VAR oberá šampionát o krásne góly, sťažujú sa experti i fanúšikovia. Koľko ich už bolo? Desať? Či viac?
Nebyť najcitlivejšej techniky, všetky by platili. A, mimochodom, Slováci by mali na bodovom konte nulu…
Belgický tank ešte neskóroval, ale vedie tabuľku strelcov neuznaných gólov. Vzali mu už tri. Dva v súboji so Slovákmi.
Ale najväčšiu polemiku vyvolal neuznaný zásah proti Rumunom. O ofsajde vraj rozhodla koža na Lukakovom kolene…
Mohlo by Vás zaujímať EURO 2024: Všetko o ME vo futbale na jednom miestePripúšťa to aj legendárny arbiter Jozef Marko. Bol pri tom, keď sa VAR zavádzal do praxe, bol člen komisie rozhodcov UEFA. Do istej miery chápe rozladenie fanúšikov.
Ale dodáva – vždy sme volali po tom, aby bol výsledok čo najobjektívnejší, najspravodlivejší. Všetky opatrenia k tomu smerujú.
Na začiatku bol VAR, ale vždy aj ľudský faktor. VAR nerozhodoval o tom, či bol faul, ofsajd, penalta, gól, alebo nie.
Iba rozhodcu vyzval: poď sa na to pozrieť. Tak znie aj protokol. Verdikt vyniesol muž s píšťalkou.
Čítajte viac Remíza so Slovákmi? Bola by veľkým sklamaním. Rumuni hovoria o odvahe a odmietajú kalkulácieEuro však prežíva novú revolúciu. O ofsajdoch rozhoduje počítač. Nemilosrdne presne a bez diskusie.
A vďaka čipu v lopte vie posúdiť aj niektoré iné sporné situácie. Bol to počítač, ktorý odhalil belgickú ruku pred gólom v Dúbravkovej sieti.
Ponúka sa otázka ako z verneovky: bude futbal o dvadsať rokov ešte potrebovať rozhodcu? Marko nevylučuje, že v niečom ho umelá inteligencia nahradí.
Futbal je však kontaktný šport a v niektorých situáciách zostáva človek z mäsa a kostí nenahraditeľný. Zdá sa, že rozhodcovia sa o svoj chlebík báť nemusia. Aspoň zatiaľ.