Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Zabudli sme už vari na Azerbajdžan? Nie som zaťažený médiami, nepoznám ho, ale ku Calzonovi mám rešpekt

Zopár desiatok sekúnd a na tento zápas by sme nikdy nezabudli. Jeden geniálny hráč však v samom závere zastrihal nohami a takto nás bude osemfinálový duel na majstrovstvách Európy proti Anglicku ešte chvíľu mrzieť. Napínavé stretnutie, ale i celý šampionát v slovenskom podaní sme hodnotili s bývalým reprezentantom Vratislavom Greškom (46).

01.07.2024 18:09
Francesco Calzona Foto:
Francesco Calzona.
debata (2)

Keby sme boli malou muškou u Greškovcov v piatej minúte nadstaveného času, čo tam uvidíme?

Chceli by ste počuť moju reakciu, však? Asi som povedal niečo v zmysle, že „toto hádam ani nie je možné“.

Lebo hráč, ktorý sa vôbec nedostal do zápasu a naši futbalisti ho totálne znervóznili a vypojili z hry, nám zrazu strelil takýto gól. Ukázal ten rozdiel a záblesk vlastnej geniality.

Aj ste našim zatlieskali?

Angličania by vám podľa mňa povedali, že to bol z ich strany mimoriadne slabý výkon, že sa na to nedalo pozerať a víťazstvo skôr utrpeli, ako si ho zaslúžili. No ja vám poviem, že hráte vždy len to, čo vám dovolí súper. A naši boli špičkovo pripravení.

Som dosť vysadený na taktiku a systémové veci a vravím vám, že sme perfektne vykrývali priestory, Angličanov nútili hrať do šírky poľa a používali výborné členenie formácií. Iste, v druhom polčase nás zatlačili a potom sa stalo, čo sa stalo…

Bolo by to inak najväčšie víťazstvo Slovenska v histórii?

Nechcem sa pasovať do pozície toho, kto to posúdi, ale v prvom rade by to bola prvotriedna senzácia po vynikajúcom výkone, lebo naše mužstvo bolo skvele pripravené takticky aj mentálne. Mali sme príležitosť ich zdolať, o to väčšia škoda, že sa to nakoniec nepodarilo.

Pre hráčov to muselo byť na šľaktrafenie, však?

Odpoveď hľadajte hneď na začiatku predĺženia. Gól, ktorý sme inkasovali prakticky s hvizdom rozhodcu, zanechal na našich hráčoch také stopy, že sa ešte nezačalo ani predĺženie a my sme už prehrávali. Čo vám poviem, strašná škoda.

Navyše, tréner sa rozhodol pre striedanie a na ihrisku sme mali zrazu úplne inú typológiu hráčov, ako by sa nám zišlo. Potom sa už ťažko zasahovalo do zápasu.

Vratislav Greško. Foto: TASR, Dušan Hein
Vratislav Greško Vratislav Greško.

Často sa vraví, „hlavy hore“, ale aké ťažké bude na túto prehru zabudnúť?

V živote – a nielen v športe – sa stávajú aj oveľa horšie veci. Dôležité je, či si potom môžete povedať, že ste naozaj spravili maximum. V tomto prípade som presvedčený, že chalani aj s realizačným tímom a trénerom si môžu povedať áno.

Toto síce vyznie ako klišé, ale neúspechy alebo zranenia vám dajú viac ako dobrý výsledok. Donútia vás totiž zamyslieť sa, čo a prečo sa to stalo. Keď vyhráte, nekladiete si žiadne otázky. Je to krutý pohľad, ale ono to tak naozaj je.

Iste, sú tam aj vekovo starší hráči, Juraj Kucka a Peter Pekarík už najskôr takúto šancu nedostanú, ale pre ostatných to bola silná lekcia. Žiaľ, nedá sa to vrátiť, v jednej chvíli sa prejavila jedinečnosť Angličanov. Spravili vec, ktorá sa nedá ani nacvičiť.

V čom bol tento tím lepší trebárs oproti ME 2020?

Bol to plus-mínus veľmi podobný mančaft, ale herný systém, výber hráčov a princípy hry boli tentoraz skvelé. Z toho, čo som videl na ihrisku, bolo zrejmé, čo chce Francesco Calzona hrať. Taktiku dokázal prispôsobiť aj jednotlivým súperom.

Vytvárali sme si šance aj proti tým najsilnejším, len v záverečných fázach zápasov nám akosi chýbali sily. Či nám trošku chýbala aj odvaha a viac lídrov, v tejto chvíli ťažko povedať, to si teraz vyhodnotí sám tréner.

Siahlo toto mužstvo na svoje futbalové limity?

