Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

"Hrdinom" MS 1982 bol brankár, ktorý na ihrisku zlikvidoval súpera

Finálový zápas na majstrovstvách sveta je zväčša absolútnym vrcholom, ktorý si každý futbalový fanúšik zapamätá. V histórii šampionátov sa však nájde jedna výnimka. Rok 1982 bol iný, predčasným vyvrcholením turnaja bolo semifinále medzi NSR a Francúzskom.

16.06.2014 07:00
Patrick Battiston Foto:
Patrick Battiston zostal po zákroku nehybne ležať na tráve.
debata (2)

Samotný výsledok nie je dôležitý a preto nikoho nebudeme napínať. Futbalisti galského kohúta zápas nezvládli, o účasť vo finále sa pripravili po remíze 3:3 v jedenástkovom rozstrele. Napriek prehre veľa fanúšikov “Les Bleus“ dodnes považuje tím okolo božského Michela Platiniho za lepší, ako bol ten majstrovský z roku 1998.

Mal úžasný talent, hlad po víťazstve, ale jeho najhviezdnejšie momenty zatienila jedna, jediná situácia. Prebiehala 50. minúta zápasu, keď sa na ihrisko dostal nenápadný obranca AS Saint-Étienne Patrick Battiston. Už o necelú minútu vysiela na nemeckú bránku nebezpečný projektil, ktorý sa však medzi tri žrde nevošiel. Zdá sa, že 25-ročný rodák z Amnéville naskočil do zápasu vo veľkom štýle a mohol by byť žolíkom trénera Michela Hidalga.

Na svetelnej tabuli stále svieti nerozhodných 1:1, Francúzi preberajú iniciatívu a v priebehu pár minút si vypracujú tri obrovské príležitosti. Najprv hrozí Tigana, potom nasleduje neuznaný gól Rocheteaua, veľký tlak nakoniec vystupňuje samotný Platini nepresnou strelou do davu fanúšikov za bránkou. Nasleduje odkop od bránky a v tej chvíli ešte nikto netuší, že o pár sekúnd sa udeje niečo strašné.

Nemecký brankár rozohrá loptu, Francúzi sa jej hneď zmocnia a Platini posiela famóznu prihrávku za obranu súpera. Zdesení fanúšikovia NSR sa zúfalo pozerajú, ako Battiston postupuje sám na bránku a ich poslednou nádejou je už iba gólman Toni Schumacher. Ten vybieha oproti Battistonovi a diváci na štadióne, ale aj pred televíznymi obrazovkami s napätím sledujú, kto bude pri lopte skôr.

Je to Francúz! Na hranici šestnástky triafa loptu ľavou nohou, keď tridsaťročný brankár Kolína je od neho stále viac ako štyri metre. Je rozbehnutý ako lokomotíva, ale napriek tomu každý očakáva, že sa vyhne priamej zrážke s Battistonom. Ale kdeže, práve naopak, Nemec vyskočí nohami dopredu a v tej chvíli sa stáva nesmrteľným.

Schumacher reprezentoval 76-krát, odchytal 488 bundesligových zápasov, jednoducho kariéra ako hrom. V 65. minúte semifinálového duelu, ktorý neskôr dostal prívlastok “sevillská noc“, je všetko zabudnuté. Bezmocného Battistona posiela vo vlastnom pokutovom území nekompromisne k zemi a odteraz mu nikto nepovie inak ako “nervák Toni“.

Battiston zostáva nehybne ležať. V priebehu pár sekúnd sa okolo neho zhŕkne niekoľko jeho spoluhráčov a na trávnik volajú lekársky tím. Situáciu zblízka sledujú aj Nemci. A Schumacher? Ten si vzal loptu, pripravil ju na odkop a arogantne, bez záujmu, prežúvajúc žuvačku čaká, kým bezvládneho hráča odnesú na nosidlách. So zlomenou sánkou a bez troch zubov.

Schumacher predviedol najbrutálnejší faul v histórii šampionátov ruka v ruke s najhorším verdiktom rozhodcu. Holanďan Charles Corver nielenže neukázal na biely bod, neunúval sa dokonca ani vytiahnuť žltú kartu.

Battistona ešte počas stretnutia odviezli do nemocnice, kde strávil nasledujúcu noc. Schumacher aj po zápase dokázal, že nič neľutuje. Battistonovi poprial všetko dobré a na margo vyrazených zubov ironicky poznamenal, že je pripravený túto stratu finančne kompenzovať.

Tridsať rokov po incidente Battiston Schumacherovi prepáčil. “Všetko je odpustené a zabudnuté. Ale stretnúť ho už nikdy viac nechcem,“ povedal Francúz pre RTL. Nemecký gólman sa k brutálnemu faulu nezvykol vyjadrovať. V jednom z mála televíznych rozhovorov obhajoval svoje konanie tým, že jeho úmyslom bolo iba zastaviť loptu.

Do Schumacherovej hlavy nikto nevidí. Nech je to už tak, či tak, za svoje počínanie tvrdo pykal. Nemca si generácie fanúšikov zapamätali ako „zákeráka“. A to je pre legendárneho gólmana obrazným „trestom smrti“.

Seriál: Z histórie MS vo futbale

Pri príležitosti 20. Majstrovstiev sveta vo futbale vám redakcia Pravda.sk prináša niektoré zaujímavé príbehy z histórie najpopulárnejšieho turnaja na svete. Víťazstvá i prehry, slávne góly i omyly. Aj takéto boli súboje o titul šampiónov.

Čítajte seriál História MS vo futbale

Futbal, Brazília

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2014 vo futbale #História MS - seriál