Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Mať tak Dubovského, ideme veľmi ďaleko. V zostave by som spravil jednu zmenu, vraví Moravčík

Kedysi sa meral s tou najsilnejšou generáciou rumunských futbalistov. Nemalou mierou prispel aj k ich debaklu v Košiciach, keď ich Československo poslalo domov s prehrou 2:5.

26.06.2024 05:40
Ľubomír Moravčík Foto:
Nezabudnuteľný Ľubomír Moravčík.
debata (18)

Dnes to je iné Rumunsko, ktoré stojí v ceste Slovákom pred bránami play off. O blížiacom sa zápase, ale aj nevšedných spomienkach sme sa zhovárali s legendárnym futbalistom Ľubomírom Moravčíkom (59).

Čo znamená pre hviezdu z 90. rokov, keď sa povie Rumunsko?

Neraz sme mali s nimi do činenia. Vtedajšia generácia bola skvelá, vždy sme sa s nimi nadreli. Hagi, Dumitrescu, Petrescu, Lacatus a ostatní, partia ,ktorá začínala v Steaue Bukurešť a potom sa rozpŕchla do sveta, bola neskutočná.

Gheorghe Hagi bol naozajstný futbalový velikán…

Je to môj ročník. Zatiaľ čo on vyhral s Bukurešťou Ligu majstrov, ja som hral za Plastiku Nitra. On vyletel niekde úplne inde a ja som kráčal postupne, to sa vôbec nedá porovnávať.

Fantastický špílmacher, hovorili mu Karpatský Maradona a ono to naňho fakt sedelo. Mal geniálnu ľavačku. Celkovo bol výnimočný.

Takých futbalových dirigentov dnes veľa nie je, však?

V top kluboch sa nájdu, azda len futbal samotný je oveľa kolektívnejší ako kedysi. Za mojej éry bolo viac priestoru pre individuality, hráč to mohol pokojne vziať na seba, mnohé veci, ktoré sa kedysi robili, sa dnes netolerujú.

Taký De Bruyne to má v sebe, má cit, v závere dokáže niečo vymyslieť, prihrať či vystreliť. Aj dnes existujú futbaloví géniovia, sú však menší individualisti.

Spomeniete si ešte, ako ste v Košiciach vyprášili Rumunov 5:2?

K tímu prišli páni Ježek s Adamcom a my – posledná československá generácia – sme sa chytali poslednej slamky, aby sme postúpili na majstrovstvá sveta 1994 v USA. To, že sme zdolali Rumunov, bol prvý pozitívny krok, žiaľ, potom v Belgicku sme to nezvládli.

V Košiciach sme vlastne zachraňovali kvalifikáciu, bolo vypredané, východniari spravili skvelú atmosféru. Peťo Dubovský dal fantastický hetrik. Úplne ich zostrelil.

Peter Dubovský na osudnej dovolenke v Thajsku. Foto: Archív A. Č.
Peter Dubovský Peter Dubovský na osudnej dovolenke v Thajsku.

Hráč s takýmto čuchom na góly by sa Slovákom teraz zišiel, čo poviete?

Ďalší ľaváčik, ktorý to mal v nohe. Geniálny zakončovateľ. Mal dar, že v poslednej chvíli pravidelne našiel ideálne riešenie. Vyžaroval z neho obrovský pokoj, najlepší hráč, akého sme kedy mali. Poviem vám, mať dnes Peťa v súčasnom tíme, môžeme ísť veľmi ďaleko.

Videl som viacero nádejných situácií, ktoré naši nevyužili a som presvedčený, že on by to dokázal. Vlastne každé mužstvo, ktoré má vo svojom strede podobný typ, ako bol Dubovský, môže pomýšľať na celkové víťazstvo.

Lebo obrancovia spravia čokoľvek, aby vás zastavili, jediné, čo zastaviť nedokážu, je genialita.

Dostalo sa k vám, že v nedeľu to bolo 24 rokov, čo tragicky zahynul?

Ale áno, deň pred týmto smutným dátumom mám totiž narodeniny, vždy si teda spomeniem. A je mi clivo. Hovorili o ňom, že bol introvert, ale môžem potvrdiť, že to bol neskutočne milý chlapík.

