Belgičania vyhrali nad Ruskom gólom náhradníka a sú v osemfinále

Futbalisti Belgicka sa stali ďalším postupujúcim tímom do osemfinále na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii.

22.06.2014 19:56 , aktualizované: 20:50
Belgicko - Rusko, Thibaut Courtois Foto: ,
Brankár Belgicka Thibaut Courtois rieši nebezpečnú situáciu pred vlastnou bránkou.

Zverenci trénera Marca Wilmotsa zdolali v nedeľňajšom zápase H-skupiny Rusko tesne 1:0 gólom striedajúceho útočníka Origiho dve minúty pred koncom. Stále platí, že Belgičania s Rusmi ešte vo vzájomnom dueli ešte neprehrali, na konte majú tri víťazstvá a jednu remízu. Belgicko je istým účastníkom osemfinále spolu s Holandskom, Čile, Kolumbiou, Kostarikou a Argentínou.

Belgicko – Rusko 1:0 (0:0)

• Gól: 88. Origi, ŽK: 54. Witsel, 73. Alderweireld – 38. Glušakov, rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp (všetci Nem.), 74 700 divákov
  • Belgicko: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vermaelen (31. Vertonghen) – Witsel, Fellaini – Mertens (75. Mirallas), De Bruyne, E. Hazard – Lukaku (57. Origi)
  • Rusko: Akinfejev – Kozlov (62. Ješčenko), V. Berezuckij, Glušakov, Ignaševič, D. Kombarov – Fajzulin – Samedov (90. Keržakov), Kanunnikov, Šatov (83. Dzagojev) – Kokorin

Duel na slávnej Maracane sa začal opatrne z oboch strán. V 12. min sa dostal do šance Fajzulin, ktorý skúsil strelu spoza šestnástky, no Courtois v bránke Belgicka bol pozorný a strelu vyrazil ďaleko pred seba. Zverenci trénera Wilmotsa hrozili najmä z pravej strany ihriska, kde operoval krídelník Neapolu Mertens. Ten dostal v 15. min dobrú prihrávku do behu, trochu potiahol loptu, snažil sa prihrať Lukakovi, no jeho pokus zblokovala ruská defenzíva. Po polhodine hry sa odhodlal k strele z väčšej vzdialenosti Kanunnikov a Courtois musel opäť zasahovať. Následne pre zdravotné problémy nútene opustil ihrisko Vermaelen, ktorého nahradil Vertonghen. Najväčšia šanca úvodného dejstva prišla minútu pred jeho koncom. Ruský útočník Kokorin dostal dobrý center z ľavej strany od Glušakova, ale jeho hlavička letela tesne vedľa ľavej žrde.

Vstup do druhého polčasu mali lepší Rusi, Samedov skúšal v belgickej šestnástke aj nožničky, ale loptu netrafil ideálne. V 71. min sa rútil do šance Šatov, v rýchlostnom súboji však nestačil na stopéra Van Buytena. O pár momentov nepochodil v pokutovom území Belgicka ani Ignaševič po štandardnej situácii. Vzápätí Glušakov z hranice šestnástky mieril do nebies. V 81. min Šatov prihral na pravú stranu striedajúcemu Ješčenkovi, ktorý z prvej mieril iba vedľa pravej žrde belgickej bránky. O tri minúty neskôr sa takmer tešili Belgičania, ale Mirallas trafil z priameho kopu len do pravej žrde. Dve minúty pred koncom sa „červení diabli“ dočkali, po akcii Hazarda rozhodol zblízka o troch bodoch a zároveň postupe do osemfinále striedajúci Origi.

Marc Wilmots (tréner Belgicka): „Misia je splnená, ale bolo to veľmi ťažké. Obidve mužstvá poňali duel dosť takticky, o výsledku rozhodli striedania. Bola to náročná skúška, ale zaslúžili sme si tri body. Origi má len 19 rokov a pri góle si počínal fantasticky.“

Fabio Capello (tréner Ruska): „Úprimne, ja som s výkonom tímu spokojný. Výsledok síce nie je fér, ale hrali sme dobre. Oba tímy sa snažili vyhrať. Stále veríme v postup do osemfinále, počkáme si na ďalšie zápasy.“