Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Hitparáda rozhodcovských omylov: Pozrite sa, čo si pamätá história MS

Vo štvrtok japonský rozhodca Jujči Nišimura šokoval svet, keď “naletel“ na teatrálny pád Freda v pokutovom území Chorvátska. Brazília sa tešila, inde nechápavo krútili hlavami. Tento omyl arbitra však zďaleka nepatrí medzi najhoršie, aké si pamätá história Majstrovstiev sveta. Tu sú najvážnejšie prešľapy, ktoré muži v čiernom na Mundiale vyrobili.

13.06.2014 09:52
debata (1)

Anglicko – Argentína (1986)

Azda najkontroverznejší gól padol na šampionáte v roku 1986, keď sa rozhodovalo o postupujúcom do semifinále. Angličania mali réžiu zápasu pod kontrolou, keď si Argentínčan Diego Maradona vo vzdušnom súboji s brankárom Petrom Shiltonom pomohol rukou. Podľa jeho vlastných slov bola “božia“ a gól platil.

Anglicko – Západné Nemecko (1966)

Bol to gól? Nebol to gól? Na túto otázku vám dodnes nikto zaručenú odpoveď nedá. Aj keď sa vedci, ktorí sa spornou situáciou vo finále medzi Anglickom a Západným Nemeckom zaoberali, prikláňajú skôr k tej druhej verzii. Po záverečnom hvizde svietilo na tabuli skóre 2:2. V nadstavenom čase Geoff Hurst napálil loptu do brvna a tá sa odrazila k úrovni bránkovej čiary. Rozhodca po porade so svojim asistentom, Uzbekom Tofikom Bakhramovom gól nakoniec uznal.

Chorvátsko – Austrália (2006)

Chorvátsky obranca Josip Siminič dostal v zápase proti Austrálii trikrát žltú kartu. V 90. minúte stretnutia základnej skupiny mu po faule Graham Poll ukázal žltú kartu druhýkrát, neuvedomil si však, že má nasledovať trest najvyšší. Po záverečnom hvizde Simunič do arbitra drgol a v tej chvíli uvidel tretí žltý trest a červenú kartu zároveň.

Západné Nemecko – Francúzsko (1982)

Tento semifinálový zápas mal jedného hrdinu. Ale negatívneho. Nemecký brankár Harald Schumacher po vybehnutí pred šestnástku doslova zlikvidoval Francúza Patricka Battistona. Útočníka museli vyniesť so zlomenou sánkou na nosidlách a Schumacher? Nedostal žiadny trest, dokonca sa nekopal ani priamy kop. Naopak, v penaltovom rozstrele bol Nemec úspešný a so spoluhráčmi sa radoval z postupu do finále.

Brazília – Švédsko (1978)

Welšský rozhodca Clive Thomas fúkol poslednýkrát do píšťalky po tom, ako Brazílčania rozohrali rohový kop. Zicov gól z následnej hlavičky už neplatil, prišiel už predsa po záverečnom hvizde. Arbiter sa v tomto prípade nepomýlil, ale futbal rozhodne poškodil. Zápas sa skončil remízou 1:1.

Južná Kórea – Španielsko (2002)

Na tento zahanbujúci zápas si azda pamätajú už všetci. Hlavný rozhodca poškodil Španielsko hneď niekoľkokrát. Najprv neplatil gól, keď si domáci brankár Kim-Tae Young zrazil priamy kop do vlastnej bránky pre údajný ofsajd Morientesa. Ešte väčší šok zažil tento útočník, keď mu neuznali gól hlavou po centri Joaquina. Ten vraj prihrával spoza bránkovej čiary, televízna technika však odhalila brutálny omyl rozhodcov. Juhokórejčania nakoniec postúpili po strelách zo značky pokutového kopu.

Južná Kórea – Taliansko (2002)

A ešte raz šampionát v Ázii, kde rozhodcovia pretlačili domácich až do semifinále. Ekvádorský arbiter Byron Moreno po zápase priznal, že bol pod tlakom domáceho prostredia. Ale späť k stretnutiu. Najprv daroval domácim pokutový kop, ktorý však nemal byť. Spravodlivosť však zvíťazila, keď taliansky brankár penaltu chytil. Na opačnej strane bol faulovaný Francesco Totti, ale namiesto jedenástky sa po druhej žltej karte pre údajné filmovanie porúčal z ihriska. Ekvádorčan všetko zaklincoval, keď neuznal regulérny “zlatý gól“ Damiana Tomassiho.

Argentína – Francúzsko (1930)

Juhoameričania viedli na vôbec prvom šampionáte v Uruguaji nad Francúzmi 1:0, keď súper mohol z rýchleho protiútoku vyrovnať. Rozhodca fúkol do píšťalky a bolo po zápase. O šesť minút skôr, ako mal. Po veľkých protestoch arbiter rozhodol, že sa zápas dohrá. A hráči, ktorí boli v tom čase už pod sprchou, museli späť na trávnik.

Argentína – Mexico (2010)

Útočník Carlos Tevéz nielenže stál v ofsajde, keď posielal loptu do siete Mexičanov, on bol dokonca za úrovňou brankára. “Vedel som, že gól nemá platiť, viem, že to nebolo z mojej strany správne, ale keď to rozhodca uznal, bolo to výhodné pre mňa aj pre môj tím,“ povedal vtedy po zápase.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #MS 2014 vo futbale