Možno len voči neznámemu prostrediu pôsobil utiahnuto. Ale bola to súčasť jeho povahy a aj preto bol na ihrisku taký výnimočný. Žil veľmi pokojne, mal vlastný rytmus, životný štýl. Žiadny arogantný búrlivák, naopak, veľmi milý a príjemný chalan. Vždy som sa naňho do reprezentácie te­šil.

Kanonier – je to hráč, ktorý dnes Slovákom chýba najviac?

Jednoznačne. Robo Boženík, no neviem, buď nemá formu alebo neviem čo. Mužstvu chýba starý Boženík, lebo on je naozaj dobrý futbalista, mám ho rád, ale momentálne mu to nejde a mužstvo to cíti. Naopak, Schranz s Haraslínom sa mi veľmi páčia.

No celkovo si myslím, že Slováci robia dobrý dojem, hrajú moderne, ale stojí ich to strašne veľa síl. Keď vysoko napádate, nezostáva vám nič iné, aby ste potom šprintovali sedemdesiat metrov naspäť. Je to náročné.

Dávid Hancko Čítajte viac Pod drobnohľadom dronu. Slováci sa hotujú na Rumunov, opora defenzívy však trénovala osamotene

Ale pravda je taká, že mužstvá, ktoré hrajú zozadu a na istotu, to nikam nedotiahnu, to môžu radšej zostať sedieť doma. Mne sa naša hra páči, lebo chceme vyhrať. A ja verím, že zdoláme aj Rumunov, lebo oni fakt nie sú lepší.

Je niekto v mužstve, koho by ste chceli vyzdvihnúť?

Pozrite, o Lobotkovi sa nemusíme ani baviť. Keď hrá, Slovensko je niekde úplne inde, keď nehrá, tak sme… Je to zrazu iná reprezentácia.

Pre mužstvo odvedie veľké množstvo kvalitnej práce a to neskutočne pomáha. Vždy dokáže niečo vytvoriť, priťuknúť, vybojovať, takého hráča aby ste hľadali v kope sena.

Chcel by mať Moravčík takého defenzívneho stredopoliara za sebou?

Páči sa mi ako hrá na svojej pozícii, na jednej strane je veľmi ľahká pre hráča, ktorý ovláda futbal, no na druhej strane je aj veľmi náročná, lebo si vyžaduje brutálnu kondíciu a neustále behanie.

No tvrdím jedno, Lobotku by sme mali v našej reprezentácii využívať trošku inak ako v klube. Aj Modrič má iné povinnosti v Chorvátsku a iné v Reale Madrid.

Stana by som pokojne vytiahol vyššie, jednoducho špinavú prácu nechať na niekoho, kto je vyložene na ňu určený. Lobotku je škoda, lebo on má potenciál ísť aj do zakončenia. Pre mňa je to slovenský Modrič.

Stanislav Lobotka. Foto: TASR, Jaroslav Novák
Stanislav Lobotka Stanislav Lobotka.

Kalkulačka velí jasne, proti Rumunom neprehrať a postup je v suchu…

A toho sa bojím najviac, že ak postúpime z tretieho miesta, najskôr narazíme na nejakého giganta. To by mohlo byť nad naše sily, lebo prípadné osemfinále bude už štvrtý zápas na turnaji, viacerí toho budú mať dosť a silní súperi majú aj silnejšie lavičky. Naša taká, žiaľ, nie je.

Nemci a Španieli majú sto hráčov, ktorí môžu hrať v reprezentácii, my ani zďaleka nie. To, že nebudete mať na kopačkách loptu a vyhráte, to sa stane raz za dvadsať zápasov, ale nedeje sa to opakovane.

Preto si myslím, že sa oplatí zabojovať o prvé miesto v skupine a v play off dostať niekoho z druhého sledu. Trebárs také Maďarsko, ja ich nepodceňujem, ale je to súper nášho rangu. A keby sa z osemfinále podarilo postúpiť do osmičky, tak to je už úspech „ako blázen“.

To by som povedal, „chlapci, klobúčik dole“. Tam sme totiž ešte nikdy neboli. Cesta do štvrťfinále podľa mňa vedie práve cez triumf nad Rumunskom.

