsledok je skresľujúci, pretože sme inkasovali v záverečnej štvrťhodine najprv po štandardnej situácii a potom z rýchleho brejku v nadstavenom čase. Rozhodne sme si nezaslúžili prehrať o dva góly.
Španieli získali prvé a posledné body
Španielski futbalisti sa rozlúčili s majstrovstvami sveta v Brazílii presvedčivým víťazstvom nad Austráliou 3:0 (1:0). V pondelkovom súboji B-skupiny v Arene da Baixada v Curitibe strieľali góly úradujúcich majstrov sveta v 36. min David Villa, v 69. min Fernando Torres a v 82. min Juan Mata.
Zverenci trénera Vicenteho del Bosqueho obsadili v konečnom účtovaní B-skupiny s jedným víťazstvom tretiu priečku, Austrália skončila bez bodu posledná. Ani jeden z týchto dvoch tímov už pred vzájomným zápasom nemal šancu na postup do osemfinále MS 2014.
Austrália – Španielsko 0:3 (0:1)
Góly: 36. David Villa, 69. Fernando Torres, 82. Mata, ŽK: 88. Bresciano, 90.+ Jedinak – 62. S. Ramos, rozhodovali: Shukralla – Tulefat, Saleh (všetci Bahr.), 39 000 divákov
Austrália: M. Ryan – McGowan, Špiranovič, A. Wilkinson, J. Davidson – M. McKay, Jedinak, Bozanic (72. Bresciano) – Leckie, Taggart (46. Halloran), Oar (61. Troisi)
Španielsko: Reina – Juanfran, S. Ramos, Raul Albiol, J. Alba – Koke, Xabi Alonso (83. David Silva) – Santi Cazorla (68. Fábregas), Iniesta, David Villa (56. Mata) – Fernando Torres
Sedem zmien urobil španielsky tréner Vicente Del Bosque v zostave už len bývalých majstrov sveta v ich záverečnom vystúpení v Brazílii. Španieli akoby sa pomalšie zohrávali, a tak prvé minúty patril odvážnym Austrálčanom. Väčšia hrozba z ich kopačiek či hláv však neprišla. Španielski "náhradníci“ sa dostali k slovu až po 20 minútach. Strela Villu z voleja bola nepresná a navyše z ofsajdu a v 23. min Alba z uhla namieril len do brankára Austrálčanov Ryana.
Aktávny Villa sa dočkal v 36. min. Španielsky gól bol akoby vystrihnutý z najlepších čias tohto tímu, ktorý kraľoval svetovému futbalu v rokoch 2008 – 2012. Iniesta poslal prihrávku za chrbát austrálskej obrany na Juanfrana, ktorý takmer z bránkovej čiary posunul loptu na Villu a ten voči vybiehajúcemu Ryanovi efektne pätou otvoril skóre 1:0.
Štatistický server Infostrada informoval, že ide o prvý gól dosiahnutý pätou na majstrovstvách sveta od roku 1982, keď sa takto blysol Rakúšan Bruno Pezzey v zápase proti Severným Írom. V zrejme svojom poslednom zápase na MS v kariére strelil 32-ročný Villa v súčte šampionátov z rokov 2006, 2010 a 2014 svoj deviaty gól. V samom závere I. polčasu postupoval sám na bránku hostí Cazorla, ale namiesto strely hľadal prihrávkou Torresa a Wilkinson stihol odvrátiť na roh.
Po zmene strán už Španieli ovládli hru a predvádzali futbal, ktorý ich zdobil niekoľko rokov. Takmer súvislé držanie lopty, množstvo prihrávok a na konci pokusy o prekvapenie obrany súpera. V 69. min sa to podarilo. Španielsku gólovú poistku pridal Fernando Torres, ktorého peknou kolmou prihrávkou našiel Iniesta – 2:0.
Tretí gól v pohode hrajúceho favorita pridal v 82. Juan Mata, ktorý za obrannou líniou Austrálie pravačkou spracoval prihrávku od Fábregasa a ľavačkou potom poslal loptu pomedzi nohy brankára Ryana do siete – 3:0. Ďalšie góly už španielski futbalisti nepridali, ale aj tak aspoň trochu odčinili svoje chabé vystúpenie na MS 2014.
Hlasy (zdroj Kicker, AP):
Ange Postecoglou (tréner Austrálie): „Sme sklamaní z takejto rozlúčky s turnajom. Prvých desať minút bolo v našom podaní dobrých. ale potom sa prejavili únava a vyčerpanosť našich hráčov. Súper nám až príliš ľahko odoberal lopty.“
Vicente Del Bosque (tréner Španielska): „Bola to dôstojná rozlúčka s turnajom. Náš najlepší výkon na turnaji, hráči ukázali, čo vedia. O mojej budúcnosti pri reprezentácii sa budem rozhodovať v najbližších dňoch a týždňoch.“