Vždy môžete hrať lepšie. Vždy! Treba však povedať jednu vec – ľudia veľmi rýchlo zabúdajú a máme tendenciu byť neustále nespokojní. Calzona však prebral mužstvo v obrovskom útlme. Spomenie si ešte niekto na jeho prehru s Azerbajdžanom v Lige národov?

Keď si pozriete ten vývoj a v rýchlosti to všetko premietnete hlavou, ako sme trápili Portugalcov a na Eure iné silnejšie reprezentácie, potom musíte vidieť úžasný progres. Za toto si Calzona zaslúži obrovský kredit.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzona: V šatni boli všetci sklamaní. Čo iné som mal chlapcom povedať ako to, že som na nich hrdý?

Ľubomír Moravčík nám naznačil, že s top útočníkom by mal tento tím oveľa väčšie možnosti…

A práve preto, že tréner na Slovensku nenašiel takéhoto hráča, stavil všetko na tímovosť. Mladý Dávid Strelec ukázal veľmi dobré veci, lenže nevydržal celý zápas, čo je škoda, lebo je futbalový a dobre vníma ihrisko. Je to úplne iný typ ako Robo Boženík.

Futbal však nie je len o hrotových útočníkoch, góly dávajú rôzni hráči. Viem, na čo narážal Moravčík, hovoril o type futbalistu, ktorý v rozhodujúcom momente spraví niečo podobné, ako nám vyparatil Jude Bellingham.

Spomínal konkrétne Petra Dubovského…

Ale pozor, my sme predsa mali aj Roba Vitteka alebo Sziliho Németha, ktorý bol vysoko nadpriemerný hrot. My však musíme variť z toho, čo máme a nie sa zamýšľať nad tým, čo nie je.

Slovensko je malá krajina, futbal sa tu robí ako robí, raz máme skvelých stredných obrancov, potom zasa záložníkov, inokedy zasa brankára, no dať u nás dohromady generáciu hráčov, kde sú všetky posty top, to nie je vôbec ľahké.

Prosím, neberte toto ako rasizmus, ale pozrite sa na dnešné reprezentačné výbery Anglicka, Francúzska, Holandska či Nemecka. To je neuveriteľný mix, naopak, my sme stále tí svoji. Fyziológia černošských hráčov je úplne iná.

V uplynulej sezóne som bol na viacerých stážach, veľa som toho videl. Napokon, nie je žiadne tajomstvo, že fyzicky dospievajú skôr, majú iné rýchlostné svalové vlákna, iní sú zasa technicky vyspelejší.

Môžu si vyberať, vhodne sa to dopĺňa. Migrácia spravila svoje aj vo futbale. Dnes je to úplne iné ako pred dvadsiatimi rokmi.

phil foden Čítajte viac Jednotky, ale aj trojky. Ktorí Slováci na Eure zažiarili a ktorí sklamali? Toto je ich vysvedčenie

Naši redaktori v Nemecku vo svojom hodnotení za výkony rozdali tri jednotky – Stanislav Lobotka, Ivan Schranz a Milan Škriniar. Sedí to?

Je to ich subjektívny pohľad. Do tohto by som nechcel zasahovať, lebo tu naozaj platí, že je to názor od názoru, pre niekoho trojka, pre druhého jednotka. My, ktorí robíme vo futbale, sa na to pozeráme vždy ako na celok.

Slováci hrali tímový futbal a preto boli takí nebezpeční. Každý mal slabšie i silnejšie chvíľky, dôležité je, že hráči sa navzájom potiahli. Angličania hrajú celý rok v tých najlepších kluboch proti najlepším súperom. Týždeň čo týždeň. Zlomili to, ale my sme im vzdorovali, čo je skvelé.

Myslíte si, že sa po tomto turnaji dočkáme aj nejakého zaujímavého prestupu?

Ak by sme Angličanov v nedeľu zdolali, hodnota našich by šla skokovo hore. Zažili sme to kedysi, keď sme s 21-kou z kvalifikácie postúpili na Euro 2000 a odtiaľ aj na olympiádu. Zrazu všetci spozorneli a bol o nás záujem, pričom predtým sa na nás nechodili ani len pozerať.

Ukázalo nám šampionátové zrkadlo aj nejaké nedostatky?

Poviem to inak – čo by za to dali iní, keby čo i len postúpili na majstrovstvá Európy. Neviem, či sa nám táto výkonnosť podarí dlhodobo udržať, lebo toto bola špeciálna motivácia, skôr si myslím, že nie, no potenciál rastu tam azda je. Záleží aj od toho, či pri kormidle zostane Calzona alebo sa poberie preč.

Pred samotným turnajom stále existovali pochybnosti, či je to človek na správnom mieste. O ponuky teraz akiste nebude mať núdzu…

Netuším, ako je nastavený, lebo trénovať na reprezentačnej a klubovej úrovni, to sú dve rozdielne veci. Ale spochybňovať ho ako odborníka nie je namieste.