Čiže hráči by nemali mať v podvedomí, že remíza im zaručí postup…

Bolo by to krátkozraké, lebo áno, v takom prípade postup bude, ale aj súper bude veľmi silný. Pokúsme sa byť prví. Že v osemfinále zdoláte Nemcov, Angličanov či Španielov, je malá pravdepodobnosť.

Čo by povedal Moravčík pred takýmto zápasom v kabíne?

Že proti Ukrajine to bolo fantastických tridsať minút, len to treba vydržať. Kondične to je náročné, lebo z počutia viem, že Rumuni sú vpredu veľmi rýchli, hrajú na brejky a sú aj trošku „vychcaní“.

Ale Slováci vedia vytvoriť tlak od začiatku, urobili to v zápase s Belgickom aj proti Ukrajine a to tu nikdy predtým nebolo, vždy me len vyčkávali. Pustime sa teda do nich, skúsme dať gól a pridať ešte nejaký ďalší a čo bude v 55. minúte, uvidíme potom.

Nicolae Stanciu Čítajte viac Veľkohubý drzáň s patentom na pravdu. Rumunov proti Slovákom potiahne diamant, čo dostal do úzkych aj Halepovú

Rumuni o sebe hovoria ako favoritovi tohto zápasu, nedostávajú sa však zbytočne pod tlak?

Nedávno mi volal jeden rumunský novinár a musel som mu povedať, „prepáčte, ale ja nikoho od vás nepoznám“.

Iste, viem o malom Hagim, lebo je to Gheorgheho syn, potom poznám maximálne Stanciuho, hrával totiž za Slaviu, inak je to pre mňa veľká neznáma. V momentálnom stave to nie je žiadne špičkové mužstvo, nie je horšie ako my, ale určite ani lepšie.

Aj bežnému fanúšikovi väčšina ich hráčov nič nehovorí, na slovenskej strane sú naopak Lobotka či Škriniar… Malo by sa to prejaviť na ihrisku?

Pravda, tí dvaja sú pojmy aj v európskom futbale a Rumuni z nich budú mať rešpekt. Mimochodom, tí mali na tomto turnaji aj šťastie, lebo pri 40-percentnom držaní lopty pokorili Ukrajincov 3:0. To sa len tak nevidí.

Spoliehajú sa na defenzívu a rýchle brejky. To je taktika, s ktorou nezájdete ďaleko, nemôžete mať predsa stále šťastie a dávať z dvoch striel dva góly. Nechcem to hovoriť príliš nahlas, ale možno by som niekoho vytiahol z lavičky.

Koho?

Mladého Lea Sauera. A Schranza dal na hrot, keďže Boženík sa trápi. Sauer vyzerá byť sebavedomý, je rýchly, nebojí sa hrať jeden na jedného a to sa mi veľmi páči. Takouto zmenou podľa mňa nič nepokazíte, lebo Schranz má formu, vie dávať góly a pokojne môže ísť na hrot. Je to však len môj názor, nie som tréner.

Bude sa (ne)úspech Slovenska posudzovať podľa toho, či postúpi zo skupiny?

Keby sme v momentálnej situácii nepostúpili, bol by som sklamaný. Verím, že k tomu nedôjde. Takýto zápas nemôžeme prehrať, máme kvalitných hráčov, ktorí si medzitým oddýchli. Pokiaľ sa behavosťou vyrovnáme Rumunom, potom nemám obavy.

Ľubomír Moravčík. Foto: Profimedia
Moravčík 1990 Ľubomír Moravčík.

Koho dnes vidíte ako budúceho európskeho šampióna?

Pred turnajom som videl zápas Nemcov s Ukrajincami a nepáčili sa mi. Zistil som však, že sú fakt dobrí. Aj proti Švajčiarom dominovali. Sú húževnatí, 30 rokov nevyhrali ME, podľa mňa to doma pretlačia.

Aj Španieli sú skvelí, ľahko vyhrávajú, ale nemám z nich dobrý pocit, lebo príde moment, keď dostanú gól a môže začať ich veľké trápenie. V dnešnom futbale sa totiž veľmi ťažko otáčajú zápasy.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubomír Moravčík #ME 2024 vo futbale