Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

A kalkulačky vytiahli už aj Česi. Za akých podmienok by mohli postúpiť aj bez jediného víťazstva?

Česká futbalová reprezentácia sa po remíze s Gruzínskom dostala na európskom šampionáte do komplikovanej situácie.

23.06.2024 10:00
Česko, futbal Foto:
Českí fanúšikovia na ME vo futbale v Nemecku.
debata

S jediným bodom na konte sa krčí na treťom mieste F skupiny. Vysnívaný postup do osemfinále sa trochu vzdialil, hoci šanca je stále pomerne veľká. Tím trénera Ivana Haška dokonca môže ísť ďalej aj s dvomi bodmi na konte. Česká skupina sa bude dohrávať až ako posledná zo všetkých.

Ako to momentálne vyzerá v F skupine? Portugalsko má po výhrach nad Českom a Tureckom už isté prvé miesto. Turci sú druhí s tromi bodmi a na konečné druhé miesto im stačí remizovať s Českom.

Český národný tím by v prípade výhry v záverečnom dueli pravdepodobne poskočil na 2. miesto. To by mu ešte mohlo vziať Gruzínsko, muselo by však Portugalcov poraziť minimálne o dva góly a mať potom lepšie skóre.

Francesco Calzona Čítajte viac Rumuni poslali Slovákom vizitku, na ktorej je napísané, že to budú mať s nimi ťažké. Šancu cítia všetci

Druhé miesto každopádne znamená postup. Štyri body a tretie miesto v skupine? S najväčšou pravdepodobnosťou by to malo znamenať osemfinále, ale záležalo by ešte na konečnom umiestnení v ďalších skupinách.

Česko však môže postúpiť aj v prípade remízy s Tureckom. Tá by však musela znamenať udržanie si 3. miesta v skupine, Gruzínsko by teda nemohlo poraziť Portugalsko. Ak by sa tak stalo, česká reprezentácia by sa zaradila do tabuľky tímov z tretích miest, kde je situácia pred záverečným kolom v skupinách stále otvorená.

Chudobný dvojbodový zisk by už určite nestačil na tretí tím zo skupín D a E, kde už tri alebo dokonca štyri tímy majú na konte minimálne tri body. Zostávajú ale stále ďalšie dve voľné miesta.

V skupine A sa v nedeľu večer hrá duel medzi Škótskom (1 bod) a Maďarskom (0 bodov). Zápas by musel skončiť remízou, aby tretí Škóti zostali na dvoch bodoch a mali horšie skóre ako Česko (aktuálne 2:6).

Giorgi Mamardašvili Čítajte viac Česi narazili do steny. Mamardašvili bol nielen hrdinom Gruzínska, ale celého deviateho dňa na ME

V skupine B majú Albánsko a Chorvátsko zhodne po jednom bode. Albánci hrajú so Španielskom, Chorváti s Talianskom. Ak by oba tímy prehrali, zostali by za Českom.

Chorvátsku by pred Čechbov nepomohla ani remíza, Albánsku možno áno, záležalo by na celkovom skóre (aktuálne 3:4).

A v C skupine, kde sa zrodili už tri remízy, je situácia v tomto ohľade najviac zamotaná. Pokiaľ by však Dánsko porazilo Srbsko a Slovinsko by prehralo s Anglickom o dva a viac gólov, takisto by tretí Slovinci v tej chvíli boli až za českým tímom.

Kevin de Bruyne Čítajte viac Čaká nás dramatický záver slovenskej skupiny. Po triumfe Belgicka majú všetky tímy rovnaký počet bodov

Ak by Česi s Tureckom prehrali, nebolo by čo riešiť. Síce aj v tom prípade by mohli byť v skupine tretí, ale s istotou by jeden bod nestačil na postup do osemfinále.

Česko každopádne bude mať v stredu večer v Hamburgu o čo hrať, to je jasné, píše portál isport.cz.

Čo rozhoduje v minitabuľke tretích tímov?

  • body
  • rozdiel skóre
  • strelené góly
  • počet víťazstiev
  • najmenej žltých a červených kariet
  • lepšie postavenie po kvalifikácii, alebo žreb (len ak by išlo o Nemecko, ktoré ako usporiadateľ postúpilo automaticky)
debata chyba
Viac na túto tému: #českí futbalisti #ME 2024 vo futbale