Iste, rozumiem, že každému nemusí byť po vôli jeho vystupovanie, ale ja som absolútne nezaťažený médiami ani ničím iným, navyše, vôbec ho nepoznám.

Je to taliansky tréner, ktorý vie, čo chce a s kým chce hrať, želám si teda, aby tu zostal. Vravelo sa, že po ňom túži Cagliari, ale to je už na ňom, ako sa rozhodne.

Euro 2024 Soccer England Slovakia Čítajte viac Slováci? Boli sme pri nich príliš pomalí, dostali nás do úzkych. Anglického trénera nadchla Calzonova družina

Juraj Kucka a Peter Pekarík ako jediní štartovali na všetkých štyroch záverečných podujatiach, zrejme to bola tentoraz v reprezentácii ich labutia pieseň. Budú sa ťažko nahrádzať?

O rok sú ME do 21 rokov u nás na Slovensku. Som si istý, že zasa niekto vyskočí. Ak chcete poukrývať nejaké nedostatky, potom potrebujete pracovať tak, ako Francesco Calzona s týmto tímom.

Každý má nejakú zodpovednosť, úlohy, každý vie, čo má na ihrisku robiť. A keď mužstvo vyzerá v zápase dobre ako celok, potom aj samotní jednotlivci v ňom fungujú a jeden druhého – aj po chybe – dokážu zaskočiť.

Stavať úspech na individuálnych schopnostiach a zručnostiach, nie je pre nás cesta, jedine tímovosť, akú nám ukázal taliansky tréner. Len tak vieme byť konkurencie schopní. Do akej miery a ako dlho ešte, to vám povedať neviem.

Ak dnes hovoríme o peknom úspechu na ME, znamená to, že slovenský futbal v rámci svojich možností funguje dobre?

Tí, ktorí v ňom nerobia, vám povedia niečo iné, ako tí, ktorí v ňom robia. Polemika tu bude stále. Máme svoju mentalitu, funguje to ako to funguje, podľa mňa to u nás jednotlivec nemá šancu zmeniť. Radšej sa do tejto témy ani nepúšťajme. (úsmev)

Čochvíľa sa začne kvalifikácia na MS… Môže si tento tím dávať menšie ciele ako účasť na záverečnom turnaji?

Dostávame sa do situácie, že čo povedia médiá, čo verejnosť a čo tréner. Často sa vravelo, ako môže Calzona povedať toto a toto, pričom to bolo úplne inak. Jedna vec však je, čo si kouč myslí a druhá, čo povie navonok.

Ak Calzona zostane na Slovensku, bol by zlý tréner, keby s týmto mužstvom nechcel pocestovať do Severnej Ameriky. Navonok to však môže odprezentovať inak. Ale kto sledoval ME, musel vidieť, že chce každý zápas vyhrať. Od tohto by som sa odpichol.

dávid hancko, juraj kucka Čítajte viac Euro je zlatá baňa. Koľko zarobili Slováci? Kováčik povedal, akú sumu dostanú hráči, ale aj koľko zostane SFZ

Čo myslíte, ako dopadnú Angličania na tomto šampionáte?

Vyzeralo to s nimi kadejako a takýto zápas ich môže nakopnúť, hoci Švajčiari budú veľmi ťažký a nepríjemný súper. Do konca je relatívne ďaleko, ale včera už boli fakticky pobalení a ani nevedia, ako sa dostali späť.

Myslíte, že trénerovi Garethovi Southgateovi v nadstavenom čase už písali výpoveď?

Ak nevyhrá majstrovstvá Európy, čomu veľkú šancu nedávam, tak táto téma bude určite na stole. Lebo Angličania sledujú nielen samotné výsledky, ale aj kvalitu predvedenej hry. Momentálne hrajú veľmi monotónne.

Ktovie, možno sú unavení, majú toho za sebou neskutočne veľa, ale to môžeme hovoriť aj o iných, pritom vyzerajú inak. Neviem, či Southgate náhodou nevyčerpal svoje možnosti.

Máte svojho favorita?

Kto videl hrať v nedeľu Španielov, potom sledoval neustály tlak od prvej do poslednej minúty. A bolo im jedno, aký je stav, to bola jednoducho smršť. Jazdili až do konca.

Som zvedavý, ako budú hrať proti nim Nemci. Domáci síce budú mať za sebou celý štadión i národ, ale neviem, neviem, či im to bude stačiť.

calzona, rice Čítajte viac Ty plešatá... Calzonu mala hrubo uraziť anglická hviezda. Bellingham ukázal Slovákom vulgárne gesto, UEFA ho vyšetruje

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Vratislav Greško #ME 2024 vo futbale