Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Calzona: Veľký tím si musí dávať veľké ciele, aby bol silnejší. Čaká nás zápas nášho života

Zúročili nečakané víťazstvo nad Belgicko, pozbierali sa z prehry s Ukrajinou a uhrali s Rumunskom postupovú remízu 1:1. Slovenskí futbalisti si na majstrovstvách Európy 2024 zahrajú v osemfinále.

26.06.2024 21:37
Euro 2024 Soccer Slovakia Romania Foto:
Francesco Calzona gestikuluje smerom k svojim zverencom.
debata (11)

Zverenci Francesca Calzonu napodobnili tím Jána Kozáka, ktorý na Eure 2016 taktiež prekĺzol medzi najlepšiu šestnástku šampionátu.

Po prehre 0:3 s Nemeckom sa s turnajom rozlúčil a s veľmocou budú hrať Slováci aj v nedeľu 30. júna proti Španielsku (Kolín) alebo Anglicku (Gelsenkirchen).

Rozhodnú o tom dnešné súboje o 21.00 v poslednej F-skupine.

„Som šťastný za chlapcov i ja osobne,“ povedal Calzona na oficiálnej tlačovej konferencii.

Luxembursko šport futbal ME2024 kval. J-skupina Slovensko Mohlo by Vás zaujímať EURO 2024: Všetko o ME vo futbale na jednom mieste

Čo prežívate po postupe do osemfinále ME 2024?

Som rád, že sa nám podarilo ísť ďalej do osemfinále. Som spokojný aj s výkonom. Bol to dôležitý výkon. Hrali sme našim štýlom počas celého duelu. To ma teší.

Vytiahli ste mužstvo z piateho koša medzi 16 najlepších v Európe. Cítite zadosťučinenie?

Znamená to pre mňa veľa, lebo viem, kde sme začínali. Boli sme predtým niekde na 55. mieste v rebríčku FIFA.

Postúpiť na ME s dobrou kvalifikáciou a tiež do osemfinále ma napĺňa hrdosťou. Vždy hovorím, že keď hráme pekný futbal, som šťastný. Niektoré výsledky neboli dobré, ale vždy sa teším, keď je sa na našu hru dá pozerať.

Aké boli pokyny v 85. minúte súboja s Rumunskom?

Od začiatku až do konca boli rovnaké – vyhrať. Mali sme dobré šance, ale až tak veľa sme Rumunom nedovolili, spravili sme 2–3 chyby ale možno aj kvôli zradnému trávniku.

Mix Collage-26-Jun-2024-08-52-PM-8772 Čítajte viac Ukrajinci píšu, že proti Slovákom sa kopala čudná penalta: Áno, vypadli sme, ale najväčšie víťazstvo - samozrejme - ešte len príde

Chceli Rumuni skutočne vyhrať?

Rumunsko podobne ako my chcelo vyhrať zápas, lebo by to znamenalo na sto percent ich prvé miesto v skupine. Páčila sa mi ich hra.

Pokiaľ ide o nás budeme mať pred sebou náročného súpera svetového rangu, ale urobíme všetko, aby sme sa dobre pripravili a išli medzi najlepšiu osmičku.

Atmosféra na štadióne vyzerala, akoby sa hralo v Bukurešti. Nedostali rumunskí priaznivci Slovákov pod tlak?

Necítil som zvýšený tlak na náš tím, skôr na to, aby sme to zvládli výsledkovo. Mám rád Rumunov, mám v Taliansku veľa priateľov, ktorí z Rumunska pochádzajú. Sme malá krajina a som rád, že sme potešili našich priaznivcov.

Nemecko Futbal ME2024 E SR Rumunsko Čítajte viac Slováci postúpili do osemfinále ME! Rozhodla o tom remíza s Rumunskom. Súperom slovenského tímu bude Anglicko

Prvýkrát v histórii na veľkých turnajoch dalo Slovensko gól v každom dueli. Potešilo vás to?

Hráme veľmi ofenzívny futbal. Snažím sa vštepiť chlapcom túto mentalitu a cítim, že sa mení.

Je to futbal, ktorý sa mi páči. V minulosti to mohlo byť inak. Som rád, že ma chlapci počúvaju a robia všetko preto, aby v zápase zopakovali to, čo majú naučené z tréningov. Zo všetkými súpermi sme hrali vyrovnaný duel.

Splnili ste cieľ. Budete hrať v osemfinále uvoľnenejšie?

Moja mentalita je taká, že keď dosiahneme cieľ, hneď hľadám nový. Musíme sa pripraviť na zápas nášho života.

V osemfinále nastúpite proti Španielsku alebo Anglicko. Čo na to poviete?

Hovoríme o dvoch iných tímoch z hľadiska štýlu. Spoločne s Portugalskom ich považujem za favoritov turnaja. Obidvaja budú náročnými prekážkami.

Dostali sme sa do osemfinále a pokúsime sa ísť s našou hrou aj do štvrťfinále. Nebude to ľahké, ale urobíme maximum aby to vyšlo a znova sme fanúšikov potešili.

Nemecko Futbal ME2024 E SR Rumunsko Čítajte viac Slovenskí fanúšikovia podpichli Rumunov, radosť Calzonu a spol. zmrazil VAR. Pozrite si zábery zo záverečného duelu Slovákov v skupine

Akú rolu vo vašom tíme zohráva Marek Hamšík?

Marek je tímový manažér, ale chcem ho mať so sebou. Jeho prítomnosť je veľmi dôležitá. Ide o vzor pre ostatných hráčov. Neustále sa zlepšuje a vzdeláva. Páči sa mi to. Vážim si ho ako kolegu aj ako priateľa.

Má mužstvo potenciál, aby sa dostalo do štvrťfinále?

Nemám presnú odpoveď. Od môjho príchodu tento tím vždy diktoval tempo hry. Nikdy sme nenechali iniciatívu súperovi. Keď sa stalo, bolo to na krátke časové úseky.

Kam sa môžeme dostať a kde sú limity? Ťažko povedať. Sme skvelá partia. Boli sme na zraze a sme tu spoločne mesiac.

Všetci dobre vychádzame. Pred turnajom by si na nás nikto nestavil. Veľké tímy, musia mať veľké ciele. To je jediná cesta, ako byť silnejší. Máme za sebou bohatú históriu.

Zápas Slovensko - Rumunsko v obrazoch Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Slovenskí fanúšikovia prišli na zápas v hojnom...

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská futbalová reprezentácia #EURO 2024 #Francesco Calzona