Marek Hamšík ukončil kariéru a stal sa manažérom slovenskej reprezentácie a vzápätí aj asistentom trénera Francesca Calzonu.
Jeho otec už len z hľadiska ako fanúšik sleduje, ako si počína v nových funkciách. Na Eure sa zúčastnil na všetkých slovenských zápasoch a občas okom zablúdi aj na lavičku, ako reaguje jeho syn.
„V Marekovom futbalovom živote nastáva zlom,“ vraví Richard Hamšík, prezident RSC Hamsik Academy, kde rekordér v počte reprezentačných štartov (138) vystupuje nielen ako majiteľ, ale aj ako jeden z trénerov. „Možno nebude dlho trvať a pustí sa po inej ceste.“
Predali felíciu a zaplatili za Slovan
Hamšíkova akadémia vznikla oficiálne len pred vyše dvoma rokmi zlúčením FK Rakytovce a FK Jupie Banská Bystrica.
Práve z Jupie vyrážal pätnásťročný Marek do futbalového sveta. Otec chcel, aby sa posunul ďalej a nasmeroval jeho kroky do Slovana Bratislava.
Lenže na Tehelnom poli boli finančne na dne. Nemali peniaze, aby sa podľa platných tabuliek vyrovnali s Jupie. Peniaze zohnali Hamšíkovci a zaplatili za Slovan, aby u nich mohol syn hrávať.
„Išlo o sumu 120-tisíc korún. Predali sme našu felíciu, za ktorú sme dostali 60-tisíc. Po 30-tisíc nám požičali bývalý hokejový reprezentant Vlasto Plavucha a kamarát Milan Beňo. Keď potom sledovali Marekov futbalový rast, netrvali neskôr na vrátení pôžičky…“
Hamšíkovci robia všetko, aby podobné absurdné prípady nemuseli mladí futbalisti už zažívať. V ich akadémii pôsobia všetky tímy od prípravky po mužov, čo predstavuje asi 450 futbalistov všetkých kategórií. Stará sa o nich 55 trénerov. Záujem je veľký. Pred odchodom na Euro sa na jednom z výberov zaregistrovalo asi sto nových detí. Pre ne je magnetom aj meno Hamšík.
"Usilujeme sa utvárať dobré podmienky. Mareka sme oslovili pred desiatimi rokmi s kamarátom Sašom Urbanovským, či neprevezme Jupie Podlavice, kde začínal.
Vzápätí prišiel sám s návrhom, že chce rozbehnúť akadémiu a podporiť mládežnícky futbal, investovať do neho peniaze. Nezabudol, odkiaľ vyšiel.
Vložil do akadémie už milióny eur. Dokončujeme hlavné sídlo v Rudlovej, kde máme sedem ihrísk i nafukovaciu halu. Ďalšie sa nachádzajú v strediskách v Rakytovciach a Podlaviciach," približuje Hamšík senior.
Rozpočet je takmer pol milióna
Akadémia sa pôvodne zameriavala len na mládežnícke tímy. Spojením s Rakytovcami získala miesto v tretej lige mužov.
"Ak chcú dorastenci hrať v najvyššej súťaži, musí mať klub aj mužstvo mužov, ktorí pôsobia aspoň v tretej lige. To je podmienka.
Tento rok sme dosiahli pre nás historický úspech, naši dorastenci postúpili do prvej ligy a od novej sezóny v nej budú aj premiérovo hrať. Čaká nás náročná sezóna, pokúsime sa v súťaži udržať," zdôrazňuje šéf akadémie.
Verí, že v budúcnosti sa objavia v slovenskom futbale aj mená hráčov, ktorí vyrástli v Hamsik Academy. „Zatiaľ ubehlo málo času, ale niektorí naši chlapci už dostávajú šancu aj v slovenských mládežníckych výberoch,“ dodáva Hamšík, ktorý akadémiu zastrešuje najmä organizačne.
"O športovú úroveň sa starajú iní ľudia. Mojou úlohou je zabezpečiť jej chod najmä finančne. Oslovujem sponzorov a meno Hamšík občas pomáha otvárať dvere. Ale dôležitý je vždy kvalitný projekt, ktorý osloví záujemcov, všetko musí byť transparentné.
Ročný rozpočet sa pohybuje do pol milióna eur. Peniaze dávame dokopy z Marekových prostriedkov, od sponzorov a z rodičovských príspevkov."
Marek spočiatku neprejavoval ambície venovať sa trénerskej práci na najvyššej úrovni. Neskôr zmenil názor.
"Prezradil mi, že si začína robiť podrobné zápisky z tréningov, mapuje si, čo a ako jeho tréneri robia. Jeho priorita je teraz jasná.
Chce si urobiť najvyššiu trénerskú licenciu. Začal u mládeže, vedie tím do 15 rokov a pracuje so skúseným mládežníckym trénerom Petrom Štefaňákom, od ktorého sa veľa učí."
Calzonovu ponuku v Neapole neprijal
Zdôrazňuje, že do súčasných zväzových funkcií sa Marek netlačil, dostal ponuku a prijal ju.
„Keď zväz riešil pozíciu trénera, spomenul v debate trénera Calzonu, ktorého dobre poznal z Neapola,“ vraví Hamšík starší, ale nepotvrdil informácie, že jeho syn pomohol zväzu aj finančne, že mu poskytol pôžičku.
„Často to počujem, ale ja o tom nič neviem, nemôžem potvrdiť, či je to pravda, alebo nie,“ dodáva.
Myslí si, že zo syna môže byť dobrý tréner? Má na to povahu a predpoklady?
"Mnohí vnímali Mareka v čase jeho kariéry na ihrisku i mimo neho trochu ako introverta. Teraz vidím, že dokáže aj pritvrdiť, byť rázny a ak treba aj zdvihne hlas. Čas ukáže, či to bude stačiť.
Potrebuje veľa praxe a skúseností. Samozrejme, nikde nie je napísané, že kto bol dobrý hráč, bude aj dobrý tréner. Preto veľa študuje, učí sa."
Hamšík dostal na začiatku roka ponuku od Calzonu robiť mu asistenta v Neapole, už predtým mohol v tomto klube alebo v Trabzonspore nastúpiť na post športového riaditeľa. „Odmietol to, lebo sa zatiaľ necítil pripravený na také posty. Chce sa tiež ešte chvíľu venovať synom, ktorí pôsobia v akadémii.“
Otec nevylučuje, že syn sa môže posadiť v budúcnosti aj na lavičku reprezentácie.
„Ak bude mať zodpovedajúcu kvalifikáciu, kvalitu, chuť a dostane dôveru, myslím si, že by to chcel skúsiť. Ale to trochu predbiehame. Zatiaľ s ním rátame v akadémii a myslím si, že sa to ešte najmenej rok-dva nezmení.“