Pravda, informácie sú zavše mierne povedané trochu nepresné, lenže už po niekoľkých dňoch sa presvedčíte, že znalci domáceho prostredia mali pravdu, ak vraveli, že Brazílčania tvoria milý a pohostinný národ.
Nechváľ deň pred večerom.
Šampionát sa iba rozbehol, ale zatiaľ beží hladko a najväčšie obavy sa nepotvrdili. Pred rokom v čase Pohára konfederácií, čo bola malá generálka šampionátu, boli v uliciach najväčších miest, najmä v Sao Paule, milióny ľudí. Väčšina mierumilovne, hoci ostro protestovala proti drahému turnaju, ale skupiny extrémistov využívali situáciu na výtržnosti a ničenie všetkého, čo im prišlo pod ruky.
Ešte zopár dní pred štartom sa uskutočnilo niekoľko protestov, objavovali sa dokonca heslá, že nijaký šampionát sa v krajine neuskutoční. Dva dni štrajkovali pracovníci metra v Sao Paule a dvadsaťmiliónový kolos skolaboval.
Teraz si každý, kto dorazil na šampionát, vie predstaviť, čo to bol za chaos. Stačí, ak v špičke vypadne spoj, alebo sa oneskorí a je to cítiť. V presnosti a rýchlosti nie sú zasa Brazílčania takí majstri sveta ako ich futbalisti s piatimi titulmi. Ale držia sa celkom statočne.
V Riu sa mal uskutočniť veľký štrajk. Organizovali ho cez sociálne siete a prihlásilo sa päťtisíc ľudí, ale nakoniec ich prišlo len päťsto… Zdá sa, že u Brazílčanov nakoniec víťazí povestná láska k futbalu.
Polícia zaregistrovala drobné krádeže a aktívnejší sú cudzinci. V meste Cuiba zadržala piatich Peruáncov, ktorí občas niečo potiahli… Našli u nich nakradnuté kreditne karty, mobily a podobne. Jedného Čiľana obvinili zo znásilnenia Brazílčanky. Kuriózna situácia sa stala americkej turistke, ktorú takisto znásilnili. Zobudila sa a ležal na nej cudzí chlap. Vedľa spal jej priateľ. Nasledovalo odporúčanie, že s alkoholom to netreba preháňať…
Doterajší pokoj nie je zadarmo. Na každom kroku hliadkujú policajti. Na Maracanu sa pokúsili v zápase Argentína – Bosna a Hercegovina dostať niekoľkí fanúšikovia bez vstupenky. Polícia okamžite reagovala – najbližšie ešte viac posilní hliadky.
Rozsiahle opatrenia na bezpečnosť predražuje fakt, že zápasy sa uskutočnia na štadiónoch v dvanástich mestách. Vláda zriadila hlavné centrum bezpečnostných zložiek i krízový štáb v metropole Brazília. Šampionát stráži asi 170-tisíc vojakov a policajtov, 20-tisíc členov vycvičenej ochranky sa zameriava na pomoc turistom.
Bezpečnostné zložky majú k dispozícii desiatky lodí i člnov, vrtuľníky i lietadlá. V čase zápasov nad štadiónmi prelietavajú bezpilotné vznášadlá a v pohotovosti sú aj desiatky robotov, ktoré odhaľujú diaľkovo ovládané objekty.
Účet za doterajšiu pohodu je obrovský – viac ako miliarda dolárov. Brazílski organizátori pripravili najdrahší šampionát a aj bezpečnosť ich stála majland. Zatiaľ sa aspoň zdá, že peniaze nevyhodili von oblokom…