Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Na ostrovoch zúria kvôli semifinálovému rozhodcovi. Bellingham ho už obviňoval z korupcie

Rozhodcom stredajšieho semifinále medzi Anglickom a Holandskom bude neslávne známy Nemec Fellix Zwayer. Tento výber vyvolal pobúrenie najmä na ostrovoch, keďže skúsenosti s týmto mužom má aj hviezda Albiónu Jude Bellingham.

10.07.2024 12:11
Felix Zwayer Foto:
Angličanom prekáža temná minulosť nemeckého rozhodcu Felixa Zwayera.
debata (2)

Konflikt medzi Bellinghamom a Zwayerom sa stal v decembri 2021, keď vtedy 18-ročný Bellingham stratil nervy. Jeho Borussia Dortmund prehrala derby proti Bayernu Mníchov na domácej pôde 2:3. A pre Bellinghama bol vinník jasný: „Dáte najväčší zápas v Nemecku rozhodcovi, ktorý už duel zmanipuloval. Čo očakávate?“ povedal vtedy Angličan.

Hovoril presne o Zwayerovi, ktorý je už dvanásť rokov rozhodcom FIFA a je súčasťou elitnej listiny UEFA. No v minulosti zaujal aj škandálom z roku 2005.

Jordan Pickford Čítajte viac Anglicko ženie za veľkým snom brankár, ktorému sa diváci zbierali na plat do vedra. Šesták by mu najradšej vylepil

Zwayer dostal zákaz činnosti rozhodovať na šesť mesiacov, pretože prijal úplatok 300 eur a okamžite nenahlásil ovplyvňovanie zápasov kolegom Robertom Hoyzerom. Jeho trest sa pre procesné úkony napokon predĺžil až na 16 mesiacov.

Bellingham ale nebol jediný, koho výber UEFA po oznámení semifinálového rozhodcu prinajmenšom prekvapil. Kritizuje ho aj bývalý nórsky futbalista Jan-Age Fjortoft. 57-ročný hráč sa sťažoval: „Neviem, čo si UEFA myslela.“

Ako sa dalo očakávať, meno Zwayera pôsobilo na médiá na ostrovoch ako červené súkno na býka. „Anglický semifinálový rozhodca je usvedčený manipulátor zápasu,“ znie titulok napríklad v Daily Mail.

Britský bulvár citoval fanúšikov, ktorí pochybujú o Zwayerovej neutralite, najmä kvôli jeho citlivej histórii s hviezdnym Bellinghamom.

„Takto prinútite ľudí, aby mali o čom hovoriť,“ uviedol bývalý anglický reprezentant v podcaste The Rest is Football s kolegami Garym Linekerom a Micahom Richardsom, pričom druhý považoval toto rozhodnutie za jednoducho zbytočné.

Kylian Mbappé Čítajte viac Videli ste niekde Mbappého? Najhorší šampionát kapitána Francúzov: Na tomto turnaji som zlyhal

Ako informoval Blick, Zwayer bol na ME pod drobnohľadom od začiatku. „Tento zápas sa zapíše ako veľká hanba do slávnej histórie nemeckých rozhodcov,“ reagoval napríklad bývalý arbiter Manuel Gräfe na jeho výkon zo zápasu Talianska s Albánskom (2:1).

Gräfe povedal naplno to, čo si myslí azda väčšina fanúšikov: rozhodca, ktorý sa podieľal na manipulácii zápasu, už nesmie rozhodovať – obzvlášť nie na majstrovstvách Európy. A určite nie semifinále. UEFA na námietky nereagovala a zostala presvedčená o bezúhonnosti svojho rozhodcu.

Platy trénerov účastníkov ME vo futbale 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Pozrite si ročné platy trénerov všetkých 24...
2 debata chyba
Viac na túto tému: #ME vo futbale 2024